אמון הציבור במשטרה - מהנמוכים במערב

סקר של האיחוד האירופי חושף את היקף חוסר האמון במערכת החוק והמשפט: רק 22% מהישראלים סבורים ששופטים לא מקבלים שוחד

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים70
תומר זרחין

מידת שביעות הרצון של הציבור בישראל מהמגע עם המשטרה היא הנמוכה ביותר בהשוואה ל-20 מדינות שנבדקו באירופה. רק 22% מהציבור הישראלי סבורים ששופטים לא מקבלים אף פעם שוחד, והרוב הגדול סבור ששופטים מקבלים שוחד בתדירות נמוכה או נמוכה מאוד. נתונים אלה עולים מניתוח הממצאים של הסקר האירופי החברתי, המבוסס על מחקר בהשתתפות 20 מדינות באירופה, שכלל מדגם מייצג של 1,700 נבדקים בישראל.

הסקר נערך כחלק ממחקר במסגרת פרויקט שמבצע האיחוד האירופי, באמצעות הקרן האירופית למדע וגופים מדעיים אובייקטיביים במדינות האיחוד. במחקר השתתפו 30 מדינות, כולל חברות נלוות המשתתפות בפעילות של האיחוד, ובסוף השבוע האחרון פורסמו לראשונה נתונים עבור 20 מדינות שהשתתפו בסקר ב-2010 ו-2011. במחקר נכללו לראשונה שאלות הקשורות לאמון ולעמדות כלפי מערכת החוק והמשפט במדינות שנבדקו.

ממצאי המחקר נותחו על ידי פרופ' אריה רטנר, נשיא המכללה האקדמית כנרת וחוקר במרכז לחקר פשיעה, משפט וחברה באוניברסיטת חיפה, שעורך ב-11 השנים האחרונות סקר שנתי על אמון הציבור במערכת אכיפת החוק.

המשתתפים במחקר נשאלו בין השאר באיזו תדירות לדעתם שופטים מקבלים שוחד. המשתתפים התבקשו לציין את תשובותיהם בסולם מ-0 עד 10. עשר מבטא את התדירות הגבוהה ביותר של לקיחת שוחד ו-0 פירושו אף פעם לא מקבלים שוחד.

מדד האמון במשטרה ובבתי המשפט. לחץ להגדלהצילום: בכר דודו

משקלול ממוצע התשובות עולה כי בדנמרק, נורווגיה ושוודיה, סבורים הנשאלים במידה נמוכה (בין 1.09 ל-1.83) כי שופטים לוקחים שוחד, לעומד מדינות כבולגריה, רוסיה וצ'כיה, בהן סבורים הנשאלים כי שופטים מקבלים שוחד במידה גבוהה יחסית (בין 5.37 ל-6.48). ישראל ממוקמת במקום התשיעי מתוך 20 מדינות, ובמקום הראשון דנמרק, עם ממוצא של 2.69.

בשאלה נוספת על מערכת המשפט, התבקשו המשיבים לדרג את המידה שבה לדעתם בתי משפט מקבלים החלטות הוגנות ובלתי מוטות על סמך ראיות, בסולם מ-0 עד 10. 10 מבטא את רמת ההסכמה הגבוהה ביותר שבתי המשפט מקבלים החלטות הוגנות ובלתי מוטות.

בשאלה זאת נמצאת ישראל בשליש התחתון של הדירוג, עם ממוצע של 5.98. הנשאלים בדנמרק, פינלנד ונורווגיה מובילים את הטבלה בעמדה כי בתי המשפט שלהם מקבלים החלטות הוגנות ובלתי מוטות על סמך ראיות (בין 7.13 ל-7.65). בולגריה, פורטוגל ורוסיה נמצאות בתחתית הטבלה (עם ממוצע של 4.56-5.44).

הנחקרים נשאלו גם לגבי הסיכוי של נאשמים בעלי רקע שונה למשפט הוגן. אחת השאלות היתה "עשיר ועני ששניהם חפים מפשע עומדים לדין פלילי בנפרד בשל עבירה זהה שלא ביצעו. מי לדעתך סביר יותר שיימצא אשם?".

על פי התוצאות, בישראל סברו הנשאלים באופן מובהק כי לעשיר סיכוי גדול יותר להיחלץ מהדין מלעני. 61% מהמשתתפים ענו שלעני סיכוי גדול יותר להיות מורשע, 4% סברו כי לעשיר סיכוי גדול יותר להיות מורשע, ו-35% סברו כי הסיכוי של שניהם שווה.

שאלה נוספת נגעה למידת שביעות הרצון מהמגע עם המשטרה. בנושא זה קיבלה ישראל את הציון הנמוך ביותר מבין 20 המדינות. נתון עגום נוסף נוגע לאמון שרוחש הציבור במשטרה. המשיבים התבקשו לדרג את מידת האמון שלהם במשטרה בסולם בין 0 ל-9.

מהממצאים עולה כי ישראל נמצאת במקום השלישי מהסוף עם ממוצע של 4.72, כשהיא מקדימה רק את בולגריה (3.78) ורוסיה (3.53). לדברי פרופ' רטנר, המשטרה ממוקמת במקום גרוע ביחס לשתי השאלות המרכזיות, יחד עם מדינות שבהן המשטרה נתפשת כגוף מושחת ולא יעיל, בעיקר במדינות מזרח אירופה.

"כמי שחוקר את התחום לאורך שנים אני יכול להגיד שסביר להניח שהרמה הנמוכה של האמון במשטרה והדעות השליליות ביחס לתפקודה לא בהכרח נובעות מתפקודה הלא יעיל והלא טוב. חלק מזה נובע כנראה מתוך ההתרסה הבסיסית בחברה הישראלית נגד כל מה שקשור לציות לחוק ולסדר. הציבור רואה במשטרה שק חבטות ומביע בה אמון נמוך. יחד עם זה, יש לקחת בחשבון בעייתיות בתפקוד המשטרה, שלא מצליחה לספק לאזרח תחושת ביטחון ושלא מגיבה בזמן סביר לתלונות של האזרח".

מהמשטרה נמסר כי "משטרת ישראל נמצאת בעיצומם של מהלכים רחבי היקף במטרה לשפר את השירות ולקרב את שירותי המשטרה לאזרח. המשטרה תמשיך להפנות לכך משאבים רבים וקשב גם בשנים הקרובות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ