נציב השב"ס: בישראל קיימים בתי כלא בלתי ראויים למגורים

השחרורים המנהליים הופסקו בחודשים האחרונים עקב חוסר מקום בבתי הכלא. עד לבניית בתי כלא חדשים, ינסו בשב"ס לשפר את תנאי המחיה בתאים

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ

יש היום בישראל כמה בתי כלא שאינם ראויים עוד למגורי אסירים - אמר אתמול נציב שירות בתי הסוהר, רב גונדר אהרון פרנקו. לדבריו, כאלה הם בתי הכלא דמון, שממנו פונו האסירים באסון השריפה הכרמל; נווה תרצה ברמלה, כלא הנשים היחיד בארץ; וכלא מעשיהו. פרנקו הוסיף שבדק, אחרי כניסתו לתפקיד נציב שב"ס, אפשרות להעביר את כלא נווה תרצה לדרום הארץ, במתחם שבו נבנה כלא אלה. לשב"ס יש שם שטח שהוכשר לבניית כלא חדש.

אחד השיקולים המעכבים את ההחלטה להעביר את נווה תרצה דרומה הוא, שמשפחות הנשים הכלואות בו יתקשו להגיע אליו. לכן נבדקות אפשרויות נוספות. לגבי צפון ארץ, השב"ס ומשרד האוצר בוחנים תוכנית לבנות מתחם בתי כלא ליד כלא מגידו, שאליו יועברו כלא דמון וכלא קישון.

בישראל יש היום 32 בתי כלא, שכלואים בהם 22,652 אסירים. תוכנית השב"ס היא לצמצם את מספר בתי הכלא ולבנות מתחמים גדולים, עם כמה מתקני כליאה, שבהם ניתן יהיה לשלוט טוב יותר בשינוע האסירים לבתי המשפט ולדיונים אחרים.

באפריל סיים פרנקו את תפקידו כמפקד מחוז ירושלים במשטרה ומונה לעמוד בראש שב"ס. בחצי השנה האחרונה הוא למד את הארגון, ובדק עבודת ארגונים דומים במדינות אחרות. פרנקו טוען שהתקן בארה"ב הוא היום שמונה מטרים לכל אסיר, באירופה שישה מטרים, ובישראל ארבעה מטרים לאסיר. בשלב הראשון הורה פרנקו לשפץ אגפים גדולים בבתי הכלא שהתנאים בהם בעייתיים. המהלך שהוא מתכנן נועד להביא בסיומו להגדלת שטח המחיה של כל אסיר.

בית הכלא לנשים נווה תרצה. התקן בארה"ב הוא 8 מטרים לאסיר, באירופה 6 מטרים ובארץ 4 מטריםצילום: לימור אדרי

עד לבניית בתי כלא חדשים, ינסו בשב"ס לשפר את תנאי המחיה בתאים. הכוונה היא לאמץ את הגישה הסינגפורית, שבה כל אסיר מקבל ארונית. רק ציוד שנכנס אליה יורשה בתאים. פרנקו סבור שהתאים צפופים ואין בהם תנאי מחיה סבירים, בין השאר בגלל כמויות ציוד אדירות שאסירים מביאים.

פרנקו מתמודד בימים אלו עם תחילת שביתת רעב של אסירים ביטחוניים בבתי הכלא. בשבוע שעבר החזירו כ-50 אסירים ביטחוניים את מנות האוכל שלהם, והיום יש כבר 169 אסירים ששובתים רעב. בישראל יש היום כ-5,504 אסירים ביטחוניים ומספר שובתי הרעב אינו מדאיג בינתיים את ראשי שב"ס. בימים אלו מתנהלים מגעים עם השובתים להפסיק את השביתה.

פרנקו. בדק תנאי כליאה בחו"לצילום: תומר אפלבאום

בעיה נוספת שעומדת היום לפני השב"ס היא היערכותו להחזרת מהגרי עבודה שהסתננו לישראל, לארצות מהן באו. בימים אלו משלימים בניית אגף בכלא סהרונים, שיוכל לאכלס למעלה מאלף אסירים, שיועברו לסהרונים לאחר שמשטרת ההגירה תחל במעצרים במרכז הארץ. בארץ כלואים היום 1,630 מסתננים.

בחודשים האחרונים גם הוחלט להפסיק את השחרורים המינהליים, עקב חוסר מקום בבתי הכלא, בעיקר משום שהסמכות להחליט עליהם נתונה בידי הנציב בלבד, והוא מתכוון כעת לבחון את הנושא. 300 אסירים אינם משוחררים בימים אלה בשל הפסקת השחרורים המינהליים. פרנקו סבור שהשחרור הזה, שנועד לספק מקומות לינה כי בתי הכלא מלאים, הפך בלתי רלוונטי, כי אין בעיית מקום כליאה.

תגובות