הממשלה החליטה לתמוך בשינוי הרכב הוועדה למינוי שופטים

ביקורת באופוזיציה על הצעת החוק שתקל על שר המשפטים בקידום מועמדיו לעליון: "הקואליציה מתנקשת בעצמאות המערכת השיפוטית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום את הערר על חוק אילטוב, שגיבשה ישראל ביתנו לשינוי הרכב הוועדה למינוי שופטים. החוק, אותו יזם ח"כ רוברט אילטוב, קובע שינוי בהרכב נציגות לשכת עורכי הדין בוועדה. על פי ההצעה הנציגים בוועדות שבהן יש שני מושבים ללשכת עורכי הדין יתחלקו בין יו"ר הלשכה כנציג סיעות הקואליציה, לבין נציג שייבחר מקרב סיעות האופוזיציה בלשכת עורכי הדין.

ההצעה נועדה לתת ליו"ר הלשכה, עו"ד דורון ברזילי, המזוהה עם שר המשפטים יעקב נאמן, מינוי מובטח בוועדה לבחירת שופטים. הדבר יאפשר לנאמן לשמור על מוקדי הכוח שלו בוועדה לבחירת שופטים לקראת המינויים שאותם הוא מבקש לקדם לבית המשפט העליון, בהם של שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, נועם סולברג.

ההצעה נדחתה על ידי ועדת השרים לחקיקה בשבוע שעבר והיום נידון הערר על פסילתו של החוק, אותו הגישה שרת הקליטה, סופה לנדבר.

עוד פגיעה בעצמאות בית המשפט? לחצו "לייק" ודברו על זה בפייסבוק

באופוזיציה מתחו ביקורת נוקבת על החוק. מקדימה נמסר כי "מדובר במהלך חמור וקיצוני נוסף מבית מדרשה של ממשלת נתניהו, שכל תכליתו להלך אימים על מערכת המשפט ועל שופטים מכהנים בישראל. הליכוד עושה שימוש ציני בכנסת ובהליך החקיקה כדי לקדם חוקים שנשמעים תמימים, אבל בפועל מבטאים אגנדה ממוקדת ופרסונאלית של המפלגה כדי לקדם אנשים מטעמם. קדימה תתנגד לחוק הזה והיא קוראת לכל מי שמערכת שלטון החוק בישראל חשובה לו להתנגד לחוק הזה- קואליציה ואופוזיציה כאחד״. יושבת ראש האופוזיציה, ציפי לבני, קראה לבנימין נתניהו לעצור את "הפגיעה הנמשכת במערכות החוק והמשפט מצד חברי מפלגתו והקואליציה שלו".

ח"כ זהבה גלאון (מרצ), אמרה אתמול כי, "חברי הקואליציה פועלים כחוליית חיסול המתנקשת בעצמאות המערכת השיפוטית". לדבריה, "הבחישה הפוליטית במינוי שופטים צריכה להיפסק. חמור שהרוב הדורסני בכנסת, האחראי לחקיקה האנטי-דמוקרטית מנסה לחסל את בית המשפט העליון, הגוף היחיד האמור להוות מחסום ליוזמות אלו. במקום שהשר נאמן יגן על המערכת המשפטית הוא נותן יד לפוליטיזציה ולניסיון ההתנקשות בעליון".

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', פנתה לחברי הקואליצה וקראה להם לדרוש חופש הצבעה כשיעלה החוק לדיון..

בנוסף לתגובות העוינות מהאופוזיציה, ההצעה גם מעוררת התנגדות של קבוצת שרים, בהם דן מרידור, שמתכוונים להיאבק נגד אישורה.

ביום חמישי ידון בג"ץ בעתירה אותה הגיש העיתונאי לשעבר בן ציון ציטרין, באמצעות עורכי הדין חיים שטנגר וגיא הלוי, נגד נאמן. ציטרין דורש, בין היתר, כי יפורסמו לציבור שמות כל המועמדים לקידום לבית המשפט העליון כדי שהציבור יוכל להביע הסתייגות מהמועמדים. נאמן לא פרסם את שמות המועמדים בצורה מסודרת, כמתחייב בחוק, אלא הפנה בפרסום לרשימות שמות מועמדים שפורסמו בין השנים 2007-2009.

אלא שרשימות המועמדים אליהן הפנה נאמן לא מעודכנות, והן כוללות, בין היתר, שופטים מחוזיים שכבר פרשו מכס השיפוט, כמו יהודית צור וכן של מועמדים שכבר מונו לבית המשפט העליון - השופטים ניל הנדל ויצחק עמית. השניים אגב, יישבו באופן מקרי בהרכב שידון ביום חמישי בעתירה.

ועוד בעניין הוועדה, בימים האחרונים העלו חברים בוועדה דרישה לפתוח את רשימת המועמדים לעליון ולגוון אותה, בין השאר במועמדים מזרחיים, שכן עם פרישתו של השופט אדמונד לוי נשאר כיסא השופט המזרחי לא מאויש. בנוסף לכך, עלתה דרישה לכלול ברשימות סנגור פלילי בולט, ובהקשר זה עלה שמה של הסנגורית הציבורית הארצית ענבל רובינשטיין, שתפרוש בשבועות הקרובים מתפקידה, מתוך כוונה לגוון את רשימת השמות מ-2009.

עם זאת, לנוכח העובדה כי הוועדה תתכנס ב-20 לנובמבר, אי אפשר יהיה להכליל ברשימות מועמדים חדשים, שכן תנאי לכך הוא פרסום שמותיהם שלושה שבועות לפני כינוס הוועדה.

ביניש ונאמןצילום: רון אלון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ