רוזנשטיין ביקש חנינה מהנשיא: סבלתי מספיק בארה"ב

בבקשה מספר מי שהיה ראש ארגון פשע על יחס קשה מצד הרשויות האמריקאיות, שהחמיר את מצבו הרפואי, ומציין גם כי הוא בן לאב ניצול שואה

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

זאב רוזנשטיין, מי שהיה שנים רבות היעד מספר 1 של משטרת ישראל, ביקש מנשיא המדינה, שמעון פרס, חנינה. רוזנשטיין, בן 58, מרצה שתי תקופות מאסר מצטברות של 17 שנה. הוא הורשע במעורבות בפרשיית רצח, ניסיון חיסול יריביו וסחר במיליון כדורי אקסטזי בארה"ב. הוא מבסס את בקשתו בעיקר על מצבו הרפואי ועל הסבל שחווה בזמן שהיה נתון במעצר בארה"ב, אליה הוסגר בשל מעורבותו בסחר ענק בהיקפו באקסטזי.

בבקשה שהגיש בשבועות האחרונים מספר רוזנשטיין כי תנאי מעצרו בארה"ב היו קשים, וכי סבל מניתוק מהסביבה הקרובה לו, וגם מיחס קשה של רשויות הכלא האמריקאי ומתנאים פיזיים שהרעו את מצבו הרפואי. בבקשתו מציין רוזנשטיין כי הוא בן לאב ניצול שואה.

את הסיבות לכך שהסכים לחתום על הסדר טיעון עם הרשויות האמריקאיות נימק רוזנשטיין בבקשה, בכך שלמרות שהכחיש את כל המיוחס לו, עשה שיקול של כדאיות והסכים להודות בעבירות שלא ביצע.

מי שהיה היעד מספר אחת, זאב רוזנשטיין. "בריאותי רופפת"צילום: גיל אליהו

הבקשה, שהגישה פרקליטתו של רוזנשטיין, עו"ד יפעת וינקלר, נמצאת בטיפול מחלקת החנינות, שבראשה עו"ד אמי פלמור. בקרוב יצטרך שר המשפטים, יעקב נאמן, להכריע אם להמליץ לפרס לאשרה, ולחון, לראשונה בישראל, את אחד מראשי ארגוני הפשע.

רוזנשטיין זכה לכינויים כמו הלוויתן של עולם הפשע והיה יעד מבוקש לחיסול. ניסיון החיסול החמור ביותר אירע בדצמבר 2003, ברחוב יהודה הלוי בתל אביב, ונהרגו בו שלושה עוברי אורח חפים מפשע וכ-20 נוספים נפצעו. האירוע הוגדר פיגוע הפלילי החמור בתולדות המדינה. כמה חודשים קודם לכן, ניצל רוזנשטיין מחיסול ונפצע קל כשמטען שהונח על המדרכה באזור גני התערוכה הישנים בתל אביב התפוצץ. תשעה בני אדם נפצעו נוספים נפצעו באירוע.

ב-2006 הוסגר רוזנשטיין לארה"ב, לאחר שהואשם בסחר של מיליון כדורי אקסטזי. לאחר ששב לישראל הודה בהסדר טיעון שהזמין שני קולומביאנים לפגוע ביריביו, האחים נסים ויעקב אלפרון. לבסוף ביטל את הזמנת החיסול. תקופת המאסר בת שלוש השנים שנגזרה עליו חפפה את המאסר שנגזר עליו בארה"ב.

בפברואר השנה הרשיע בית המשפט המחוזי בנצרת את רוזנשטיין בקשירת קשר לביצוע פשע, במסגרת הסדר טיעון בין הפרקליטות לפרקליטיו של רוזנשטיין, בפרשת הרצח המשולש בחוף הכנרת ב-2001. על פי כתב האישום המקורי, רוזנשטיין הזמין את רצח רפי ויצמן, שנאשם בעבר כי ניסה לרצוח אותו. הרוצחים ירו למוות גם בדוד בן-מרגי ובשרון מוסאי, שעמדו לצדו של ויצמן.

כיוון החקירה המרכזי התמקד בסכסוך בין הנרצח ויצמן לבין רוזנשטיין, שתחילתו במאבק על שוק ההימורים בישראל בין רוזנשטיין לבין העבריין יחזקאל אסלן, שנרצח ב-1993 ביריות בפתח מסעדה בתל אביב. רוזנשטיין, שנחשד כי שלח את רוצחי יחזקאל אסלן, נעצר לאחר הרצח, אך שוחרר כעבור כחודש מחוסר ראיות. אחיו של יחזקאל, אילן אסלן, ואלמנתו, שושנה, החליטו, על פי החשד, לנקום בו.

בסוף מאי 96' נסע רוזנשטיין לפנות בוקר במכוניתו ברחוב אבן גבירול בלוויית שתי צעירות. מכונית שבה שלושה צעירים עקפה אותם וממנה נפתחה לעברו אש. רוזנשטיין נפגע ובשארית כוחותיו נסע לבית החולים איכילוב, ועל פי החשד הזמין את הרצח של ויצמן, שהואשם שניסה לרצוח את רוזנשטיין.

אשתו של רוזנשטיין, איבון, אמרה אתמול: "אנחנו מלאי תקווה שבקשת החנינה תתקבל, אנחנו אנשים מאמינים ומקווים שיהיו לנו בשורות טובות".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ