המדינה הסכימה לשחרר את נחום מנבר

לאחר שריצה 14.5 מתוך 16 שנות המאסר שנגזרו עליו נעתר היועמ"ש לבקשותיו החוזרות של מנבר, שמכר חומרים לייצור גז עצבים לאיראן

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

לאחר שסירבה כמה פעמים, נעתרה היום (שני) המדינה לבקשתו של נחום מנבר והודיעה לוועדת השחרורים כי לא תתנגד לשחרורו מהכלא, לאחר שריצה 14 וחצי שנות מאסר. את המדינה ייצג בפני ועדת השחרורים היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין.

מנבר, שנידון ל-16 שנות מאסר, מרצה את עונשו משנת 1997. כתב האישום נגדו כלל שני אישומים: הראשון, בעבירות של סיוע לאויב במלחמתו בישראל; ניסיון לסיוע לאויב במלחמתו בישראל ומסירת ידיעה לאויב בכוונה לפגוע בביטחון המדינה. כמו כן הואשם מנבר בעבירות של שיבוש מהלכי משפט והפרת צו איסור פרסום. העונש המרבי על אישומים אלה: מיתה.

על פי כתב האישום, הוא קיבל מאיראן 16 מיליון דולר תמורת אספקת חומרים לייצור גז חרדל וגז עצבים בין השנים 1990 ל-1994. סנגורו של מנבר, עו"ד אמנון זכרוני, העלה סוגיה שהפכה מרכזית במשפט: האם איראן היא מדינת אויב? שהרי אינה מוגדרת כזו באופן רשמי. שנתיים מאוחר יותר הודה סגן היועץ המשפטי של משרד החוץ, אהוד קינן, כי "המשפט הבינלאומי והמשפט הישראלי אינם ברורים והגדרתה של מדינת אויב אינה חד משמעית".

ראובן פדהצור | די להתנקם בנחום מנבר

לפני כארבע וחצי שנים ביקש מנבר מועדת השחרורים בכלא להשתחרר עם תום ריצוי שני שליש ממאסרו, בגין התנהגות טובה. המדינה לא חלקה על כך שהתנהגותו היתה טובה, אך בכל זאת התנגדה לשחרור המוקדם עקב חומרת העבירות וחוות דעתם של גורמי הבטחון. עמדת המדינה התקבלה בועדת השחרורים והבקשה נדחתה. ערעור שהוגש כנגד החלטה זו לבית המשפט המחוזי נדחה אף הוא.

עשו לנו לייק וקבלו עדכונים על הידיעות, הפרשנויות וכתבות המגזין של הארץ

שנה לאחר מכן, ביקש מנבר להשתחרר שוב, אך עקב התנגדות המדינה שוב נדחתה הבקשה, הן על ידי ועדת השחרורים והן על ידי בית המשפט המחוזי. עם זאת קבעה ועדת השחרורים כי תדון בבקשתו שוב לאחר שיעבור טיפול בכלא. בקשה נוספת שהגיש מנבר לפני כשנה נדחתה אף היא.

עתה, לאחר שמנבר עבר טיפול שיקום במשך שלוש שנים, אישרה ועדת השחרורים לקיים דיון חוזר בבקשת מנבר להשתחרר שחרור על תנאי. מנבר הסכים ליטול על עצמו מגבלות (לפרקי זמן קצובים) מעבר לתקופת שחרורו על תנאי - הכוללות איסור יציאה מהארץ, איסור יצירת קשר עם אזרחים זרים, איסור מתן ראיונות בכלי התקשורת ואיסור בעיסוק הקשור לסחר בכלי נשק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ