חודש אחרי הצתת המסגד: אין ראיות נגד החשודים

שוחרר העצור האחרון שהיה בידי המשטרה בחשד להצתה בטובא זנגריה. החוקרים: הם שומרים על קור רוח שלא יבייש את ראשי ארגוני הפשיעה בארץ

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

העצור הרביעי והאחרון שהיה בידי המשטרה בחשד להצתת המסגד בטובה זנגריה שוחרר אתמול (חמישי). היחידה הארצית לחקירת פשיעה חמורה ובינלאומית (יאחב"ל), שמנהלת את החקירה בשיתוף עם השב"כ, לא מצליחה, בשלב זה, להביא ראיות נגד החשודים וביחידה אומרים שהנערים שבאים לחדרי החקירות שומרים על קור רוח שלא היה מבייש גם את ראשי ארגוני הפשיעה בישראל, אתם מתמודדים ביחידה בימים שבשגרה.

לאחר ההצתה בטובה זנגריה הורה מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו, ליאחב"ל להשקיע את כל המאמצים כדי להעמיד את האחראים למעשה לדין. היאחב"ל, חוד החנית של המשטרה, מתמודדת דרך שגרה עם ארגוני הפשיעה הגדולים ביותר בישראל, כמו ארגונו של ריקו שירזי, משפחת אבוטבול ושלום דומרני. מבחינת דנינו, היאחב"ל קיבל היתר לתת עדיפות לשריפת המסגד ולפענוח של אירועי תג מחיר אחרים, וכל מה שהיחידה תדרוש לשם כך, היא תקבל.

החשוד הרביעי שהצתת המסגד הוא צעיר בן 19 שנעצר ביום שני האחרון בישיבת עוד יוסף חי ביצהר שבשומרון. בדיון על הארכת המעצר הראשונה דרשה המשטרה מעצר של עשרה ימים, אולם השופטת, שראתה את הראיות ואת התפתחות החקירה סברה שמספיק יומיים ורמזה למשטרה שצריך הרבה יותר בשר בתיק כדי לבקש עשרה ימים. אתמול באו נציגי המשטרה לבית משפט השלום בפתח תקווה ודרשו שמונה ימי מעצר נוספים לחשוד והשופטת החליטה לשלוח את החשוד לשבוע מעצר בית.

המסגד המוצת בטובא זנגריה. החקירה מתנהלת בשיתוף שירות הביטחון הכלליצילום: ירון קמינסקי

"החברה האלה יושבים בחדרי החקירות ואפילו את שמם הפרטי הם לא מוכנים לומר לחוקרים", אומרים ביחידה, "הם מגיעים לחדרי החקירות, כאשר הם יודעים בדיוק מה מותר להגיד ומה אסור. הם יודעים בדיוק איך להעלים ראיות מהזירה. ההחלטה להעניק את החקירה ליאחב"ל היתה, בין היתר, בשל העובדה שליחידה יש אמצעים להתמודד בחקירות מול ארגונים סגורים לטווח ארוך מבלי להתגלות. גם המעבדה הפלילית והאמצעים החדישים ביותר לא הביאו את המשטרה לשים יד על מציתי המסגד.

"המשטרה עוצרת את כל הנערים שהשב"כ אומר לה לעצור", אומר עורך הדין עדי קידר עורך דינם של החשודים מעמותת חוננו, "המשטרה לא מנהלת חקירה אלא עוצרת לפי השמות שהשב"כ נותן לה. עד היום, למרות שבית המשפט ניסה לתת להם הזדמנות לחקירה רצינית, הם לא הצליחו להציג אף ראיה שקושרת את החשודים למעשה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ