יו"ר ועדת הכנסת יריב לוין: בג"ץ מסכן את יכולת קיומנו

בראיון לעלון ימין תקף חבר הכנסת יריב לוין בחריפות את בית המשפט העליון, וטען כי הוא מונע מ"אג'נדה שמאלנית" ונוגד את תפישות רוב הציבור בישראל

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יריב לוין, תקף באופן חסר תקדים את בית המשפט העליון. בראיון חג שנתן לעלון הימין "ארץ ישראל שלנו" שיחולק בסוף השבוע בבתי הכנסת, אמר לוין שבית המשפט העליון מונע "מאג'נדה שמאלנית, ובעיקר מהווה סכנה ליכולת שלנו להבטיח את קיומנו. זה לא סוד שעל המערכת המשפטית ובעיקר על בית המשפט העליון השתלטה קבוצת מיעוט שמאלנית קיצונית, שמנסה להכתיב את ערכיה לחברה כולה". לדבריו, הירידה באמון הציבור בבית המשפט העליון נובעת מכך ש"בית המשפט נוטה לאמץ עמדות שמאליות. התייחסותם לנושאי דת ומדינה רחוקה מאוד מהתפישה המסורתית של מרבית הציבור בישראל, שנוטה לגישה מסורתית".

לוין הוסיף כי אינו חושש לבקר את המערכת, אף כי "אני יודע היטב שרבים חוששים לומר את הדברים בגלוי. מניסיון העבר, אנשים שפתחו את הפה - נולדו נגדם לפתע תיקים והאשמות, כי עמדתם לא היתה נוחה למערכת". בראיון מציג לוין דוגמאות המעידות על "שמאלניותו" של בית המשפט העליון.

כך בין היתר נכונותו של בית המשפט לאשרר את תוכנית פינוי פיצוי בהתנתקות: "אם אתה לוקח את החוק הזה, קורא את כל הפסיקות שלהם על זכויות הקניין וזכויות האדם, אתה רואה שזכויותינו על הארץ כעם היהודי אינן נלקחות כלל בחשבון. על כל עץ של פלסטיני עוצרים את גדר ההפרדה וכופים להזיז את התוואי. אבל יהודים - בין לילה מגרשים אותם מבתיהם ובג"ץ מאפשר זאת. הם לא מתערבים, הם לא דורשים שיישמרו זכויות האדם וזכויות הקניין. כל העקרונות נעלמים לפתע".

דוגמה נוספת היא הדרך שבה מטפלת מערכת המשפט בסוגיית פינוי המאחז מגרון. "כשיהודים מגישים תוכניות בנייה, יש סיבות מדיניות לא לאשר להם אותן. כשערבים בונים באופן בלתי חוקי, זה מובן שאסור להרוס להם. למה? כי יש סדרי עדיפויות שונות. אבל כשיש בנייה בלתי חוקית יהודית, יש החלטה אחת: להרוס להם מיד, להחריב. יש כאן שימוש ציני ונואל בכלים המשפטיים, מתוך מטרה פוליטית מובהקת", אמר לוין והוסיף, "אין לי ספק שכאשר בגין אמר ‘יש שופטים בירושלים' הוא לא התכוון למה שקורה היום בבית המשפט העליון. אני מרגיש שאני מייצג ציבור ענק שמערכת המשפט אינה נותנת לו את השירות, וזאת תוך ניסיון להתערב ולכפות עליו את ערכי בכיריה". בלשכתו של לוין אישרו כי הוא עומד מאחורי הדברים שפורסמו בראיון.

בדבריו ל"הארץ" אמר לוין: "מערכת המשפט זקוקה לשינוי מן היסוד. האופן בו דברים מתנהלים הוא בלתי תקין, לא דמוקרטי, שופטים בעליון מנצלים לרעה את המערכת לצורך מימוש תפישת עולם פוליטית". לוין חרט על דגלו את המאבק לשינוי דמותו של בית המשפט העליון כבר בנאום הבכורה שלו בכנסת לפני קרוב לשלוש שנים. "אני בהחלט מערער על הלגיטימיות של ההחלטות שמתקבלות בבית המשפט העליון", אמר. לדבריו, "אנו זקוקים למערכת משפטית חזקה. היא חיונית במדינה דמוקרטית, רק שאין לנו מערכת כזאת. קרו כאן שני תהליכים בעייתיים של חצייה מוחלטת של גבולות הפרדת הרשויות וגלישה של הרשות השופטת לרשויות המחוקקת והמבצעת, בדרך שמערערת יסוד כל משטר דמוקרטי תקין".

עו"ד לוין נחשב לאחד המחוקקים החרוצים בכנסת והגיש עד היום עשרות הצעות חוק. הוא נחשב לאחד המבקרים החריפים של מערכת המשפט בישראל והעלה שורת הצעות חוק שנועדו לשנות את פניה.

ביולי הניח על שולחן הכנסת, יחד עם יו"ר הקואליציה זאב אלקין, הצעת חוק שנויה במחלוקת הקוראת לחייב מועמדים למשרת שיפוט לערוך שימוע פומבי בוועדת החוקה של הכנסת, שתוכל לאשר או לפסול את השופטים. לפי ההצעה, מובטח כי השקפת העולם וקורות החיים של מועמדים העשויים לכהן בערכאה השיפוטית הגבוהה ביותר יהיו חשופים בפני הציבור.

לוין בוועדת הכנסת. נחשב לאחד המבקרים החריפים של מערכת המשפט בישראלצילום: תצלום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ