בג"ץ רמז: לא נכפה לימודי ליבה בחינוך החרדי

בעתירה שדרשה לבטל חוק שמתיר למוסדות חרדיים לא ללמד את תוכנית הליבה קבע השופט גרוניס: "זה ששופט לא מרוצה, לא אומר שאפשר לבטל חוק"

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תומר זרחין

בג"ץ רמז היום (שלישי) כי אין בכוונתו להתערב בחוק המתיר לישיבות חרדיות קטנות לא ללמד לימודי ליבה. במהלך הדיון בעתירה שביקשה לבטל את החוק המדובר, אמר אשר גרוניס, המיועד להתמנות לנשיא בית המשפט העליון עם פרישתה של דורית בייניש כי "זה ששופט לא מרוצה, לא אומר שאפשר לבטל חוק".

בעתירה שהגישו בשנה שעברה פרופסור אמנון רובינשטיין, פרופסור אוריאל רייכמן והאלוף במיל' אלעזר שטרן דן הרכב מורחב של 9 שופטי בג"ץ בראשות הנשיאה בייניש. העותרים ביקשו לקבוע כי החוק שחוקק ב-2008 ומאפשר למוסדות חינוך חרדיים המלמדים בנים מכיתה ט' ואילך במסגרת ישיבות חרדיות קטנות, להיות פטורים מתוכנית הליבה המחיייבת את כלל תלמידי ישראל - אינו חוקי.

שופטי ההרכב הבהירו בדיון כי גם אם נמצאו ליקויים בחוק, תהיה בעיה להתערב בחקיקת הכנסת. לדברי בייניש, מצד אחד "פסיקתנו עמדה על חשיבות ומהות הזכות לחינוך והענקת הערכים. ללא חינוך לאזרחות החברה בבעיה" אולם סייגה כשאמרה  ש"השאלה מהו המנוף החוקתי בתנאים אלה" ברמזה על הקושי של בית המשפט לפסול את החוק על בסיס חוקתי

לדברי בייניש, השאלה היא אם קיים מנוף חוקתי לביטול החוקצילום: סלמן אמיל

 גם השופט אליקים רובינשטיין אמר כי "נצא מנקודת הנחה שרבים מאיתנו היו מרוצים אם העולם החרדי היה לומד לימודי ליבה אבל אחרי כל זה השאלה היא האם הגענו לנקודה בה עלינו להפעילך את סמכותנו".

נציג העותרים טען בתגובה כי צריך להיות רף מינימאלי של חינוך בסיסי שעל כל ילד במערכת החינוך בישראל ללמוד מכיוון שבלעדיו הוא לא יוכל להסתדר בעולם המודרני ובכך נפגעת זכותו לחינוך.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ