הכנסת שוקלת אם להקים גוף לפיקוח על הפרקליטות

לאחר שמשרד המשפטים התמהמה בהקמת גוף הביקורת, ההכרעה בנושא תעבור לכנסת, כשברקע גם הצעת חוק פרטית להקמת גוף פיקוח

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

אחרי שבמשרד המשפטים גררו רגליים וטרם קיבלו החלטה באשר להקמת גוף פיקוח על הפרקליטות, עובר הקרב על הקמת גוף הביקורת על התביעה הכללית לכנסת.

בעוד שבועיים תתכנס הוועדה לביקורת המדינה לדיון מהיר בנושא הקמת גוף ביקורת על הפרקליטות, כשברקע הצעת חוק פרטית להקמת גוף הפיקוח שגיבשו כמה חברי כנסת, ובהם אורי אריאל ואריה אלדד (איחוד לאומי) ודוד אזולאי ונסים זאב (ש"ס). ההצעה גובשה לאחר שבמשרד המשפטים התמהמהו בהקמת גוף הביקורת.

במארס השנה מינה היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, צוות לבחינת אפשרות יישום הקמת נציבות תלונות על הפרקליטות. בצוות השתתפו רק בכירים מהפרקליטות וממשרד היועץ המשפטי.

פרקליט המדינה, משה לדורצילום: פתאל מיכל

וינשטיין ביקש אז מוועדת ביקורת המדינה, שהתכוונה לדון בנושא, לדחות את הדיון עד לקבלת המלצות הצוות במאי, אולם עד כה לא התקבלו המלצות. גורם משפטי בכיר המצוי בפרטים אמר אתמול ל"הארץ" כי פרקליט המדינה, משה לדור, מקשה על הקמת גוף ביקורת חיצוני אפקטיבי על הפרקליטות.

ממשרד המשפטים נמסר אתמול ל"הארץ" כי וינשטיין הקים צוות לבחינת הנושא, אשר בוחן את הסוגיה וצפוי להעביר בקרוב את המלצותיו אליו. באשר לטענות כי לדור מקשה על הקמת הגוף, נמסר כי "פרקליט המדינה הודיע בפומבי מספר פעמים כי הוא תומך בהגברת הביקורת הקיימת על מערך התביעה, אך בדרך שלא תפגע בעצמאותו. אנו דוחים מכל וכל את הניסיון החוזר ונשנה לייחס לפרקליט המדינה את האמור בשאלה".

לפי הצעת החוק הפרטית, נציב תלונות הציבור על הפרקליטות יקבל תלונות מכל אדם שרואה את עצמו נפגע מהתנהגות של פרקליט במסגרת תפקידו, אך גם שר המשפטים או פרקליט המדינה יהיו רשאים לבקש מהנציב לברר עניין הנוגע להתנהלות פרקליט.

לפי ההצעה, אם עלה חשש פלילי למעשה הפרקליט, הנציב יביא את העניין לידיעתם של היועץ המשפטי, שר המשפטים ופרקליט המדינה, שיחליטו אם להגיש נגדו כתב אישום. אם יעלה חשש לעבירה משמעתית, הנציב יהיה רשאי להמליץ לשר המשפטים על הגשת קובלנה נגד הפרקליט לבית הדין המשמעתי, ובמקרים חמורים אף להמליץ על סיום כהונתו.

בדברי ההסבר נכתב כי "ההצעה באה להגביר את אמון הציבור בפרקליטות לאור כוחה הגובר. ההצעה מבקשת ליצור גוף אובייקטיבי לבירור תלונות על פרקליטים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ