לעולם התחתון דרושים בוררים מקצועיים

היעלמות בכירי העולם התחתון מהשטח בשנים האחרונות הותירה חלל, והצעירים המנסים למלא אותו ממהרים לשלוף. "כבר אין בוררויות ואין מי ששולט על הצעירים האלה", אומרים במשטרה

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

בזירת הרצח שבה נרצח שי דעבול ביום רביעי האחרון בחולון, עמדו כמה חוקרים בכירים ממחוז תל אביב ודיברו ביניהם. "אני לא מאמין שעל זה הוא נרצח", סינן אחד החוקרים במקום לעמיתיו, "כבר אין בוררויות ואין מי ששולט על הצעירים האלה. הם עושים מה שהם רוצים. כל אחד לוקח אקדח ועושה מה שהוא רוצה". הנוכחים הנהנו בהסכמה לקביעה של הבכיר ונראה שבמשטרת ישראל מבינים שקם דור חדש של עבריינים, שידו קלה על ההדק. ה"חוקים" של העולם התחתון כבר לא נוגעים להם. גורמים במשטרה אומרים שמעבר לעלייה במספר מקרי הרצח בשנה החולפת, מדאיגות גם דרכי הפעולה של המתנקשים, שלא בוחלים בשום אמצעי. ברצח של אבי דוד שלשום בבת ים, בא המתנקש למסעדה במרכז העיר וירה כמה כדורים בראשו של דוד לעיני אזרחים רבים. גם החיסול של שי דעבול בוצע לעיני משפחות שסעדו סמוך לזירה. לפני ארבעה חודשים נרצח בחנות ירקות בחולון גבר באופן דומה, כששני אופנוענים ירו בו לעיני הקונים, וברחו מן המקום.

אותו קצין בכיר ממחוז תל אביב, שהזכיר את עניין הבוררות, נגע באחת התופעות שאחריה עוקבים בדריכות, והיא מוגדרת במשטרה כ"אובדן הסמכות". בשנים האחרונות, אובדן הסמכות ומקרי רצח נלמדים דווקא בשינויים חברתיים במגזר הערבי. במשטרה למדו שהנוער העברייני במגזר הערבי כבר לא נשמע למנהיגי המגזר. אם בעבר היו יכולים אימאם או שייח בכיר לפתור סכסוכים בין חמולות או שכנים, כיום, כפי שאנו למדים בלוד, בטירה ובטייבה, הסכסוכים נגמרים לרוב ברצח או בניסיונות רצח.

גורמים במשטרה ובעולם הפשע ועורכי הדין הפליליים סבורים שהתופעה חלחלה גם לעבריינים היהודים. "צריך לזכור שאותם עבריינים הם אנשי עסקים, ובסופו של יום הם לא קמים בבוקר וחושבים את מי הם ירצחו היום", אומר אחד מעורכי הדין הפליליים הבכירים בישראל. "בעבר, בכל פעם שאותם עבריינים הרגישו שהם נפגעים היו עושים הכול כדי לסיים את הסכסוך בהליך של בוררות, כדי לא לפגוע קודם כל בפרנסה. חיסולים הם לא דבר חדש, אבל זה היה המוצא האחרון של העבריינים הבכירים".

בעבר היו ראשי הפשיעה בישראל סמכות מקובלת לבוררות בקרב עבריינים. בכירי העולם התחתון, בהם יעקב אלפרון, יצחק אברג'יל ומשפחת אבוטבול, העמידו את בתיהם וכן חדרים בבתי מלון מפוארים למטרת הבירורים. החלטה של כל אחד מראשי הפשיעה בסכסוך היתה מחייבת ולא ניתנת לערעור.

לטענת המשטרה, הגורם המרכזי לעלייה במקרי רצח שהיו יכולים בעבר להסתיים בבוררות, הוא היד הקשה שהונהגה נגד ארגוני הפשע. לאחר רצח מרגריטה לאוטין בחוף הים בבת ים ב-2008, הגדיר המפכ"ל דאז דודי כהן את עצירת בכירי העולם התחתון כיעד מרכזי, ורתם לשם כך את היחידות המובחרות ביותר במשטרה. בדרך זו מצאו את עצמם זאב רוזנשטיין, אסי אבוטבול, ועמיר מולנר מאחורי סורג ובריח. עבריינים אחרים עזבו לחו"ל בעקבות פעילותה המוגברת של המשטרה. בשנה האחרונה אירעו גם שני חיסולים בולטים בעולם התחתון - פרנסואה אבוטבול ורמי אמירה - והם מהווים גורם נוסף להיעלמות הבוררים כיום.

המצב החדש בקרב ראשי הפשיעה בישראל יצר מציאות חדשה ברחוב העברייני. ראשי הפשיעה עדיין מסוגלים לשלוט מהכלא על העסקים שלהם, אך שליטתם מוגבלת. "אין ממי לבקש אישור להוריד מישהו", מספר גורם בעולם התחתון. "היום העבריינים הם לא חלק מארגוני פשיעה כמו אברג'יל ואבוטבול, אלא עבריינים קטנים שמנסים להכניס רגל לעולם הפשע", טען שוטר באחת היחידות המרכזיות במשטרת ישראל. לדבריו, "החבר'ה האלה הם בשנות העשרים לחייהם ובתחילת הדרך העבריינית שלהם. אין שום היררכיה או ארגון פשיעה. יש כמה עבריינים קטנים שכדי להראות שהם שולטים בשטח, הם צריכים לעשות מעשה קיצוני, וקיצוני זה לרצוח את היריב".

אתמול באו עובדי עיריית חולון לרחוב חנקין בעיר כדי להחליף את המרצפות מול חנות הבגדים שבה נרצח דעבול בשבוע שעבר. מוכרת חנות הבגדים שממנה יצא דעבול לפני הרצח היא אורטל אלגרבלי, שאחיה מור נרצח לפני כשנתיים כששני רוכבי אופנוע ירו בו. "הרצח הזה מחזיר אותי שנתיים אחורה", היא מספרת. במסעדה שלידה נרצח שלשום אבי דוד, הקימו סוכה בדיוק במקום שנורה. בעלי המסעדה ביקשו להחזיר את החיים למסלולם ואת השקט לטובת העסקים. גם ראש עיריית בת ים, שלומי לחיאני, נשמע מודאג משובם של החיסולים לעירו. לטענתו, "החיסולים בעולם הפשע הפכו נגע מדינה אשר חייבים למגר. לא ייתכן שבכל שבועיים יש ניסיון חיסול בעיר בישראל, ולא ייתכן שאזרחי ישראל יספגו זאת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ