פרקליט המדינה לדור התלונן נגד שופט שהביע דעות פוליטיות

דב פולוק אמר בבית המשפט כי "שי ניצן הוא הבייבי של ביניש". לטענתו לדור מנסה להתערב בהחלטות שיפוטיות

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

פרקליט המדינה, משה לדור, הגיש בחודש מארס תלונה חריפה לנציב קבילות השופטים, נגד שופט בית המשפט השלום בירושלים דב פולוק. זאת, בגין התבטאויות לכאורה של השופט נגד עובדי ציבור ובראשם המשנה לפרקליט המדינה, שי ניצן, במהלך משפט. בתגובה, האשים פולוק את לדור בניסיון להתערב בהחלטות שיפוטיות, כך עולה ממסמכים שהגיעו ל"הארץ". בשבוע שעבר הגישה התביעה המשטרתית בקשה לפסול את פולוק מלדון בתיק המדובר.

ראשיתה של הפרשה ב-2010, כאשר שובץ פולוק - המשמש 16 שנים שופט - לדון בתביעה נגד יפעת אלקובי, תושבת קרית ארבע. אלקובי הועמדה לדין על כך שבשנת 2007, עת הובלה למעצר, ביקשה משוטר יהודי שלא ישאיר אותה לבד עם "שוטרים ערבים". על התבטאות זו הוגש נגדה כתב אישום על העלבת עובד ציבור בנסיבות גזעניות. כמקובל בעבירות בעלות אופי גזעני - נדרש אישורו של המשנה לפרקליט המדינה לעניינים מיוחדים, עו"ד שי ניצן, להגשת כתב האישום.

עו"ד אשר אוחיון, המייצג את אלקובי, טען כי מדובר באכיפה בררנית, ובכתב אישום חריג בגין עבירה זו, וביקש כי ניצן יעיד על הסיבה שהביאה אותו לאשר את האישום. האפשרות שעו"ד ניצן יאלץ להעיד, וששיקול דעתו יעמוד במוקד הדיון המשפטי בתיק, גררה סדרת פעולות מצד בכירי פרקליטות המדינה, ששיאה - כפי שפורסם אתמול ב"ידיעות אחרונות" - הגשת בקשה חריגה על ידי יחידת התביעות המשטרתית לפסול את פולוק מלדון בתיק. זאת, בטענה כי הוא מביע בו דעות פוליטיות.

במשטרה טוענים כי בדיונים אמר פולוק בין היתר: "אני זוכר איך טליה ששון תמיד אמרה שהיא אובייקטיבית ואחר כך רצה לראשות מפלגה מסוימת"; "שי ניצן הוא הבייבי של הנשיאה (הכוונה לנשיאת בית משפט דורית ביניש, ח"ל)"; "הנשיאה אמורה לפרוש בפברואר. את החלטתי אתן במארס כדי שתגיע לגורמים אובייקטיביים". אולם פולוק דחה את בקשת הפסילה. בדיקת "הארץ" העלתה כי איש מהסנגורים לא שמע את הדברים המצוטטים בבקשת הפסילה.

ממסמכים שהגיעו ל"הארץ" עולה כי כבר בחודש מארס, שבעה חודשים לפני הגשת בקשת הפסילה, שלח משה לדור מכתב חריג לנציב קבילות השופטים, אליעזר גולדברג - עם העתק לנשיאת בית המשפט העליון ביניש - עם ביקורת חריפה על פולוק, בשל דברים שאמר בדיוני התיק נגד אלקובי. "למותר לציין את חשיבות הזהירות בכל הנוגע להתבטאויות כנגד עובדי ציבור", כתב לדור.

במכתבו מונה לדור שורת התבטאויות שהועברו אליו ממחוז ש"י לגבי השופט פולוק. בין היתר נכתב כי "השופט אמר כי הטענה לאכיפה בררנית עולה לא בפעם הראשונה, כאשר מדובר בהחלטותיו של מר ניצן, וכי הוא מעוניין לשמוע בעצמו את הנימוקים להגשת כתב האישום".

בסיום מכתבו כותב לדור כי "למותר לציין, כי ככל הנראה התבסס השופט פולוק גם בדבריו אלה אך ורק על מה שקרא ולמד אולי מכלי תקשורת אלה או אחרים, כפי שציין בעצמו. ככל שאכן נאמרו הדברים על ידי השופט, הרי שמדובר בדברים קשים ולא ראוי היה כי ייאמרו כלל, ודאי שלא על ידי שופט בפני אולם מלא. הדברים גורמים עוול קשה הן למר ניצן והן לפרקליטות המדינה בכללותה, ובמיוחד שעה שלא היה מקום לאמירתם".

במכתב התשובה ששלח לנציב התלונות, יצא פולוק במתקפה על לדור וכתב כי "במקרה דנן (התלונה), מדובר בנקיטת פעולה של גורם מעוניין, מחוץ למסגרת הדיון בבית המשפט, כדי להשפיע על תוכן החלטתי שטרם ניתנה". פולוק הוסיף כי הוא "יתייחס לכל העניינים הדורשים הכרעה, כולל טענות ההגנה מן הצדק, במועד המקובל ובדרך הרגילה והמקובלת בהליך פלילי".

בימים האחרונים מסתובב פולוק במסדרונות בית המשפט וזועם על התנהלות הפרקליטות. "מנסים להפחיד אותי באמצעות תלונות, אני מרגיש נרדף על ידי המערכת", אמר.

מפרקליטות המדינה נמסר: "המבחן המשפטי הוא חשש ממשי למשוא פנים שפורש בפסיקה כאפשרות ממשית לכך שדעתו של השופט ננעלה. באירוע הקודם מצאה הפרקליטות לכאורה שהתבטאויות השופט אינן ראויות אך לא נמצא כי הן מהוות עילה לפסילתו. ההתבטאויות האחרונות שלו אכן מקימות עילה משפטית לבקש את פסילתו. 

"אין מדובר בניסיון להלך אימים אלא עמדה של התביעה להביא את הדברים בפני הגורם הרלוונטי לבירור העניין ולעמוד על זכותה לבקש פסלותו של שופט במקום שאנו סבורים שקיימת העילה המשפטית לכך".

מנציב תלונות השופטים נמסר: "בשל חובת הסודיות המוטלת על הנציב לפי סעיף 13(א) לחוק, אין בידו להתייחס לשאלה אם הוגשה תלונה ואם כן - מה נעשה בה".

השופט דב פולוקצילום: אתר בתי המשפט
יפעת אלקוביצילום: תצלום: תומר אפלבאום
פרקליט המדינה משה לדורצילום: מיכל פתאל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ