יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת החוקה של הכנסת אישרה אתמול לקריאה ראשונה הצעת חוק שתאפשר הגדלה משמעותית של הפיצויים לנפגעי חוק לשון הרע. חמישה חברי כנסת, בהם נציגי קדימה, הליכוד, ש"ס ויהדות התורה, תמכו בהבאת הנוסח הקיים, ללא כל שינויים, להצבעה במליאה. שני ח"כים, דניאל בן סימון (עבודה) וחנא סוויד (חד"ש), התנגדו לו.

יו"ר הוועדה, ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), סירב להכניס שינויים כלשהם בנוסח המוצע בשלב זה, אף כי הבהיר שהוא בעצמו שוקל לשנות כמה מהקביעות המרכזיות המופיעות בו. לדבריו, השינויים בחוק יוכנסו בדיונים לקראת הצבעה בקריאה שנייה ושלישית.

מדובר בשתי הצעות חוק שונות שנועדו להגדיל באופן משמעותי את סכום הפיצויים לאדם שנפגע מפרסום כוזב נגדו בכלי התקשורת, מבלי שזה יצטרך להוכיח כי נגרם לו נזק כלשהו. על פי הצעתו של ח"כ יריב לוין (הליכוד), הפיצוי יהיה עד 300 אלף שקלים, והוא עשוי להאמיר ל-1.5 מיליון שקלים אם יוכח שכלי התקשורת לא פרסם במלואה את תגובתו של נשוא הכתבה.

על פי ההצעה השנייה, של ח"כ מאיר שטרית (קדימה), סכום הפיצויים יהיה עד חצי מיליון שקלים, ללא צורך בהוכחת נזק. כיום, החוק קובע תקרת פיצויים של 50 אלף שקלים לאדם שנפגע כתוצאה מפרסום לשון הרע, מבלי שיידרש להוכיח נזק.

שתי ההצעות אושרו על ידי מליאת הכנסת בקריאה טרומית בחודש מארס האחרון, ואתמול הן מוזגו להצעה משותפת. במקביל לחוק הזה, הנפגע יוכל להגיש תביעה אזרחית ללא הגבלה של גובה הפיצוי, נגד כלי התקשורת שפגע בו.

ח"כ לוין אמר אתמול כי "החוק ישים סוף לחופש הביזוי ויגן על ערך שמו הטוב של האדם". בתום הישיבה הוא הודה שיש להכניס שינויים משמעותיים בחוק, בין היתר כדי שלא לפגוע בבלוגרים או בכלי תקשורת קטנים שלא יוכלו לשאת בנטל הפיצויים הגבוה, אותו הוא מעוניין לקבוע בחוק. ח"כ שטרית אמר כי "אין מצב שעיתון יוכל לפרסם אי אמת ולעבור על כך בשלום".

אולם הדיונים של ועדת החוקה אירח אתמול נציגים ויועצים משפטיים מכלי התקשורת המרכזיים, לצד בלוגרים ומומחים למשפט. איש מהם לא הביע תמיכה חד-משמעית בחוק החדש. רובם המכריע הסתייג מן "האפקט המצנן" שיהיה לחוק - לטענתם - על פרסום ידיעות ותחקירים לגיטימיים על מושאי סיקור שיאיימו מראש בתביעות לשון הרע.

בדיון התברר שההצעות שהגישו לוין ושטרית אינן מבוססות על נתונים, בין היתר משום שמידע על גובה הפיצויים שפסקו בתי המשפט השונים לנפגעי פרסום לשון הרע לא נאסף עד כה. נציגי משרד המשפטים ציינו בדיון כי מחקר חדש, שתוצאותיו עדיין לא פורסמו, קובע שאין צורך בהליכי הפיצוי ללא הוכחת נזק בישראל, משום שבתי המשפט מעניקים ממילא פיצויים כספיים משמעותיים יותר במקרים המובאים לפתחם בהליכים האזרחיים.

עו"ד מיבי מוזר, שייצג בדיון את העיתונים "הארץ" ו"ידיעות אחרונות", אמר לנוכחים: "אני, בניסיון ארוך שנים, לא מכיר אפילו פרסום אחד שכתב עיתונאי או שעורך אישר לפרסם, שיש בו במכוון ובמודע אמירת דברים לא נכונים או לא אמת. הסיבה היא שהאמת היא לא שחור ולבן... כשאתה יושב מול שלושה שופטים אתה מוצא שלכל אחד יש דעה קצת שונה בעניין מהי האמת". לדבריו, בחוק המוצע "אין מידתיות ואין איזון".

היועצת המשפטית של מועצת העיתונות, עו"ד יעל גרוסמן, אמרה כי "צריך להיזהר מאוד לפני שמכניסים נושא כזה לחוק. מועצת העיתונות ניהלה מאות דיונים בשאלה האם פורסמה תגובה ראויה לידיעות שונות. מדובר בשאלה מורכבת מאוד".

נציגי משרד המשפטים הבהירו בדיון כי להערכתם אין צורך בהחמרת החקיקה, אך ציינו כי הם מצויים בדין ודברים עם ח"כ לוין בניסיון למסד פיצוי גדול יותר במקרים פרטניים. עו"ד תמי רווה, שייצגה בדיון את חדשות ערוץ 2, אמרה שלדעתה, "להצעת החוק הזאת יש טעם אחד: להלך אימים". לדבריה, "חברי הוועדה צריכים לחשוש מכך שההצעה לא תעמוד במבחן בג"ץ, כי היא סותרת את אלמנט המידתיות".

היועץ המשפטי לחדשות 2, עו"ד ישגב נקדימון, הזהיר כי אם סכום הפיצויים יעלה, כלי התקשורת יעדיפו שלא לפרסם כתבות רגישות מחשש לחשיפת המקור. "אני יודע שכוונתם של המציעים היא בדיוק זאת: הם רוצים שברגע שתצטרך להתקבל ההחלטה אם לפרסם או לא תהיה על העורך הראשי אימה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ