חבר בוועדה למינוי שופטים: מינוי נועם סולברג לעליון מובטח

באחרונה מופעל על הוועדה מכבש לחצים מימין למנות את סולברג, מתנחל מגוש עציון, שעורר בעבר ביקורת על פסיקות העלולות לפגוע בחופש העיתונות

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

מינויו של שופט המחוזי בירושלים נועם סולברג לבית המשפט העליון מובטח - כך אמר אתמול ל"הארץ" חבר הוועדה לבחירת שופטים. "המינוי הוא ייהרג ובל יעבור", אמר חבר הוועדה. שופטים נוספים ששמם עלה כמועמדים לכהונה בעליון הם נשיא בית המשפט המחוזי בנצרת דוד חשין, נשיא בית המשפט המחוזי בבאר שבע ספי אלון, ושופטי בית המשפט המחוזי בתל אביב עמירם בנימיני, אורי שהם וישעיהו שנלר.

בתקופה האחרונה מופעל על חברי הוועדה מכבש לחצים מצד גורמי ימין למנות לעליון את סולברג, מתנחל מגוש עציון. הוא עורר בעבר ביקורת בשל פסיקות בתיקי לשון הרע שעלולות להצר את חופש העיתונות. אתמול נקבע כי הוועדה לבחירת שופטים תתכנס לקראת סוף החודש הבא, לישיבה שבה ינסו להגיע להסכמה על מינוי שלושה שופטים לבית המשפט העליון.

נשיאת העליון ביניש ושר המשפטים נאמן. לדברי חבר בוועדה , השר יעדיף להביא לבחירת שני שופטי עליון כבר בחודש הבאצילום: רון אלון

שר המשפטים יעקב נאמן, שמכהן כיו"ר הוועדה לבחירת שופטים, פועל לזרז מינוי של לפחות שני שופטים לעליון מאחר שבקרוב ישתנה הרכב הוועדה. בתחילת דצמבר צפוי נאמן לאבד את אחד ממוקדי התמיכה החשובים לו בוועדה, עו"ד פיני מרינסקי, אחד משני נציגי לשכת עורכי הדין. מרינסקי יסיים את כהונתו בוועדה יחד עם עו"ד רחל בן ארי והשניים יוחלפו בשני נציגים חדשים מטעם הלשכה.

המאבקים הפוליטיים הפנימיים בלשכת עורכי הדין הביאו לכך שהשבוע זכה עו"ד יורי גיא רון, ראש הלשכה לשעבר, לרוב במועצה הארצית של הלשכה, בעוד דורון ברזילי, היו"ר המכהן, זכה לרוב בוועד המרכזי. המשמעות היא שלגיא רון תהיה שליטה על מינוי שני הנציגים החדשים של לשכת עורכי הדין בוועדה לבחירת שופטים. שני הנציגים החדשים, שימונו החל מדצמבר, צפויים לעמוד לצדה של נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש בהחלטות על מינויים. יש לציין כי לפי החוק, שופטים לבית המשפט העליון מתמנים ברוב של שבעה מתוך תשעת חברי הוועדה, ולא ברוב רגיל, כך שכל קול הוא קריטי בדילים הנרקחים מאחורי הקלעים.

נועם סולברגצילום: אתר בתי המשפט

לדברי אחד מחברי הוועדה, בלוח הזמנים הזה, כשלא ברור לאילו הסכמות ניתן יהיה להגיע לאחר מינוי שני נציגי הלשכה החדשים, יעדיף נאמן להביא לבחירת שני שופטי עליון חדשים כבר בחודש הבא. כך יוכל ליהנות מהרכב נוח, מבחינתו, של הוועדה.

האם הגיע הזמן להכניס רוח שמרנית לבית המשפט העליון? דברו על זה בפייסבוק

בשיחות בין חברי הוועדה בשבועות האחרונים מסתמנות כמה אפשרויות לבחירה בסבב המינויים הקרוב. מינויו של סולברג זוכה לתמיכתם של חברי הוועדה נאמן, השר גלעד ארדן (ליכוד), חברי הכנסת דוד רותם (ישראל ביתנו) ואורי אריאל (האיחוד הלאומי), וכן לתמיכת אנשי ציבור ופוליטיקאים מהימין.

תמורת מינויו של סולברג הוצע מינויו של שופט בית המשפט המחוזי בירושלים צבי זילברטל, הנחשב מקורב לביניש. במסגרת הדיל הועלתה גם אפשרות למנות את נשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב דבורה ברלינר, שנאמן היה רוצה להביא למינויה לעליון על תקן השופט השלישי.

מנגד, אחד מחברי הוועדה התבטא בימים האחרונים בשיחות סגורות כי לנציגי הממשלה והכנסת בוועדה אין מה למהר, שכן לדבריו, לאחר פרישתה של ביניש בפברואר צפוי להתמנות במקומה כנשיא בית המשפט העליון השופט אשר גרוניס. חבר הוועדה העריך כי מינויו הצפוי של גרוניס, שנחשב לשופט שמרן הזוכה לאהדה בחוגי הימין, יאפשר להגיע להסכמות ביחס למינוי שופטים בקלות רבה יותר בהשוואה להחלטות שהתקבלו בתקופתה של ביניש. מאז פרישתם של שופטי העליון אילה פרוקצ'יה ואדמונד לוי, ועם יציאתו לחופשה של השופט יורם דנציגר בשל החקירה הפלילית נגדו, פועל בית המשפט העליון במתכונת חסרה שמכבידה על העומס הקיים ממילא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ