היועמ"ש של בית הנשיא: "פרס קורא בקשות לחנינה עם דמעות בעיניים"

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

נשיא המדינה, שמעון פרס, חתם לאחרונה על חנינה יוצאת דופן - חנינה מדורגת. רישיון הנהיגה של עבריין תנועה, נרקומן, נשלל לשנה, בעקבות עבירה שביצע לפני חמש שנים. לאחר שהחל בהליך הגמילה מסמים הוא פנה לפרס בבקשת חנינה שבמסגרתה ביקש להקל בעונש הפסילה. את בקשתו נימק בכך שהחל בהליך גמילה ובצורך שלו לפרנס את בנו, אותו הוא מגדל לבד, כשרישיון הנהיגה משמש לו לפרנסה כנהג הובלות.

לנוכח הנסיבות המיוחדות של המקרה, בהמלצת שירותי הרווחה ומעסיקו שהביעו אמון ביכולתו להשתקם, פעלו שירות המבחן, מחלקת החנינות במשרד המשפטים והמחלקה המשפטית בבית הנשיא לחנינה ייחודית מדורגת, כך שאושר לו לנהוג ברכב עבודה רק בימי עבודה למשך 60 יום בכל פעם. לאחר 50 יום יצטרך להציג אישור שלא עבר עבירות נהיגה כלשהן באותה תקופה ולהוכיח כי על פי בדיקות השתן הוא נקי מסם. רק אז יזכה להקלה נוספת למשך 60 יום נוספים וכך עד סוף תקופת הפסילה. בימים האחרונים עבר את המשוכה הראשונה, כשעמד בתנאים של תקופת המבחן הראשונה, שהוארכה בתקופה נוספת של 60 יום.

זו רק אחת מ-2,524 בקשות לחנינה שהוגשו בשנה שעברה לנשיא. מספר דומה מוגש מדי שנה בשנים האחרונות. בניגוד לדעה הרווחת, רק חלק קטן יחסית מבקשות החנינה נוגע לקיצור בתקופת ריצוי המאסר. כמחצית מבקשות החנינה שהוגשו בשנה שעברה נגעו למחיקת רישום פלילי, כרבע, להקלה בעונשי מאסר, כעשרה אחוזים מהבקשות להקלה בעונש של פסילת רישיון נהיגה, עשרה אחוזים מהבקשות להקלה בעונשי קנסות, גם קנסות של מאות שקלים בודדים, וכארבעה אחוזים בקשות לקיצוב מאסרי עולם.

מנתוני בית הנשיא עולה כי בשנה שעברה ניתנה תשובה חיובית ל-308 מהבקשות, 227 מהן נגעו במחיקה של רישום פלילי, שאותו עורכת המשטרה וכולל בין היתר רישום של הרשעות. רישום זה יכול להוות מחסום בקבלה למקומות עבודה או לעיסוק בעיסוקים מסוימים.

כ-300 פניות בחודש מתקבלות בבית הנשיא בענייני חנינות, בהן בקשות חדשות למתן חנינה, פניות לתמוך או להתנגד לבקשות חנינה שהוגשו ועדכון נתונים ביחס לבקשות קיימות. עו"ד אודית קורינלדי, היועצת המשפטית של בית הנשיא, מטפלת ביחד עם עורך דין נוסף ועם צוות של חמש עובדות מנהלה בבקשות החנינה, בנוסף לעבודת הייעוץ המשפטי השוטפת שלה בבית הנשיא.

הנשיא לא שופט

"הנשיא", אומרת קורינלדי, "לא מחליף את שיקול הדעת של בית המשפט ולא פועל כשופט. יש אנשים שפונים ומגישים חנינה ומתפלמסים עם פסק הדין שניתן נגדם. אנחנו לא בודקים ראיות, זה לא תפקידו של הנשיא. במקרים חריגים בלבד נותנים חנינה, כשכל הרעיון של בקשות החנינה הוא שהנשיא יכול להתרשם אחרי מתן גזר הדין, למשל, שמבקש החנינה עשה שינוי של 180 מעלות, מבקש להשתקם ולפתוח דף חדש, והחנינה יכולה לסייע לו בתהליך השיקום.

"החנינה", היא מוסיפה, "היא כלי שמאפשר לנו להביא לידי ביטוי את שינוי הנסיבות אחרי מתן גזר הדין, כך שאם בית המשפט היה רואה בזמן אמת את השינוי שחל בחייו של אדם - כמו שינוי במצב הבריאותי שלו או של משפחתו הקרובה, שינוי במצב הכלכלי בבית, ניסיונות לשיקום - סביר להניח שהוא היה מטיל עליו עונש אחר".

קורינלדי נכנסת ללשכתו של פרס כדי לדון בתיקי חנינה פעמיים בשבוע, כשעה וחצי בכל פעם. היא אומרת כי פרס עובר על כל תיק, שואל שאלות ומתלבט. נראה שאם נשיא המדינה לשעבר משה קצב יבקש ביום מהימים חנינה מהנשיא, וזאת בהנחה שערעורו על ההרשעה בעבירות מין יידחה בבית המשפט העליון, הרי שהוא לא יזכה לאוזן קשבת אצל פרס. אחד הקווים האדומים של פרס הוא עבירות מין - אלו, ככלל, מחוץ לתחום אישור חנינה.

"אני לא זוכרת שבכהונה של פרס נתנו חנינה לעברייני מין כי עבריינות מין היא עבריינות שהסיכוי שמבצע העבירה יחזור ויבצע עבירת מין נוספת גדול והסיכון מעברייני מין לציבור גדול", אומרת קורינלדי. גם עברייני תנועה כבדים, שהיו מעורבים בתאונות דרכים קשות, ספק רב אם ימצאו מזור בבית הנשיא וכאלה גם עברייני אלימות קשה, במיוחד כזאת הננקטת נגד קשישים.

אחד המקרים שזכו לחנינה בשנה האחרונה הוא מקרה שבו אמא לארבעה ילדים נרצחה על ידי בן זוגה. בן זוגה הקודם, מנישואים קודמים, שנדון לרצות עבודות שירות בשל עבירות רכוש וסמים, ביקש מהנשיא לקצר את התקופה שבה הוא מרצה עבודות שירות כדי שיוכל לטפל בילדים שנותרו ללא אם. פרס החליט לקצר את תקופת עבודת השירות בכחודשיים ואיפשר למבקש החנינה לטפל בילדים.

נאמן לא נקט עמדה

במקרה אחר ביקשה אם חד-הורית שהיתה נתונה במצב כלכלי קשה ותמכה בבן חולה להקל בקנסות תעבורה, שהלכו ותפחו כיוון שלא יכלה לשלמם. סטודנטית שטיפלה במשפחה וחבריה נרתמו לעזרתה ועזרו לה לנסח פנייה לנשיא, שבה הבטיחו לסייע לאשה לשלם את חובותיה אם הסכום יפחת. פרס נעתר והפחית את הסכום לתשלום ל-500 שקלים שנפרסו לעשרה תשלומים של 50 שקלים.

אחד התיקים הממתינים להכרעה בבית הנשיא נוגע לבקשת החנינה של השר לשעבר שלמה בניזרי, המרצה תקופת מאסר של ארבע שנים, בשל עבירות של שחיתות שלטונית. בניזרי הגיש בקשה לחנינה בתחילת 2010. שר המשפטים יעקב נאמן החליט, באופן חריג, להעביר לפרס את הבקשה ללא המלצה משלו, ומאז ממתין התיק להכרעת פרס.גם ההחלטה של פרס שלא לקבל בינתיים החלטה בעניינו של בניזרי, המרצה את עונשו בינתיים מאחורי סורג ובריח, היא סוג של אמירה.

אחת מהחלטות החנינה הראשונות והשנויות במחלוקת שקיבל פרס כנשיא היתה של חברת הכנסת לשעבר נעמי בלומנטל. החלטתו של פרס מנעה את כניסתה לכלא. ההחלטה היתה לפני שקורינלדי נכנסה לתפקידה והיא אינה מעוניינת להתייחס אליה, אולם ככלל, היא אומרת, פרס רואה בחומרה רבה עבירות של שחיתות שלטונית של עובדי או נבחרי ציבור. קורינלדי טוענת כי לא קיבלה מפרס מעולם בקשה לזרז טיפול בתיק חנינה בעקבות פנייה של גורם כלשהו אליו.

"בכל תיק כמעט יש פניות אלינו מגורמים שונים", היא מספרת. "ברור שבתיקים ציבוריים יש יותר פניות מהציבור. כל הפניות מועברות לנשיא, דרכנו, ומוצגות לו כשהוא דן בתיק. אף פעם פרס לא אמר לי 'פנו אלי' בעניין תיק כזה או אחר. לא נתקלתי מעולם בלחצים".

ספרי על ויכוחים ביניכם אם לאשר או לא בקשת חנינה.

"יש לפעמים חילוקי דעות כי הראייה של הנשיא היא של אדם מאוד רחום וחנון. הוא רואה את האדם. הסיפורים של האנשים מאוד מדברים אליו. סיפורי שכול, סיפורים של נכי צה"ל, צעירים ששירתו ביחידות קרביות ונושאים רישום פלילי בגלל עבירות בזמן שהיו קטינים. ההיבטים האנושיים מאוד מדברים אליו. אלה דברים שמאוד נוגעים לו ללב. ואז הוא אומר לי 'בואי נשקול שוב', 'אולי כדאי שנבדוק נקודה מסוימת כדי לראות אם אפשר להקל'. אני מביאה אליו תמונה מלאה, אבל הוא בעל הסמכות שצריך לקבל את ההחלטה לפי תפישת העולם שלו. קורה שאני באופן טבעי מציגה גם שיקולים שנוגעים למדיניות ענישה של בתי המשפט. למשל ביחס לתאונות דרכים, לנסיבות ביצוע העבירה, לעבר הפלילי. חשוב לנו שנהיה שיטתיים בכל התיקים".

המדיניות של פרס ביחס להקלה בקנסות המוטלים על נאשמים מקלה, ובדרך כלל המגמה היא, במקרים המתאימים שמבקש חנינה טוען כי אינו יכול לשלם את הקנס שאליו התווספה ריבית גבוהה, להחזיר את הקנס לסכום הקרן ולפרוס את התשלום לתשלומים. קורינלדי אומרת כי לעתים נדירות הנשיא מוחל לגמרי על תשלום קנס וגם במקרים של מצוקה כלכלית גדולה, ישאפו להביא לתשלום כלשהו ולא למחילה מלאה על התשלום.

"בדרך כלל מצוקה כלכלית כשלעצמה לא מספיקה, אלא נלווים לבקשות חולי או בעיות משפחתיות קשות. לפעמים פרס יושב עם התיקים ואני רואה שכמעט עולות לו דמעות בעיניים. אנשים עם סיפורי איוב שכל צרות העולם על כתפיהם", היא אומרת.

קורינלדי מודה כי בדרך כלל העוסקים בבקשות חנינה לא מסתכלים בעין יפה על אסירים המבקשים חנינה מיד עם כניסתם לכלא מבלי שהחלו לשלם את חובם לחברה על מעשיהם, וגם לא מאלה המבקשים למחוק רישום פלילי מיד אחרי שסיימו לרצות את עונשם מבלי שעשו דבר כדי להשתקם. "חשוב לנו לראות שעבר זמן ואדם החל להוכיח שעשה שינוי בחייו, שהוא החל לשקם את חייו או שהוא מתחרט על מעשים שעשה. אלה לא דברים שנעשים מיד כשיוצאים מהכלא או מיד כשנכנסים לכלא", היא אומרת.

תגובות