הפלג החרדי המכונה "טליבאן" מגיע לבית המשפט

עוז רוזנברג
עוז רוזנברג

סוגיית הפלג החרדי "לב טהור", המוכר יותר בכינוי "כת הטאליבן", מגיעה לפתחו של בית המשפט בישראל. בצעד תקדימי יוחלט בעוד שבוע אם הקהילה היא כת ואם ההשתייכות אליה מנוגדת לחוק. כך עולה מהחלטה שהתקבלה ביום ראשון בבית הדין לענייני משפחה בראשון לציון. הקהילה קיבלה את כינויה מאחר שנשותיה עטויות בכיסוי שחור מכף רגל ועד ראש.

ההחלטה לבחון את חוקיות הקהילה התקבלה לאחר ששלשום באה לסיומה פרשה חוצת יבשות שבמרכזה שתי אחיות, בנות קהילת ה"טאליבן" מבית שמש. השתיים הושבו לארץ בכפייה תחת צו בית משפט, לאחר שניסו להטיסן לכפר אנשי "לב טהור" בפאתי מונטריאול שבקנדה.

מי שעתר לעצירת הטסתן של הבנות היה אחי סבתן שחשש כי הקהילה הקנדית תסכן את שלומן.

לדבריו, מדובר בכת שאם הבנות יגיעו אליה הן ינושלו מכל רכושן ויחותנו מיד. בית המשפט בישראל קיבל את העתירה בטענה כי "יש ליקוי בתפישת אורח החיים של הורי הבנות", כפי שכתבה השופטת רבקה מקייס בהחלטתה. בתוך כך קבעה כי הצו נגד הבנות יוארך לפי שעה עד לשבוע הבא, אז יתקיים בבית משפט השלום לענייני משפחה בראשון לציון דיון אם באורח חייהם האדוק של ההורים אכן קיים ליקוי כזה.

ההחלטה עשויה להשליך על כל אנשי "הטאליבן" בישראל. אם יוחלט שהשתייכות לקהילה אינה חוקית, יורשו הרשויות לנקוט צעדים אוטומטיים להוצאת הילדים מחזקת הוריהם ברגע שיגיעו למסקנה כי ההורים אכן הצטרפו לקהילה הזו.

לצורך הבאתן של האחיות ארצה השבוע הופעלו שירותי הרווחה, משרד החוץ והאינטרפול, הכל על מנת שלא יגיעו למושב הקהילה הקיצוני בקנדה. המקום הוקם לפני כמעט עשור ומונה כיום 45 משפחות. חלק מהמשפחות הן של ישראלים חוזרים בתשובה אשר נשותיהן עוטות בדים שחורים מכף רגל ועד ראש, וירדו מהארץ לאחר שלא מצאו את מקומן פה שכן הן מוקעות אפילו מקרב הציבור החרדי.

במרכז קהילת לב טהור ניצב אדם העונה לשם שלמה הלבערנץ - חוזר בתשובה משכונת קריית יובל בירושלים אשר יכולות הכריזמה שלו הביאו אותו להקים בארה"ב לפני למעלה מעשרים שנה את הקהילה המתבדלת והקיצונית אשר אנשיה סרים למרותו באופן טוטלי.

הלבערנץ העביר את אנשיו לקנדה לאחר שממשלת ארה"ב סילקה אותו משטחה משום שהואשם בחטיפת נער בן 13 לצרכים דתיים. הוא השתקע עם חסידיו בפאתי מונטריאול, שם הוא ממשיך לנהל טקסים דתיים חריפים בקיצוניותם, בהם תפילות שנמשכות כמעט כל שעות היממה, מלקות למי שנמצא "חוטא" וחיתון ילדות בנות 14. לשם התכוונו הורי האחיות מבית שמש לשלוח את בנותיהם. "בדקנו את המקום לעומק הרבה זמן והוא היה נראה לנו מתאים", אמרה בשדה התעופה שלשום ל', אם הבנות.

אנשי "הטאליבן" בישראל: כת מסוכנת או דרך חיים לגיטימית. דברו על זה בפייסבוק

ביום רביעי שעבר לפנות בוקר העלו אותן ההורים על טיסה למונטריאול, מתוך כוונה להצטרף אליהן שם לאחר החג. אלא שכשהגיעו לשדה התעופה חיכתה לבנות הפתעה. שני שוטרים ממשטרת קנדה עצרו אותן והודיעו להן כי לא תורשינה להיכנס למדינה. "ניסינו להתנגד, צרחנו ובכינו", סיפרו הבנות שלשום עם נחיתתן חזרה בישראל. בשל חג ראש השנה הן לא הוטסו מיד חזרה אלא הושמו עד צאת החג בהשגחה אצל משפחת אומנה ובבית יתומים קנדי. ביום ראשון בבוקר הן הועלו על טיסה חזרה לישראל. בכל הזמן הזה היו תחת עיניהם הפקוחות של נציגים של ממשלת קנדה.

עם הגיען לשדה התעופה בן גוריון שלשום הן נלקחו לחדר במשטרת הגבולות, שם המתינה להן עובדת סוציאלית של עיריית בית שמש. היא צלצלה להורים, שעד לאותו רגע לא היו ערים כלל למתרחש והודיעה להם כי בנותיהם מוחזקות שם. לטענת ההורים, העובדת הסוציאלית הודיעה להם כי יורשו לקבל את הבנות חזרה רק אם יחתמו על טופס שבו הם מתחייבים שלא לשלוח את הבנות לקהילת לב טהור הקנדית שוב. עם זאת הבנות שוחררו לאחר שעורך דינם של ההורים הגיע לשדה התעופה.

הסנגור, עורך הדין יאיר נהוראי, אמר בתגובה לדברים: "על פניו עולות תמיהות על התנהלות הרשויות השונות בפרשה. עם זאת נדמה כי בטרם נלמד את החומר אין מקום להגיב לגופו של עניין".

מעיריית בית שמש נמסר בתגובה כי "הדאגה לשלומן וביטחונן של הילדות היא זו שעומדת במרכז קבלת ההחלטות, אשר נעשות כולן בתיאום מלא עם משרד הרווחה ולפי הנהלים המחייבים והמתבקשים".

תגובות