הותר לפרסום |

קצין צה"ל נעצר בחשד לסחר בסמים במיליוני שקלים

רב הסרן שמילא תפקיד רגיש בפיקוד דרום חשוד שהעביר לפקודיו לשעבר עשרות ק"ג ממשלוחי סמים שנתפסו בגבול המצרי

יניב קובוביץ
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
אנשיל פפר

בית המשפט הצבאי בקסטינה התיר לפרסום הבוקר (ראשון) כי קצין צה"ל בדרגת רב סרן שמילא תפקיד בכיר ורגיש בפיקוד דרום, נעצר בחשד לסחר בסמים. יחד עם הקצין בן ה-31, נעצרו עוד תשעה חברים ברשת סחר, ביניהם שני שוטרים חיילים ששימשו כנהגיו האישיים, שוטר מג"ב ומנהל אירועים באולם שמחות. הקצין היה אחראי על הסמים שנתפסו במעבר הגבול עם מצרים. על פי הודאתו, עד לרגע מעצרו הספיק הקצין לסחור ב-200 ק"ג חשיש ו-25 ק"ג הרואין בשווי 2.5 מיליון שקלים.

הפרשייה התגלתה כאשר בסוף אוגוסט נגררה מכונית שנמצאה ללא רשיונות רכב בבדיקה שגרתית. במהלך הגרירה, הבחין נהג הגרר שרכב עוקב אחריו והחליט להתקשר למשטרה. השוטרים עצרו את המכונית בצומת מסובים ומחיפוש שנערך בו נמצאו כ-15 ק"ג חשיש. בדיקת שוטרי מרחב דן שניהלו תחילה את החקירה העלתה כי אדם בשם שלומי אמויאל הוא הבעלים של המכונית והסמים. אמויאל הסגיר עצמו בשעות הבוקר ביום שלמחרת והודה שהוא חלק מרשת סמים גדולה שמקור הסמים שלה הוא מהברחות שמגיעות מגבול מצרים, וייתכן כי מעורב באותן הברחות קצין צה"ל בכיר.

בשל מורכבות החקירה הוחלט להעביר אותה ליחידה המרכזית ת"א בפיקודו של ניצב משנה גדי אשד, בשיתוף היחידה המרכזית של המשטרה הצבאית. חוקרי הימ"ר ניהלו חקירה סמויה שכללה האזנות ומעקבים אחר המעורבים עד שהגיעו לאותו קצין שממלא את אחד התפקידים הרגישים ביותר בחטיבה הדרומית. חוקרי היחידה הצליחו לתעד שיחה שבה נרקמת עסקת סמים גלויה בין הקצין לצעיר בשם אבי שלום, שהיה פקודו של הקצין בשנים האחרונות והשתחרר מצה"ל.

חשודים בפרשה בבית המשפטצילום: קידר ניר

לאחר שהחוקרים ראו שהחקירה מתעכבת החליטו לביים תפיסת סמים של 50 ק"ג חשיש וכ-20 ק"ג מריחואנה. המשלוח בעסקה המבוימת נתפס והסחורה הועברה לבסיס רעים על פי הנהלים המקובלים בצבא.

הקצין הבכיר, שקיבל את המשלוח, החליט להעביר רק את הסמים מסוג מריחואנה למשטרת אופקים, שמשמשת כתחנה האחראית לקליטת כל ההברחות מהגבול המצרי, בעוד שאת החשיש השאיר ברשותו. החוקרים צותתו לשיחת טלפון של הקצין עם שלום והסיקו כי נרקמת עסקה למכירת 50 ק"ג החשיש. העסקה היתה אמורה להתבצע בראש השנה אולם מסיבות אישיות של הקצין הוחלט לבצעה בצאת החג. באותה נקודת זמן, כל אחד מעשרת המעורבים בפרשייה נמצא תחת מעקב צמוד של חוקרי הימ"ר. בנוסף, החוקרים חופשו לחיילי מילואים ובעלי תפקידים נוספים בבסיס והמתינו לביצוע העסקה.

בערב העסקה יצא אבי שלום מביתו והחל לנסוע לבסיס רעים למפגש עם הקצין במגרש החנייה של הבסיס. בפגישה שתועדה על ידי צוותי המעקב, נראה הקצין שהכניס את שלום לרכבו האישי לתוך מתחם הבסיס. השניים שהו באחד החדרים המסווגים במשך כמה דקות. כשעה לאחר שהגיע לבסיס נראה שלום יוצא עם תיקים צבאיים גדולים, הכניסם לרכבו ועזב את הבסיס.

סמים שנתפסו ע"י המשטרה במהלך חקירת הפרשה צילום: משטרת ישראל

החוקרים עקבו אחריו עד לצומת אשקלון ושם ביצעו את המעצר ותפסו את הסמים שברשותו. בזמן מעצרו של שלום, הקצין היה בבית הכנסת שבתוך הבסיס. ראש מפלג סמים בימ"ר ת"א סגן ניצב ידידיה סבג ומפקד הימל"מ בדרגת סגן אלוף נכנסו לבית הכנסת ועצרו את הקצין באשמת סחר בסמים. במקביל נעצרו שמונה מעורבים נוספים.

"קצין מוביל בתחום המבצעי ואהוד מבחינה אישית"

באוגדת עזה, בה שירת הקצין החשוד בדרגת רב-סרן, הביעו הפתעה מוחלטת מדבר מעצרו. "הוא קצין בולט, עם תפקיד מאוד אחראי, שנחשב כמוביל בתחום המבצעי ואהוד מאוד גם ברמה האישית" אמר קצין המשרת איתו. "לכולנו כאן קשה מאוד להאמין בחשדות". הקצין הודה בחקירתו הראשונה במעשים, לאחר מכן חזר בו ושוב הודה בחלק מהאישומים. כרגע לא נראה שהיה נתון לסחיטה, אלא ביצע את המעשים מבצע כסף. חלק מהסוחרים להם מכר את הסמים היו מוכרים לו בעבר מכיוון ששירתו עימו בצבא ומאז השתחררו לאזרחות.

ההלם בצבא ממעצרו של הקצין נובע מכך שמדובר באדם שגדל בשדרת הפיקוד המבצעית של חטיבות חיל הרגלים בצה"ל. עד היום, בכל המקרים בהם נעצרו חיילי צה"ל בחשד למעורבות בעסקאות סמים, היה מדובר בחיילים זוטרים יחסית, או בגששים בדואים שהיו להם קשרים משפחתיים וחברתיים עם מבריחי הסמים. ב-2002, נעצר סגן אלוף עומר אל-הייב, קצין גששים של פיקוד הצפון שהואשם בסחר בסמים וריגול למען חיזבאללה, אבל מאז לא נעצר קצין בכיר כל כך בחדש לסחר בסמים.

הקצין, בתחילת שנות השלושים לחייו, נשוי ואב לילדים, החל את שרותו בחטיבת הצנחנים ולאחר שסיים את קורס הקצינים, עבר לשרת בחטיבת "כפיר", בה שימש בתפקידי פיקוד עד לרמת מפקד פלוגה. לאחר מכן, שירת גם כמפקד פלוגה בבית הספר לקצינים, לפני שעבר לתפקידו הנוכחי באוגדת עזה. במסגרת תפקידו, היה הקצין אחראי על העברת משלוחי הסמים שנתפסו על גבול ישראל-מצרים בידי חיילי צה"ל ולוחמי מג"ב, אל משטרת ישראל, לאחר שנבדק שבחבילות אין אמצעי לחימה או מרכיבים אחרים בעלי משמעות מודיעינית.

גם נסיבות המעצר של הקצין באמצע הלילה לפי שלושה שבועות, בתוך בסיס החטיבה, תוך כדי תפילת סליחות בבית הכנסת של הבסיס, יחד עם נהגו הצבאי גרמו להפתעה גדולה באוגדה. גם נהגו של הקצין וחייל נוסף המשרת בחפ"ק של הקצין נעצרו ונחקרו במשך חמישה ימים לגבי חשד למעורבות בפרשה בשל מקרה אחד לפחות בו העבירו בהוראת הקצין חבילות חשיש שנתפסו על הגבול לתחנת המשטרה באופקים. שני החיילים שוחררו כעבור מספר ימים לאחר שחוקרי המשטרה הצבאית שוכנעו שלא היה שם קשר לפרשה אלא רק העבירו את החבילות בהוראת מפקדם.

סיור בגבול מצרים. ארכיוןצילום: אליהו הרשקוביץ

סגן אלוף גיל, מפקד היחידה לחקירות מיוחדות (ימל"מ) במצ"ח אמר היום שמדובר ב"משבר ערכי חמור, שלא מצביע על הכלל. עד היום לא היה מקרה של קצין בתפקיד או בדרגה כזאת שסחר בסמים בכמויות האלה. במסגרת תפקידו הוא היה אמון על שמירת הסמים והעברתם למשטרה להשמדה, במקום זה, הוא מכר אותם לעבריינים". לדברי סא"ל גיל, הקצין זכה לאמון מלא מצד מפקד החטיבה המרחבית תחתיו שירת ושלמעשה היה יד ימינו, אך אין כל חשד לגבי מעורבותם או ידיעתם של קצינים אחרים. מהחקירה עולה שמדובר אך ורק בעבירות סמים ולא הייתה הדלפה של מידע ביטחוני או סחר במקביל גם באמצעי לחימה שנתפסו. במשך כמה שבועות, ידעו מפקדיו של הקצין על כך שהוא חשוד בסחר בסמים ואיסוף הראיות נמשך במקביל להמשך פעילותו המבצעית של הקצין.

סנגורו של הקצין, אבי עמירם, אמר בתגובה ש"טרם עיינתי בחומר החקירה ולא קיבלתי לידי ולו מסמך אחד מתיק החקירה. כל מה שאוכל לציין בזה שמדובר בקצין מבריק ביותר שחלש על גזרה מאוד בעייתית בדרום רצועת עזה. הישגיו רבים בלחימה וחירוף נפש במלוא מובן המילה, הסתערות והריגת מחבלים, וסיכול מבצעי פח"ע יעמדו כזרקורים ויאפילו על החשד הזה".

מדובר צה"ל נמסר כי "גורמי האכיפה בצה"ל ימשיכו לפעול בכל האמצעים העומדים לרשותם כדי להבטיח את המשך שמירת טוהר המידות של משרתי צה"ל בכלל הדרגים".

הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, עודכן בפרטי המקרה ואמר כי מדובר בפרשה חמורה אשר נחשפה הודות לערנותם של גורמי המשטרה הצבאית, העוקבים אחריה כבר מזה זמן. במידה ויתברר כי יש מעורבות גם של הקצין, מדובר בכשל ערכי חמור וכי הוא סמוך ובטוח שחוקרי המשטרה הצבאית יעשו עבודתם נאמנה לצורך העמדה לדין של המעורבים הרלוונטיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ