חוק בוררות חובה: קרב גרסאות בין נאמן לביניש

שר המשפטים דיווח לנתניהו כי הנשיאה תומכת בהצעת חוק שהוא מקדם, אף על פי שבכנס שבו נכח אמרה: ההצעה תאפשר להפריט המשפט

גידי וייץ
גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גידי וייץ
גידי וייץ

שר המשפטים יעקב נאמן אמר לפני כמה חודשים בישיבת ממשלה, כי נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש תומכת במהפכה שהוא מתכוון לחולל במערכת המשפט. זאת, על אף העובדה כי ביניש מתנגדת למהלך.

בחודשים האחרונים מקדם השר נאמן במרץ את התיקון להצעת חוק בתי המשפט, הגורס כי נשיא בית משפט שלום או סגנו יוסמכו להורות על הבאת תביעה אזרחית בפני בורר, עו"ד פרטי שיכריע בין הצדדים הניצים. "עינוי הדין הוא תופעה שאנו לא יכולים להשלים עמה", הסביר נאמן באחרונה בלהט את קידום התוכנית, שנועדה לדבריו להקל את העומס הבלתי נסבל בבתי המשפט בישראל.

להצעה המהפכנית של נאמן קמו מתנגדים רבים שהצביעו על האיומים הפוטנציאליים הטמונים בה, ובהם חשש לניגוד עניינים מובנה של עורכי הדין שיוסמכו לבוררים וחשש שעורכי הדין האלה לא יפעלו באובייקטיביות הנדרשת משופט. "הצעת החוק היא לא פחות מניסיון ממשלתי לרכוש שירותי שיפוט בזול", אמרה שופטת בית המשפט העליון בדימוס דליה דורנר. "בואו נודה על האמת: מדובר על הפרטת מערכת השיפוט. להערכתי, החוק לא יקצר הליכים, אלא דווקא יכביד על המערכת. זה אסון".

לפני כמה שבועות הביעה גם נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש את התנגדותה החריפה להצעה בכנס פתיחת שנת המשפט של לשכת עורכי הדין, שנערך בהשתתפותו של נאמן: "בעיניי הצעה זו בעייתית ומעוררת קשיים עקרוניים", אמרה. "החשש העיקרי הוא כי הלכה למעשה מאפשרת הצעת החוק הפרטה של שירותי משפט בישראל... קשה להתעלם מהחשש כי הצעת החוק עלולה לפגוע בזכות הגישה לערכאות, ויש בה כדי לכרסם בתפקידיה הבסיסיים ביותר של הרשות השופטת".

עוד לפני הדברים הברורים האלה של ביניש, התכנסה הממשלה ב-10 ביולי כדי לאשר את ההצעה ולהעביר אותה לוועדת שרים לענייני חקיקה. על פי מידע שהגיע ל"הארץ", נאמן הביע בישיבה תמיכה גורפת בהצעה. נאמן דיווח כי דן בהצעה עם הנהלת בתי המשפט ועם הנשיאה ביניש. על פי עדים שונים, שאל ראש הממשלה בנימין נתניהו את נאמן האם הנהלת בתי המשפט והנשיאה ביניש תומכים בהצעה. "כן", השיב שר המשפטים ללא היסוס. בסיום הישיבה אישרה הממשלה את הצעת נאמן.

על סמך מה מסר נאמן את המידע לנתניהו? "השר קיים דיונים מקצועיים בעניין חוק בוררות חובה עם הגורמים המקצועיים, מנהל בתי המשפט ונשיאת בית המשפט העליון", מסר יועץ התקשורת של נאמן. אלא שמקורביה של ביניש טוענים כי עמדתה לא השתנתה מיולי לספטמבר וכי היא התנגדה להצעה מראשיתה.

אין זו הפעם הראשונה שדיווחים בעניין שר המשפטים מעוררים מחלוקת. לפני יותר משנה חשף יוסי ורטר ב"הארץ", כי בישיבת שרי הליכוד שאלה לימור לבנת מדוע לא הוכללו נשים בוועדת טירקל לחקר המשט מטורקיה. "פנינו לכמה נשים וכולן סירבו", טען נאמן בישיבה במשרד ראש הממשלה, והוסיף כי "היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה פסלה לנו עוד חמש נשים". לבנת בדקה את המידע, שהתברר כמופרך. "מעולם לא נמסרו ליועצת המשפטית שמות של נשים לבדיקה כמועמדות לוועדת טירקל, וממילא לא נפסלו על ידה נשים כלשהן", השיבה אז היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה לשאלתו של ורטר.

בחודשים האחרונים כאמור מקדם נאמן במרץ את ההצעה. בדיון בספטמבר בוועדת החוקה של הכנסת אמר: "עורכי הדין של החברות הגדולות והחזקות במשק מתנגדים לחוק בוררות חובה באמצעות פטפטת של הפרטת השירות המשפטי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ