עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

אמן של שתי המתלוננות נגד יעקב העליון, שהורשע היום (שלישי) בבעילה אסורה בהסכמה של קטינה, מתחה ביקורת חריפה על התארכות המשפט והאשימה את העליון כי הטריד אותה במהלכו.

בית משפט השלום הרשיע הבוקר (שלישי) את העליון, עיתונאי וסופר, בארבע עבירות של בעילה אסורה בהסכמה של קטינה, בת 14, ובמעשה מגונה באחותה, בת 21. בתום הדיון אמר העליון: "יש לי אפס ייסורי מצפון, אני שלם עם עצמי, אני חף מפשע".

"אם היום מישהי תשאל אותי אם להתלונן, ואני אדע שזה יתמשך בצורה הזאת, אני לא בטוחה שאני אמליץ לה על זה. אלה סיוטים שמתחילים ולא נגמרים", אמרה האם בראיון לגלי צה"ל. המשפט נמשך שש שנים בגלל מצב בריאותו של העליון. "הפדופיל הזה ניסה להשחיר את פנינו לאורך המשפט. קיבלנו איומים בטלפון", הוסיפה. העליון קרא לי רוצחת במשפט, וזאת בושה וחרפה".

בסוף הדיון היא אמרה כי היא שמחה שהעליון הורשע בכל סעיפי האישום וכי לא הצליח להזים ולו טענה אחת שהעלתה התביעה. "עברנו סיוט ארוך של שש שנים. הבנות חיו את זה במשך כל השנים. זה לא עזב אותן", סיפרה. כשנשאלה לגבי העונש המגיע לעליון אמרה: "את העונש שלו הוא קיבל, עצם זה שהוא הורשע, זה מה שחשוב". כשהתבקשה להגיב על דברי עליון על מות אשתו אמרה: "הוא רצח אותה, לא אני".

התאבדות האשה חשפה את החשדות נגד העליון

החשדות נגד העליון נחשפו באוקטובר 2002, לאחר שגופתה של יעל העליון, רעייתו של יעקב ומנהלת בית הספר לאמנויות בתל אביב, נמצאה מוטלת מתחת לחלון דירתה בעיר. כשבוע לאחר מכן הגיע למשטרה מידע לפיו לפני מותה שמעה את המידע הרגיש על בעלה.

על פי כתב האישום, העליון יצר קשר באינטרנט עם נערה בת 14, שאת הוריה ואת אחותה הגדולה הכיר. השניים התכתבו בתדירות גבוהה והעליון דאג שהקשר ביניהם יישאר בסוד. הוא העביר לה מסרים מיניים והזמין אותה לבוא עמו להצגות, להרצאות ולסרטים. בארבע פעמים שהתלוותה אליו, בעל אותה בעילה אסורה.

העליון ביצע מעשה מגונים גם באחותה הגדולה של הנערה, כאשר היא באה לצפות אצלו בקלטת שהכינה לצורך עבודתה. בעקבות אירוע זה התעורר חשדה של האחות כי העליון מבצע מעשים דומים באחותה.

העליון נעצר ימים ספורים לאחר שהאחיות הגישו נגדו תלונה במשטרה. סניגורו, רונאל פישר, טען כי העליון, נכה צה"ל, סובל מדיכאון ובעל נטיות אובדניות, אך הסתכלות פסיכיאטרית קבעה כי הוא כשיר לעמוד לדין.

השופט: למתלוננות אין מניע לטפול אשמת שווא

השופט חנן אפרתי כתב בהכרעת הדין כי "עם כל הניסיון, והפתיחות שהעניק לי בורא עולם, ניסיתי, אך לא מצאתי כל הגיון והסבר סביר לקשר עמוק והדוק כזה בדוא"ל יומיומי בכמות גדולה כזו של עשרות מיילים ביום ופגישות אינטנסיוויות רבות". אפרתי קבע כי למתלוננות לא היה כל מניע לטפול אשמת שווא על העליון ולפגוע כך בצנעת הפרט שלהן.

העליון אמר בתום הדיון כי המשטרה, התביעה, התקשורת ומשפחת המתלוננות בעיקר פעלו במניפולטיוויות. "במשך שש שנים היה לי קשר תמים עם הבנות, ולא היה אף אימייל מיני אחד ביני לבינן", אמר, "הפסקתי לחיות מאז, אני חי בסיוט". העליון סיפר כי הוא חושש לקראת העונש אך לא מתחרט: "על מה עלי להתחרט, לא עשיתי שום דבר". כשנשאל על נסיבות מותה של אשתו אמר: "מישהו רצח את יעל העליון".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ