בית המשפט גזר על ענת קם ארבע וחצי שנות מאסר בפועל

הורשעה באיסוף ידיעה סודית ומסירתה לכתב "הארץ". ביהמ"ש: אם הצבא לא יוכל לתת אמון בחייליו, לא יתקיים צבא סדיר. מעצר הבית לא יקוזז מהעונש

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר הבוקר (ראשון) ארבע וחצי שנות מאסר בפועל ושנה וחצי מאסר על תנאי על ענת קם, שהורשעה בהסדר טיעון באיסוף והחזקת ידיעה סודית ובמסירת ידיעה סודית. השופטים קבעו בגזר הדין, כי טענתה של קם שהמעשה שביצעה נבע מטפשות גרידא, היא היתממות. בית המשפט החליט גם כי מאסר הבית שריצתה קם לא יקוזז משנות המאסר בפועל שנגזרו עליה.

השופטים נורית אחיטוב, מרים דיסקין ורענן בן יוסף  כתבו בגזר הדין כי נטילת המסמכים, המסווגים כ"סודי ביותר", מהווה "מעילה וניצול ציני של תפקידה", של קם. לדבריהם, קם הפרה כל נורמה של מערכת הבנויה על אמון הדדי. "המערכת הצבאית כולה בנוי על שירותם של אנשים צעירים וחדורי מוטיבציה, שגם משמשים ובתפקידים מורכבים וסודיים, מתוך הכרה וניסיון רב שנים כי ניתן לתת בהם אמון, ולאפשר להם גישה גם למידע המסווג בסיווגים הגבוהים ביותר. לא ניתן לערוך תחקיר אישיותי אפקטיבי לכל חייל וחייל בשירות הסדיר", נכתב בגזר הדין.

השופטים הדגישו כי המעשים שביצעה קם אינם מהווים "מעידה אקראית וחד פעמית, בבחינת איבוד רגעי של שיקול הדעת, אלא מדובר בשרשרת של פעולות, שבכל שלב ושלב שלהן, יכלה הנאשמת לסגת מביצוען. די לשוב ולתאר את מסכת המעשים כדי להעיד על אופיים המתמשך, וללמוד על נחישותה להמשיך להשיג את המטרה של הפצת המידע".

עונש ראוי או גזר דין מוגזם? עשו לנו לייק והצטרפו לדיון בפייסבוק

השופטים שקבעו בגזר הדין ש"חומרתן של העבירות בהן הורשעה הנאשמת, טבועה בהן מעצם מהותן. גם העונש הקצוב בצדן מבטא חומרה יתרה זו". השופטים לא קיבלו את טענת קם לפיה נהגה בטיפשות. "קשה לחשוד בנאשמת, בוודאי בהתחשב ברמת האינטליגנציה שבה ניחנה, שלא הבינה את האיסור המובנה שבהוצאת מידע מסווג מרשות צה"ל, לידיה הפרטיות", קבע בית המשפט והוסיף כי "קשה עוד יותר להשתכנע שלא הבינה את המשמעות, ההשלכות והסכנה של העברת המידע העצום לידי עיתונאי לשם פרסומו. טענתה כי מדובר במעשה של טיפשות גרידא מיתממת היא, והינה ניסיון מאוחר ולא משכנע לחזור בה מהודאתה המפורשת ולתרץ לעצמה ולאחרים את המעשים שלא ניתן בשום דרך להצדיקם".

ענת קם בביהמ"ש, היוםצילום: מילרוד מוטי

השופטים הסבירו בהכרעתם גם את הנימוקים להקלה בעונשה של קם, שעל פי הקבוע בחוק היתה עשויה להישלח עד ל-15 שנות מאסר. לדבריהם, יש להתחשב בכך ביצעה את העבירות בגיל 20, הודתה מיד בחקירתה ומסרה לרשויות חומר שהיה ברשותה.
בנוסף, הדגישו השופטים כי למיטב הבנתם הסיכוי שקם תהיה מעורבת בעתיד בעבירות דומות הוא נמוך ביותר.

פרקליטה של קם, עו"ד איתן להמן, אמר כי מדובר בעונש חמור. "נלמד את גזר הדין ורק לאחר מכן תתקבל ההחלטה אם לערער לבית המשפט העליון", אמר לרשת ב'. הדס פורר גפני, התובעת בתיק, אמרה לאחר גזר הדין כי הוא יילמד בצבא, כך "שכל חייל שיחשוב להוציא מסמכים מסווגים מהצבא, ידע שזה העונש הצפוי לו". התובעת הדגישה את החומרה היתרה שראו השופטים במעשיה של קם, כפי שעולה מגזר הדין.

בפברואר הרשיע בית המשפט את קם באיסוף והחזקת מסמכים צבאיים סודיים, ובמסירתם לכתב "הארץ" אורי בלאו. קם הורשעה בהסדר טיעון, על פי הודאתה. בניגוד לכתב האישום המקורי, לא יוחסה לה כוונה לפגוע בביטחון המדינה, שהיתה מאפשרת לגזור עליה מאסר עולם.

ענת קם אחרי גזר הדיןצילום: מילרוד מוטי

לפי כתב האישום המקורי, קם אספה בעת שירותה הצבאי, בלשכת אלוף פיקוד המרכז לשעבר, יאיר נוה, יותר מ-2,000 מסמכים מסווגים, בהם כ-700 מסמכים בסיווג "סודי" ו"סודי ביותר" ומסרה אותם לבלאו, שהתבסס עליהם בפרסום כתבות ב"הארץ".

המסמכים כללו תוכניות למבצעים צבאיים, סיכומי דיונים, פרישת כוחות של צה"ל, סיכומי תחקירים, הערכות מצב ורשימות יעדים. במסמכים היו כאלה שהצביעו לכאורה על כך שבכירי צה"ל אישרו התנקשויות במבוקשים פלסטינים בגדה אף שניתן היה לעצרם, בניגוד לפסיקת בג"ץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ