הממשלה דורשת להתערב בוועדה למינוי שופטים

לקראת בחירת השופטים לבית המשפט העליון, תובא ביום ראשון לדיון בוועדת השרים הצעת חוק חדשה שתשנה את יחסי הכוחות בוועדה לטובת הקואליציה

יהונתן ליס ותומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס ותומר זרחין

הצעת החוק לשינוי הרכב נציגות לשכת עורכי הדין בוועדה לבחירת שופטים תובא ביום ראשון הקרוב לדיון נוסף בוועדת השרים לחקיקה, לאחר שנדחתה בשבוע שעבר. ההצעה קובעת כי הנציגים בוועדות שבהן יש שני מושבים ללשכת עורכי הדין יתחלקו בין יו"ר הלשכה כנציג סיעות הקואליציה, לבין נציג שייבחר מקרב סיעות האופוזיציה בלשכת עורכי הדין.

ההצעה תובא שנית לשולחן הוועדה על רקע ניסיונו של שר המשפטים, יעקב נאמן, לשמר את מוקדי הכוח שלו בוועדה לבחירת שופטים לקראת הליך הבחירה לבית המשפט העליון. זאת כאשר בכוונתו של נאמן להביא לבחירתו של שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, נעם סולברג, לכהונה בבית המשפט העליון.

את ההצעה יזם יו"ר סיעת ישראל ביתנו, רוברט אילטוב, והיא מתייחסת גם לוועדה למינוי דיינים ולוועדה למינוי קאדים. לפי הנאמר בה, נציגו של יו"ר לשכת עורכי הדין ישמש כנציג יחיד בוועדה למינוי שופטים צבאיים ובוועדה למינוי קאדים, בהן ללשכה ישנו ייצוג בודד. ח"כ אילטוב העריך אתמול כי סיעתו תצליח הפעם לגייס שרים נוספים שיתמכו בחוק ויאפשרו את קידומו בכנסת. גורמים פוליטיים העריכו כי אם החוק יעבור בוועדת השרים הוא יזכה לקידום מהיר בועדת החוקה של הכנסת, שבראשה עומד נציג אחר של ישראל ביתנו, ח"כ דוד רותם.

ב-22 בנובמבר תבחר המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין את נציגי הלשכה לוועדה לבחירת שופטים. בשל לוח הזמנים הצפוף ח"כ רותם לא יצליח להביא את הצעת החוק לקו הסיום ולפרסמו ברשומות. עם זאת, לא מן הנמנע שגורמים בלשכה ידרשו לעכב את הליך בחירת מועמדי הלשכה, כיוון שהצעת החוק תקודם במסלול חקיקה מהיר בוועדת החוקה.

יחסי הכוחות הפוליטיים לאחר הבחירות האחרונות ללשכת עורכי הדין יצרו מצב שבו יו"ר הלשכה הנכנס, עו"ד דורון ברזילי, מזוהה עם שר המשפטים, יעקב נאמן, ובעל שליטה בוועד המרכזי של הלשכה. במקביל, יו"ר הלשכה לשעבר, עו"ד יורי גיא-רון, המזוהה עם נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, השיג שליטה במועצה הארצית.

לאור העובדה שהמועצה הארצית היא שבוחרת את נציגי לשכת עורכי הדין לוועדה לבחירת שופטים, הרי ששני נציגי הלשכה צפויים להיות אלה שיציע גיא-רון. הם צפויים לתמוך בנשיאה בוועדה לבחירת שופטים, וכן במינוי השופטים שיאיישו את התקנים החסרים בבית המשפט העליון.

גורם המצוי ביחסי הכוחות בלשכה הגדיר אתמול את הצעת החוק כלא חוקתית. לדבריו, קידום ההצעה בוועדת השרים לחקיקה מלמד על "מעורבות שערורייתית", כהגדרתו, של הממשלה בפעילות הלשכה - גוף סטטוטורי עצמאי, מתוך ניסיון לשלוט בהצעות חוק ובהרכב הוועדה לבחירות שופטים. הגורם העריך כי אין בסיס חוקי לדחות את בחירת נציגי הלשכה בוועדה לבחירות שופטים, וכי הצעת החוק תחול רק על הבחירות הבאות של נציגי הלשכה לוועדה, שייערכו בעוד שלוש שנים.

על הצעת החוק חתומים גם ח"כ אורי אריאל, המשמש כנציג האופוזיציה בוועדה לבחירת שופטים, וחברי הכנסת זאב אלקין ויריב לוין מהליכוד. אילטוב אמר אתמול כי החוק ישפיע על הרכב הוועדות מיד עם פרסומו ברשומות.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "החוק יחול על בחירות להחלפת הנציגים בוועדות המינויים המכהנים כעת, וכל עוד לא ייערכו בחירות לפי הכללים שיותקנו, ימשיכו לכהן הנציגים המכהנים כעת בוועדות המינויים. תקופה זו תארך לכל היותר כשנה, אז יהיה חייב שר המשפטים להתקין תקנות, שעל בסיסן ייערכו בחירות לבחירת נציגי הלשכה לוועדות המינויים".

ח"כ אילטוב הדגיש כי מאחורי ההצעה לא עומדים מניעים פוליטיים. "ראוי שבין חברי הוועדה יהיה גם נציג האופוזיציה של לשכת עורכי הדין", ציין, "אין כאן עניין פוליטי או כוונה להכניס לוועדה נציגים של ישראל ביתנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ