אב ושני בניו נרצחו בשנתם, ובאום אל-פאחם טוענים: לאיש לא אכפת

תושבי העיר טוענים כי הרצח בשבוע שעבר כמעט ולא דווח בתקשורת הארצית, ומאשימים את הרשויות בתחושת חוסר הביטחון

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ביום שלישי שעבר התעוררה המדינה לבוקר חזרתו של החייל החטוף גלעד שליט לאחר חמש שנים וחצי בשבי. בעיר אום אל-פחם ובאזור ואדי ערה תכננו חגיגות לקבלת פניהם של שניים מהאסירים המשוחררים בעסקה, אולם אירוע ירי שהתרחש לפנות בוקר, שעות לפני החגיגה, דחק ושיבש את תוכניות תושבי העיר.

באירוע המדובר, נרצחו אב בן 46, תאופיק אסעד אגבריה ושני בניו, מחמוד, בן 20 ואחמד בן 15. אלמוני נכנס לביתם בעת שישנו ופתח בירי. האב והבן הגדול נהרגו במקום ואילו הבן הקטן מת מאוחר יותר בבית החולים. האירוע המזעזע כמעט שלא זכה לסיקור.

באום אל-פאחם יש מי שחושב שצריך להגביר את הצעקה ולהגיע עד למוסדות השלטון, תוך שימת דגש על משטרת ישראל. "אם אירוע כזה היה בעיר במרכז הארץ, אב ושני בניו נרצחו בביתם, זה היה זוכה לסיקור גם עם מגה אירוע כמו העסקה לשחרור שליט", אומר הד"ר יוסף ג'בראין, מרצה למשפטים ותושב העיר, "אבל מאחר שזה קרה באום אל-פחם, זה לא עניין אף אחד".

הפגנה של עשרת אלפים איש בשבוע שעבר בעיר. חלק גדול מהזעם מופנה כלפי המשטרה ורשויות אכיפת החוקצילום: אתר פאנט

ואם הרצח היה בתל אביב? לחצו לייק והצטרפו לדיון בפייסבוק

לדברי ד"ר ג'בראין, האירוע הקשה, ללא קשר לרקע ולמניע, מחזק את תחושת חוסר הביטחון האישי, המשפחתי והשכונתי, שהולכת וגוברת בשנים האחרונות. בסוף השבוע שעבר יצאו כ-10,000 תושבים - רבע מתושבי אום אל-פחם, להפגנה נגד האלימות.

חלק גדול מהזעם הציבורי מופנה לכיוון המשטרה ולרשויות אכיפת החוק, שלטענת התושבים לא עושות די כדי להתמודד עם הפשיעה המסוכנת, ובעיקר עם מצבורי כלי הנשק האדירים בעיר ובסביבתה. אותו נשק משמש עבריינים וארגוני פשיעה לרציחות ולאירועי ירי רבים.

ראש העיר אום אל-פחם, השייח חאלד חמדאן, איש התנועה האיסלאמית, לא מתכחש לתפקיד הרשות המקומית, מערכת החינוך והתושבים עצמם, אולם בראש ובראשונה הוא קובע שהמשטרה היא הגורם המוסמך העיקרי בטיפול בפשיעה. "אין לי סמכות לעצור, לחקור ולהתמודד עם עבריינים ולהחרים נשק", הוא אומר.

השייח חמדאן דוחה את הטענה הרווחת במשטרה בכל הקשור לענייני הפשיעה בחברה הערבית והיא אי-שיתוף פעולה מצד התושבים, המגולמת במשפט "לא שמעתי ולא ראיתי". לדברי ראש העיר, אם הנשק היה מופנה לפעילות לאומנית, שמאיימת על ביטחון המדינה המשטרה ושירותי הביטחון לא היו מחכים לשום שיתוף פעולה, היו נכנסים בכל הכוח ומבצעים מעצרים נרחבים ללא הרף.

במשטרת מחוז חוף שהעיר אום אל-פחם ואזור ואדי ערה צורפו לתחומה, דוחים את הטענות. "אין יום שאנו לא פועלים בעיר ולא מטפלים בעניין הזה ומבצעים מעצרים", אומר מקור משטרתי בכיר במחוז חוף. לדבריו, מדי יום המשטרה מחרימה נשק ופועלת ביד קשה נגד עבריינים, והנתונים מצביעים על ירידה דרסטית בפשיעה בשנים האחרונות. הוא אף ציין כי תחנת אום אל-פחם נחשבת לאחת התחנות המצטיינות ברמה הארצית.

עם זאת, במשטרה מודים שהרצח המשולש שאירע בשבוע שעבר נחשב לאחד האירועים הקשים שידעה העיר, והכעס ותחושת חוסר הביטחון מובנים, אולם לדבריהם, אין מדובר בתחושה המבוססת על נתונים ועובדות.

באום אל-פחם אירעו השנה ארבעה מקרי רצח שגבו שישה קורבנות, בהם גם האירוע האחרון. במשטרה מציינים כי שניים ממקרי הרצח פוענחו ושניים עדיין נמצאים בחקירה, כולל האירוע האחרון. חקירת הרצח מתנהלת ביחידה המרכזית של מחוז חוף ובשלב זה לא דווח על מעצרים. במשטרה בודקים כיוונים שונים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ