האישום נולד מחשיפת פורום "תקנה" למניעת הטרדה מינית

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

תחילתה של הפרשה לפני כחמש שנים, בחשדות שהעלו חברי פורום תקנה - הפורום למניעת הטרדות מיניות בציבור הדתי - נגד הרב מרדכי אלון. זאת, בשל תלונות שהצטברו אצלם על קשר מיני שקיים אלון לכאורה עם צעירים. בעקבות התלונות דרשו אנשי הפורום מאלון לחדול מפעילות חינוכית והטילו עליו הגבלות שונות. הוא פרש מתפקידו כראש ישיבת הכותל, עזב את ירושלים ועקר עם משפחתו למושבה מגדל שעל שפת הכנרת. כל זאת, מבלי למסור לתלמידיו ולקהל חסידיו הסבר למהלך.

היועץ המשפטי לממשלה דאז, מני מזוז, ולאחר מכן היועץ הנוכחי יהודה וינשטיין היו מעורבים במהלך השנים - כל אחד בזמן כהונתו - בחשדות שהתקבלו מפורום תקנה ביחס לרב אלון. בפברואר בשנה שעברה הורה וינשטיין למשטרה לערוך בדיקה מקדימה על אודות פרסומים ותלונות שהגיעו מהפורום בחשד שביצע עבירות מין. ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה, ניצב יואב סגלוביץ', הטיל את הבדיקה על צוות חוקרים מהיחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה).

עבודת הצוות כללה בדיקות לאיתור מתלוננים שלכאורה נפגעו מינית על ידי הרב אלון, בין היתר באמצעות פורום תקנה. תחילה התברר לצוות כי על חלק מהתלונות האפשריות חלה התיישנות. עם זאת, בהמשך אותר מתלונן שהביע את הסכמתו למסור עדות מפורטת על מעשים מגונים בכוח שלטענתו ביצע בו אלון בזמן שהיה קטין, ב-2005-2006.

חומר החקירה שנאסף הוצג בפני וינשטיין, סגלוביץ' ולדור, ואלה החליטו על בדיקה מעמיקה של התלונה. בדיקה זו כללה עדויות של גורמים שונים שבאו במגע עם המתלונן זמן קצר לאחר ביצוע המעשים וחיזקו את אמיתות התלונה. לאחר שהתקבלו הבדיקות שחיזקו את עדות המתלונן, החליט וינשטיין להורות על פתיחה בחקירה פלילית נגד אלון, והוא נחקר באזהרה בחשד לביצוע עבירות המין. בחקירה פנה למשטרה מתלונן נוסף נגד אלון בביצוע מעשים מגונים בקטין.

בפברואר השנה הודיעה הפרקליטות כי הוחלט להעמיד את אלון לדין, בכפוף לשימוע. ההחלטה התקבלה על ידי וינשטיין בשיתוף עם פרקליט המדינה, משה לדור. בחודשים האחרונים התקיימו כמה ישיבות שימוע לאלון בפרקליטות מחוז ירושלים. במקביל ניהל פרקליטו דאז, עו"ד יאיר גולן, מגעים עם הפרקליטות באשר להסדר טיעון. הפרקליטות הציעה כי אלון יודה באישומים מופחתים ובתמורה לא ייכנס לכלא, אך הוא סירב בתוקף וטען כי אינו מוכן להודות בעבירות שלא ביצע מעולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ