בפורום תקנה נשמו לרווחה - עם עצם בגרון

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

ראשי פורום "תקנה" שחררו אתמול אנחת רווחה, פעולה שהתבצעה שעה שעצם תקועה בגרונם. הגשת כתב האישום נגד הרב מרדכי אלון מוכיחה לכאורה את צדקת הטענות שטען הפורום במשך כמה שנים בשם קורבנותיו של הרב אלון. בשנים שחלפו הואשם הפורום בידי חסידי הרב אלון כי בחר לנהל מסע שקרי אחרי בחיר בניה של הציונות הדתית, רב כריזמטי ומשפיע, וכעת מתברר כי לחשדות על ניצול המרות הרוחנית והחינוכית של הרב יש גם תוקף פלילי. האישומים נושאים כעת חותמת של מדינת ישראל.

אתמול הסתיים איפוא תפקידו של הפורום בתיק אלון, אבל לא בכדי הטריבונל הפנים-קהילתי שספג ביקורת רבה בבית וגם בחוץ שומר בינתיים על שתיקה תקשורתית נוכח כתב האישום, ולא לחינם רבניו המובילים סירבו להתראיין. סיבה אחת עשוייה להיות נפח האישומים, שהצטמק מאוד מאז יצא לדרך מידי הרבנים כתיק עב כרס המכיל תלונות על מעשים קשים ביותר שיוחסו לרב אלון. כתב האישום נשען על שני מתלוננים, היחידים שהסכימו להעיד נגדו, עם מקרים מינוריים יחסית למה שייחס הפורום בתחילת הדרך.

מקורבי הרב אלון טענו אתמול, כי "ההר הוליד עכברוש", וכי את מרבית האישומים ניתן לפטור כ"חוסר הבנה תרבותי" של יחסי רב-תלמידים, הכוללים חיבוקים ונשיקות - גם על הצוואר.

אבל גם אם כתב האישום היה חמור יותר, ייתכן שראשי הפורום היו מעדיפים לשתוק ולא להיראות כמי שחוגגים על דמו של הרב אלון. הפורום מגיע אל הרגע הזה חבול ומבולבל, כשהקרדיט שלו בתוך הקהילה הדתית נמצא במבחן. קל היה להשתכנע, כי הפורום מגונן על צאן מרעיתו - עד שלפני שנה, בעיצומה של חקירת המשטרה, ניהל "תקנה" התכתשות תקשורתית נגד הרב אלון, שהתפרשה כניסיון לעשות וידוא הריגה לרב.

כזכור, הפורום נגרר אחרי "תחקיר" של תלמידי הרב אלון שהופץ באינטרנט, וזאת על ידי חשיפת פרטים על הרב אלון בכתבה בידיעות אחרונות, שאותה הצדיק בשורה של הודעות שהתפרשו כקמפיין אישי. "לא היינו נזקקים לענות על טענותיו של אדם פרטי, אלמלא הבנו שהמתקפה המתוכננת והמתוזמנת על ידי אחדים ממקורבי הרב אלון נועדה לזרות חול בעיני הציבור על ידי הפצת דברי שקר, הן על חברי הפורום והן על המתלוננים, ועל ידי כך להסיר מעל הרב אלון את האחריות למעשים החמורים שעשה, ולהחזירו לבמה החינוכית והציבורית כאילו לא היו הדברים מעולם", כתב הפורום. אבל הפגיעה נעשתה. בעקבות הפנייה לעיתונות, יצאו רבנים מתוך הפורום נגד הנהלתו וחבר הפורום ד"ר אביעד הכהן אף בחר לפרוש.

כעת, בעקבות הגשת כתב האישום, קשה להגיד שהפורום יוצא מחוזק. בציבור הדתי עדיין תלויה נגדו הביקורת על ההתנהלות האגרסיבית בפרשת אלון וגם ביקורת שהעלו כמה רבנים על כך שהליכי הבירור והחקירה לא נעשו על פי דין תורה ולא על פי החוק במדינת ישראל. מבחינתם של חסידי הרב אלון, ברור כי האשם היחיד בפרשה הוא פורום תקנה. בעבור רבים בציבור הדתי, מפלתו של הרב היא רגע של משבר, איך שלא הופכים את זה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ