8 שנים לאירועי אוקטובר: ערביי ישראל דורשים ועדת חקירה בינלאומית

במרכז המשפטי "עדאלה" שוקדים על הכנת תיקים ופניות למדינות אירופאיות נגד קציני משטרה: "צעדים שכוונתם המוצהרת היא העמדתם לדין של רוצחי בנינו"

ג'קי חורי - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה

ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל קוראת לקהילה הבינלאומית להתערב בחקירת אירועי אוקטובר 2000. כך הכריז יו"ר הוועדה, שווקי חטיב, שדיבר בעצרת לציון שמונה שנים למהומות שהתקיימה אתמול (שבת) בסכנין. 13 צעירים ערבים נהרגו במהלך האירועים מירי של כוחות משטרה. בתהלוכה השתתפו כאלף בני אדם, שנשאו דגלי פלשתין ודגלים שחורים יחד עם תמונות ההרוגים.

במהלך העצרת אמר חטיב, כי בשבוע הבא תוגש לנשיא המדינה, שמעון פרס, וללשכת ראש הממשלה עצומה עליה חתמו כרבע מיליון אזרחים ערבים. העצומה קוראת להקמת ועדת חקירה בלתי תלויה, הכוללת מומחים בינלאומיים.

"אין לנו אמון ביועץ המשפטי לממשלה ובמערכת המשפטית הנגזרת מממסד שרואה בנו איום דמוגרפי, ולכן החלטנו לפנות לקהילה הבינלאומית וכבר התחלנו בצעדים מעשיים שכוונתם המוצהרת היא העמדתם לדין של רוצחי בנינו", אמר חטיב. לדבריו, הורי ההרוגים והציבור הערבי לא יתנו לסוגיה זו לרדת מסדר היום, "גם אם המערכת המשפטית והממסד בישראל מבקש זאת".

חטיב ציין בעצרת כי "מיד אחרי האירועים האשימו אותנו כהנהגת הציבור הערבי, אחר כך ניסו לחלק את האחריות ועכשיו כולם יודעים מי אשם".

לשפוט את השוטרים כמו נאצים

בחודשים האחרונים ביקרו נציגי הוועדה ומשפחות ההרוגים בדרום אפריקה, ובמרכז המשפטי "עדאלה" כבר שוקדים על הכנת תיקים ופניות למדינות אירופאיות נגד קציני משטרה בישראל.

מנכ"ל עדאלה, עו"ד חסן ג'בארין, אמר כי בראש ובראשונה נשקלת פנייה לבתי משפט בספרד. "שם החוקים ברורים וניתן להעמיד לדין קצינים וראשי ממסד על פשע שביצעו, ואפילו על עצם אי החקירה של אירועים כמו אוקטובר 2000".

חסן עאסלה, אביו של אסיל עאסלה שנהרג במהומות בכפר עראבה, התייחס לסוגיית העמדתם לדין של השוטרים והשווה זאת למשפטם של פושעי מלחמה. "אנחנו נביא את השוטרים שרצחו את בנינו לדין, כמו שהביאו את המנהיג הסרבי סלובודן מילושביץ' לדין, ולפניו קצינים מהמשטר הנאצי", אמר אתמול בראיון לראדיו "א-שאמס".

עוד בנושא:

מזוז החליט לא להגיש כתבי אישום - ועדאלה איימו לפנות לערכאות בינלאומיות

אור נתנה, מח"ש לקחה / דני רבינוביץ' על סגירת התיקים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ