הקרב על העליון: נאמן סירב לדחות פגישת הוועדה למינוי שופטים

גורם הקשור לוועדה אמר ל"הארץ" כי נאמן יעשה "הכל כדי להעביר את המינוי של סולברג"

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

מתחמם הקרב על המינויים לבית המשפט העליון: אמש דחה שר המשפטים יעקב נאמן את בקשתה של אחת משני נציגי לשכת עורכי הדין בוועדה לבחירת שופטים, עו"ד רחל בן ארי, לבטל את ישיבות הוועדה הקבועות לקראת סוף החודש הבא. לדעתה של בן ארי, אין "תוקף מוסרי" בקיום הליך, בזמן ששני הנציגים החדשים של לשכת עורכי הדין בוועדה צריכים להיבחר יומיים אחרי כינוס הוועדה לבחירת שופטים לבית המשפט העליון.

נאמן, המשמש יו"ר הוועדה, טען כי אין כל הצדקה לדחייה, בין השאר עקב המחסור בשופטים בבית המשפט העליון. נאמן פועל במהירות כדי להביא לבחירת שלושה תקני שיפוט לבית המשפט העליון עוד בישיבת הוועדה לבחירת שופטים הקבועה ל-20 בנובמבר. בישיבה מבקש נאמן לבחור שני שופטים במקומם של אילה פרוקצ'יה ואדמונד לוי, ואחד במקום נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, שתפרוש בפברואר.

בחירת שופט לבית המשפט העליון חודשים לפני פרישתו הצפויה של זה שאת התקן שלו הוא יאייש היא מהלך חריג. המהלך יאפשר ככל הנראה לנאמן להעביר את ה"דיל": מינוי שופט המחוזי בירושלים, נעם סולברג, ונשיאת המחוזי בתל אביב, דבורה ברלינר, תמורת מינויו של שופט המחוזי בירושלים צבי זילברטל, המקורב לביניש. החיפזון נובע מהעובדה שב-2 בדצמבר תסתיים כהונתם של שני חברי לשכת עורכי הדין בוועדה, בן ארי ועו"ד פיני מרינסקי.

יעקב נאמן. דחה את הטענה כי אין תוקף מוסרי להליךצילום: רון אלון

הגוף הבוחר את הנציגים לוועדה בלשכת עורכי הדין הוא המועצה הארצית הנשלטת כיום על ידי סיעתו של היו"ר לשעבר של הלשכה עו"ד יורי גיא רון, ולא על ידי סיעתו של היו"ר הנבחר, עו"ד דורון ברזילי.לפי הערכות, שני מועמדים מטעמו של רון - אחת מהן בן ארי - צפויים להיבחר ב-22 בנובמבר, יומיים אחרי כינוס הוועדה לבחירת שופטים שעל סדר יומה מינוי שלושת השופטים. מבחינת נאמן, איבוד הקול של מרינסקי, שנחשב למקורב לראש הממשלה בנימין נתניהו, הוא הפסד כוח משמעותי בוועדה, שכן על פי החוק לבחירת שופטים לבית המשפט העליון נדרש רוב של לפחות שבעה מתוך תשעה חברי הוועדה לבחירת שופטים. עו"ד יראון פסטינגר, חבר הוועד המרכזי של הלשכה בקואליציה של ברזילי, אמר אתמול: "ההספד על מרינסקי מוקדם מדי. אני צופה שהוא ייבחר פעם נוספת, בבחירות החשאיות. לא יעלה על הדעת שלאופוזיציה יהיו שני נציגים בוועדה לבחירת שופטים. לנאמן יישמר הרוב גם אחרי הבחירה בלשכה".

"נאמן מאבד עשתונות", אמר אתמול ל"הארץ" גורם הקשור בעבודת הוועדה. "מה כל כך דחוף למנות עכשיו שלושה שופטים, ובמיוחד מחליף לביניש שתפרוש בעוד כמה חודשים? ממילא השופט שייבחר לא יוכל להיקלט בבית המשפט העליון לפני פברואר. הכל כדי להעביר את המינוי של סולברג".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ