המשפט של רבני הציונות הדתית

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

אחרי נאומו אתמול של הרב מרדכי אלון - שבו שבר לראשונה שתיקה שנגזרה עליו מאז פרש מתפקידיו הציבוריים ב-2006 - הסיפור חד וברור. על ספסל הנאשמים במשפטו שייפתח בקרוב, משפט שאחריו יעקוב בכאב ובסקרנות כל הציבור הדתי, יישב לא רק הרב מהמושבה מגדל, אלא דור שלם של רבנים מהציונות הדתית - ליתר דיוק שני דורות - ומה שיונח על כפות המאזניים הוא דמותם כמנהיגים, כמופת של מוסר ושמירת מצוות ויראת שמים. "שהחברה תחליט את מה שצריך לחקור, את משך החיבוק לי', או את זה", הטעים הרב אלון, וצייר עולם של שקרים ויצרים וסודות אפלים, תככנות, רכלנות, צביעות וניצול ציני של זקני העדה שתואריהם המכובדים ריקים מכל תוכן.

הגשת כתב האישום לא מבשרת איפוא רגיעה בגזרה הדתית לאומית, אלא החרפה של משבר המנהיגות והעמקת הקרע בין קבוצות וקהילות ושבטים שונים, שרק חוטים דקים עוד מקשרים ביניהם ומרכיבים את מה שקרוי במידה של אנכרוניזם "הציונות הדתית". המשפט רק יוסיף ויחשוף עוד מהאבסורד שיש בעיסוקם האובססיבי של רבנים בצניעות ובמיניות, הטרוסקסואלית או הומוסקסואלית.

מאז פברואר 2010, אז התפוצצה פרשת אלון ברעש גדול, עלתה משולי המחנה הדתי שאלת הכריזמה של רבנים כדוגמת אלון. היו ששאלו אם הכריזמה לא הפכה את הרבנים לכל יכולים, האם לא צברו כוח מוחלט על נשמותיהם הרכות של תלמידיהם, לפעמים עד כדי הכנעת רצונותיהם ועד כדי רמיסת ההלכה עצמה. אתמול, הרב אלון, שעליו כאמור נשאלו השאלות סייע לגמד את עולם הרבנות מבית המדרש הדתי-לאומי, וחשף את ערוותה של קבוצת רבנים נכבדה. הוא סיפר סיפורים מרעישים על מעורבותם בפרשה של הרב מרדכי אליהו, בכיר רבניה של "הציונות הדתית" שכנראה תמך בו בטרם הלך לעולמו, ושל הרב אהרן ליכטנשטיין, אחד משני בכירי הרבנים בפורום "תקנה" שחתום על ההליכים נגדו. לדבריו, הרבנים שהובילו את המהלכים נגדו התייחסו לשני הרבנים הבכירים בזלזול ובציניות. "אותה חבורה מסוימת בתוך הפורום שהיא זו שמנהלת את הכל השתמשה בכולם. לא במתלוננים ובנו. הרבנים הגדולים אינם אלא עלה תאנה", טען.

אפשר לנחש כי תלמידי הרבנים שאליהם התייחס הרב אלון - לרוב בלי שמותיהם (לא היה בכך צורך) - לא ימהרו לפנות להם עורף. סביר יותר שהגילויים יזריקו עוד דם רע ורעיל בין קבוצות ושבטים שונים, ויקרעו את מסכת הצביעות מאחורי מונחים כמו "מרן" ו"בכירי הרבנים".

אבל נאום חייו של הרב אלון, שנוהל כ"שיעור" נוכח פני האומה - ובו גויס כל כישרונו הידוע כרטוריקן מזהיר - היה גם מילוי של חובתו כלפי תלמידיו הרבים. מאז פרוץ הפרשה חלקם נטשו אותו וחלקם דבקו בו, אבל איש מהם לא שמע מעולם הכחשה כה ברורה של המעשים המיוחסים לו. דבריו אתמול הונחו על שרשרת של טענות עובדתיות שלא היתה ידועה על אודות הפרשה ועל המעשים המיוחסים לו. הוא טען כי מעולם לא הודה באשמתו בפני הפורום, וכי מעולם לא הוגלה מירושלים למגדל; לטענתו הוא לא הופיע בפני רבנים שטענו כי הוא הודה בפניהם, והוסיף כי אחד הרבנים (הכוונה היא לרב אליקים לבנון) היה זה ששידל את ג' המתלונן להגיש תלונה. חלק מדבריו אתמול ביסס על חומר חקירה שלא היה ידוע. לדבריו, הפרקליטות היא שיזמה את עסקת הטיעון שדחה, ופרקליטו עו"ד יאיר גולן לא התפטר בגלל החלטתו לדחות את העסקה. מדוע שיתף פעולה עם פורום תקנה אם רבו, הרב מרדכי אליהו, אסר עליו? "עברנו על מצוות רבנו. לא יכולנו. פחדנו", אמר. "לא רצינו שילדינו יהיו מעורבים, לא רצינו שהורינו יהיו מעורבים, חשבנו שהטירוף הזה ייגמר תוך תקופה קצרה".

כעת ברור שהטירוף כאן כדי להישאר. פרשת אלון לא תמה. היא תתנהל בעצלתיים ותאפשר לפורום תקנה - שאתמול נמנע מכך במפגיע - להגיב ולהשמיע גילויים נוספים שלא בהכרח יאדירו את שמם של רבנים חשובים ותלמידי חכמים.

תגובות