הרב מוטי אלון הואשם בביצוע מעשים מגונים בכוח

בנוסף הואשם מי שהיה אחד ממנהיגי הציונות הדתית במעשה מגונה תוך ניצול יחסי חינוך. אלון טען בעבר כי כי לא היה כל היבט פלילי במעשיו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כתב אישום הוגש בצהריים (רביעי) לבית המשפט השלום בירושלים נגד הרב מוטי אלון, מי שהיה מהמנהיגים הרוחניים המרכזיים של הציונית הדתית. הרב אלון מואשם בשני סעיפים של ביצוע מעשה מגונה בכוח בתלמידו ובנער נוסף, עבירות אותן ביצע לכאורה ב-2003 ו-2005. בזמן ביצוע העבירות המיוחסות לו, שימש אלון כרב ראש ישיבת "הכותל" בעיר העתיקה בירושלים.

המקרה הראשון המיוחס לרב אלון בוצע נגד התלמיד ב', בן 17 בעת ביצוע המעשים. מכתב האישום עולה כי בדצמבר 2002 החל ב' ללמוד בישיבה וראה ברב אלון מושא להערצה. חודש לאחר מכן נפטר אדם המקורב ל-ב'. לפי כתב האישום, במהלך תפילת הערבית זימן אותו הרב לחדרו אחרי התפילה.

הרב ליווה את ב' אל לשכתו, ובתואנה כי הוא מבקש לנחם אותו, חיבק את ב' וליטף אותו. הוא אף הושיב אותו על הספה, שם הוריד את משקפיו של ב', הצמיד אותו אליו והחל לנשקו באזור הצוואר והעורף כשהוא מדרבן אותו לפרוק את כאבו.

מהשתלשלות האירועים העולה מכתב האישום, כעבור זמן מה, נחלץ ב' מאחיזת הנאשם, ויצא מן החדר. אולם זמן קצר אחר כך מסר לו אחד התלמידים כי הרב מחפש אותו וכי הוא מבקש כי יבלה בביתו את הלילה. לאחר התלבטות נעתר ב' להצעה והגיע לבית הרב, שם שב הנאשם על מעשיו מתחילת הערב. כעבור כרבע שעה חדל ממעשיו ופרש לישון בחדרו.
מספר שבועות לאחר מכן הגיע ב' לשיחה אישית עם הנאשם. הוא שב על מעשיו- נישק, חיבק וליטף את ב'.

האישום השני בכתב האישום מתייחס למעשים אשר בוצעו כשנתיים לאחר מכן נגד א', גם הוא בן 17 בעת ביצוע המעשים, אולם בניגוד ל-ב', הוא לא היה תלמידו של הרב אלון. לפי כתב האישום הגיע א' לרב אלון בעצת חבר, בשל מצוקה אישית בה היה נתון וביקש עצה.

הפגישה בין השניים נערכה בשכונת גבעת שאול בירושלים, במשרדי עמותת "מבראשית", בראשה עמד הנאשם באותן שנים. במהלך הפגישה הושיב הנאשם את א' צמוד אליו באופן שהסב לו אי נחת, ליטף אותו בפניו ובמקומות שונים בגופו מעל לבגדיו. א' ניסה להתנגד, אולם הנאשם המשיך ללטפו ואמר לו כי הוא "מתוח". בשלב מסוים קירב הנאשם את פניו לאלו של א' ונשק על פניו למשך זמן ממושך. בתום דקות ארוכות עזב אותו הנאשם ושילח אותו לדרכו.

כחודשיים לאחר מכן הציע חבר ל-א' להצטרף לאליו לשיעור בישיבת "הכותל". א' ניאות להגיע, אולם לא ידע כי הנאשם הוא ראש הישיבה. לאחר השיעור זיהה הנאשם את א', פנה אליו והזמינו להתלוות אליו לבית המדרש תוך שהוא מחבק אותו. א' לא התנגד, ולאחר שהנאשם סגר את הדלת, הוא הצמיד את א' אליו ללא שיחה של ממש, הושיבו על ברכיו והחל לחכך את איבר מינו בו תוך שהוא אוחז במותניו. לאחר זמן מה הוא חדל ממעשיו ושילח את א' לדרכו.

בכל אחד מן המקרים חתם הנאשם את המפגשים באמירה בקול של ברכת כהנים. כתב האישום קובע כי כל המעשים נעשו על מנת לספק את צרכיו המיניים של הנאשם.

"מדובר במעשים חמורים"

במסגרת ישיבות השימוע שנערכו לו בפרקליטות, טען אלון, באמצעות עו"ד גולן, כי לא היה כל היבט פלילי במעשיו, שפורשו על ידי הנערים בצורה שגויה. אלון סירב בתוקף להודות במעשים שלדבריו לא ביצע, וטען כי מעשיו היו בגדר אהבת מורה לתלמידיו וכי לא היה בהם כל היבט מיני-פלילי. בפרקליטות לא קיבלו את הגרסה, שעומדת בסתירה לראיות שנאספו בתיק.

בפברואר 2010 הורה היועץ המשפטי לממשלה לערוך בדיקה מקדימה של החשדות נגד אלון, שלב מקדים לפתיחת חקירה משטרתית, שמאוחר יותר הבשילה לחקירה פלילית של אלון באזהרה, הפעם כחשוד. הפרשה התפוצצה לאחר חשיפת החשדות על ידי חברי פורום תקנה, לפיהן, הרב אלון ביצע לכאורה עבירות מין בנערים.

לכל הדיווחים והפרשנויות - היכנסו לעמוד הפייסבוק של "הארץ" ולחצו לייק

פורום "תקנה" פרסם אז פירוט של התלונות שקיבל בעבר מתלמידיו של הרב אלון. "אחת התלונות הראשונות שהוגשו לפורום היו נגד הרב מוטי אלון", נכתב באתר הפורום במסמך המנוסח כשאלות ותשובות, "בטענות של ניצול מיני על ידי בעל סמכות רוחנית. מדובר במעשים חמורים ביותר שאינם ניתנים לפרשנות אחרת".

כעבור כשנה, טענו חברי הפורום, התקבלה תלונה נוספת חמורה מן הראשונה, לפיה הרב ניהל "קשר בעל אופי מיני ברור לאורך זמן". לאחר תלונה זו הוטלו עליו שורה של הגבלות. אולם הוא לא עמד בהן, ועל כן, החליטו לבסוף, בלב כבד, לפרסם את הדברים.

קראו כתבה זו גם באתר "הארץ" באנגלית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ