כך נסללת דרכו של נועם סולברג לבית המשפט העליון

4 חודשים לפני פרישתה של ביניש מנשיאות העליון, וחודשיים לפני השינויים בהרכב הוועדה למינוי שופטים, גוברות הספקולציות על עתיד המינויים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"מי שלא רצה בנועם סולברג כשופט בית המשפט העליון, יקבל אותו כיועץ משפטי לממשלה", התבטא אחד מחברי הוועדה לבחירת שופטים, בזמן הליך הבחירה לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה ב-2009. אלא שסולברג, שלא זכה אז בשני התפקידים הללו, צפוי על פי הערכה, להתמנות לשופט עליון בסבב המינויים הקרוב.

השאלה שעומדת בעינה היא האם זה יקרה כבר בישיבה הקרובה של הוועדה לבחירת שופטים לקראת סוף החודש הבא - או שמא רק בישיבות שייקבעו אחריה, או אף רק לאחר כניסתו לתפקיד של מי שצפוי להחליף את נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, השופט אשר גרוניס, בפברואר.

כפי שפורסם אתמול ב"הארץ", שר המשפטים יעקב נאמן, שמכהן כיו"ר הוועדה, פועל לזרז מינויים של לפחות שני שופטים לעליון, שכן בתחילת דצמבר הוא צפוי לאבד אחד ממוקדי התמיכה שלו בוועדה, עו"ד פיני מרינסקי - אחד משני נציגי לשכת עורכי הדין בוועדה. אז, יפוג מינוים של מרינסקי, כמו גם עו"ד רחל בן ארי, ובמקומם צפויים להיבחר מועמדים אחרים. מי שצפוי לקבוע את זהותם של הנציגים החדשים הוא עו"ד יורי גיא רון, ראש לשכת עורכי הדין לשעבר, שזכה השבוע בשליטה במועצה הארצית של הלשכה, שתבחר את נציגי הלשכה לוועדה.

גיא רון, המזוהה עם נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, צפוי לשלוח לוועדה שני נציגים שיעמדו לצד הנשיאה במינויים הצפויים, דבר שישנה את מאזן הכוחות. לפיכך, ההערכות הן כי נאמן - המבקש לקדם את מינויו של סולברג לבית המשפט העליון - ינצל את העובדה כי הרכבה הנוכחי של הוועדה, בה עדיין חבר עו"ד מרינסקי, נוח לו באופן יחסית, ויזדרז להוציא את מינויו של סולברג לפועל כחלק מדיל.

צילום: בר און דניאל

אחד הגורמים המעורבים בעבודת הוועדה אמר אתמול ל"הארץ" כי לארבעה מהחברים בה - השרים נאמן וגלעד ארדן (ליכוד), ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו) וח"כ אורי אריאל (איחוד לאומי) אינטרס מובהק להביא למינויו של סולברג. "נאמן", העריך הגורם, "יביא במינויו של סולברג לידי ביטוי את האג'נדה שלו נגד מערכת המשפט, שהביאה להעמדתו לדין בעבר. ארדן, רותם ואריאל, יבקשו להציג לבוחרים שלהם ‘קבלות' של עשייה, ואין קבלה מרשימה יותר ממינויו של סולברג, שביניש מתנגדת לו בחריפות".

הגורם התייחס בספקנות להערכה שהובאה אתמול ב"הארץ" מפי אחד מחברי הוועדה בשיחות סגורות. לפיה, אם ביניש לא תסכים בחודש הבא להביא למינויו של סולברג במסגרת דיל נוח לנבחרי הציבור בוועדה, הם ימתינו עם מינוי השופטים לבית המשפט העליון עד לאחר פרישתה, וינהלו מגעים עם מחליפה הצפוי לנשיא העליון, השופט אשר גרוניס.

הערכה זאת מבוססת על ההנחה כי גרוניס, שנישא בתמיכת הימין לתפקיד נשיא בית המשפט העליון, יגלה גמישות רבה יותר מביניש, אולי מרצון להכיר תודה לנאמן ולרותם על מעורבותם בקידום מה שמכונה "חוק גרוניס". החוק, שסולל את דרכו של גרוניס לתפקיד, מסיר את מגבלת האופק השיפוטי בן ה-3 שנים הנדרש היום על פי החוק, ממועמד לנשיאות, לפני פרישה בגיל 70.

"שני השרים ושני הח"כים מבינים שזאת שעת כושר מבחינתם. הרכב הוועדה נוח להם, וגם האמירה שעם גרוניס הם יוכלו להעביר בקלות את המינויים היא בעייתית. מי יודע, אולי עוד כמה חודשים יוגש כתב אישום נגד ליברמן, יוקדמו הבחירות והשרים וחברי הכנסת בוועדה לא יישארו בה", אמר הגורם. אחד מחברי הוועדה התקשה להעריך אתמול אם נציגי השופטים בה, בראשם ביניש, "יפוצצו" את הישיבה בחודש הבא, כדי למשוך זמן - ולהביא לכינוס ישיבת ועדה רק לאחר החלפתו של עו"ד מרינסקי בנציג חדש ונוח יותר מבחינתם.

שר המשפטים יעקב נאמן (מימין) ונשיאת העליון דורית ביניש. השר פועל לזרז מינויים של שני שופטים לפחותצילום: תומר אפלבאום

לדבריו, גם לביניש בוער למנות כמה שיותר מהר מועמד מטעמה, והיא לא היתה רוצה להיזכר כנשיאה של בית המשפט העליון שהצליחה להביא רק למינוי אחד מובהק של שופט המזוהה איתה - השופט עוזי פוגלמן. עוד הוא הוסיף כי ההצעה למנות את שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, צבי זילברטל, המזוהה עם ביניש, תמורת מינויו של סולברג, ומינויה של נשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב השופטת דבורה ברלינר - שמשתייכת לזרם הדתי לאומי ואת מינויה מקדם נאמן - אמורה, לדבריו, להשביע את רצונם כל הצדדים.

למרות שהסיכויים לכך לא גדולים, ההערכה היא שבשלב זה לא יועלה מועמד של פשרה מחוץ לרשימת המועמדים, שהשתמרה מהליך הבחירה הקודם לבית המשפט העליון ב-2009. ברשימה זו שופטי בתי משפט מחוזיים לצד אנשי אקדמיה, בהם דיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, פרופ' דפנה ברק ארז, דיקן מכללת שערי משפט, ד"ר אביעד הכהן, והפרופסורים דב פרימר, מיגל דויטש ושלום לרנר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ