כתב האישום נגד נשיא המדינה לשעבר, משה קצב, הוגש לבית המשפט בתל אביב

כתב האישום כולל עבירות אינוס ומעשה מגונה בכוח ב-א', ששימשה כמנהלת לשכתו במשרד התיירות וכן עבירות מין במספר עובדות נוספות

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

כתב אישום בגין שני מעשי אונס ועבירות מין נוספות הוגש אחר הצהריים (חמישי) לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד נשיא המדינה לשעבר, משה קצב. קצב נאשם בביצוע שני מעשי אונס ומעשה מגונה בכוח בא' ממשרד התיירות, בהטרדה מינית של ה' מבית הנשיא, במעשה מגונה ובהטרדה מינית של ל' מבית הנשיא וכן בהטרדתה של האחרונה כעדה ובשיבוש מהלכי משפט. בכתב האישום נגד קצב אין התייחסות לא' מבית הנשיא.

משה קצב: אני נאבק על חיי נאום קצב - הנוסח המלא פרשת קצב - העדויות נחשפות

בכתב האישום נכתב כי בכהונותיו בתפקידים ציבוריים בכירים במדינה, לרבות תפקידי שר ותפקיד נשיא מדינת ישראל, "ניצל הנאשם לרעה את מעמדו ואת מרותו בלשכות בהן כיהן כדי לקיים מגעים בעלי אופי מיני עם עובדות שהיו כפופות לו. הנאשם פנה לעובדות בהן מצא עניין מיני, נהג להחמיא להופעתן החיצונית, התעניין בנושאים אישיים ואינטימיים הנוגעים לחייהן הפרטיים וכן ניסה ליזום עמן מגעים פיזיים, הגם שהיו אלה בניגוד לרצונן, בין השאר במגמה לפתח עמן קשרים אינטימיים".

על פי כתב האישום, בשנים 1999-1996, כשכיהן כשר התיירות, כסגן ראש הממשלה וכשר הממונה על המגזר הערבי, נקט קצב "באורח מדורג בפעולות שונות של חיזור עקשני וטורדני בעלות אופי מיני" כלפי א' שהיתה מנהלת לשכתו במשרד התיירות. על פי הנטען, פעולות אלה כללו מעשי הטרדה מינית מילוליים ופיזיים, וזאת תוך ניצול מעמדו ויחסי המרות שלו כלפי המתלוננת, "מתוך מגמה שהמתלוננת תשתף עמו פעולה, או למצער לא תתנגד, לקיים עמו יחסי מין".

"א' ביקשה ממנו לחדול כל אותה העת"

בכתב האישום נכתב כי באפריל 1998, בעת אירוע בתל אביב, פנה קצב לא' ואמר לה כי שכח משהו במשרדו בתל אביב. הוא ביקש ממנה להתלוות אליו והיא נעתרה לבקשתו. בהגיעם היא התיישבה על כיסא בלשכה. הוא התיישב לידה ובלא אומר ודברים נגע בחזה במגמה לקיים עמה קשר מיני. הוא ניסה להוריד את מכנסיה, אולם היא התנגדה ומשכה אותם בחזרה למותניה.

בעודו מנסה לכפות את עצמו עליה משך אותה אל הרצפה, משך בכוח את מכנסיה והפשיטה, למרות סירובה. הוא פתח את מכנסיו ואז אנס אותה. על פי האישום, בכל אותה העת היא ביקשה ממנו לחדול אך לא הצליחה להדוף אותו מעליה.

במקרה אחר, ביוני 1998, ביקש מא' להיפגש עמו במלון פלאזה בירושלים. הוא ביקש ממנה לעלות לחדר שבו שהה משום שלא סיים להתארגן. כשהגיעה לחדר ראתה כי הוא לא סיים להתלבש והיא התיישבה על קצה המיטה. הוא קרב אליה, הדף אותה ולמרות התנגדותה פשט את מכנסיה ותחתוניה במשיכה, ואנס אותה.

עוד נכתב כי בסמוך לאפריל 1998, ביקש קצב מא' להתלוות אליה לדירתה בירושלים. לאחר ניסיונות התחמקות מפניותיו שלא צלחו, היא איפשרה לו להתלוות אליה. כשנכנסו לדירה הוא נצמד לגופה ואחז בחזה בניגוד להסכמתה. היא הדפה אותו בידיה, הבהירה לו כי אינה מוכנה להיענות לו וקצב עזב את המקום.

"ל' עזבה את הלשכה נסערת ובוכה"

בין השאר נטען כי קצב נהג להחמיא לא' על כישורי עבודתה, על מראה החיצוני, על שיערה ועל בגדיה, וציין כי היא מושכת אותו מינית. הוא סיפר לה פרטים אינטימיים אודות חייו וניסה לפתח עמה שיחות בנושאי מין. הוא הציע לה הצעות בעלות אופי מיני, ובין היתר ביקש ממנה לפתוח כפתור בחולצתה ולבוא לעבודה לבושה בחצאית במקום במכנסיים. בין השאר, ביקש ממנה לעמוד לצדו סמוך לספרייה "כך שאם ייתפס בקלקלתו יוכל להעמיד פנים שהשניים מחפשים ספר".

"במספר הזדמנויות נגע הנאשם בחזה של המתלוננת, לעתים מעל חולצתה ולעתים תחב ידו מתחתיה", נכתב. בהזדמנויות אחרות הושיט את ידו אל המושב האחורי במכונית כשנסעו יחד כדי ללטף את רגלה. על פי האישום הוא נהג להתקשר בשעות הערב לביתה או לטלפון הנייד שלה ולברר מה היא עושה, מה היא לובשת ולבקש ממנה לפשוט את בגדיה. בשלב מאוחר יותר אף ביקש ממנה להסכים לקיים עמו יחסי מין.הוא רומם את מעמדה בלשכה, והעניק לה הגנה וגיבוי מול עובדים אחרים.

על פי האישום, א' הסתייגה מהתנהלותו וביטאה זאת בדרכים שונות. לאחר שנוכח כי א' לא נענית לחיזוריו, הוא שינה את יחסו אליה ולבסוף פיטר אותה בפברואר 1999.

לגבי ה' נטען כי קצב חיבק אותה חיבוק ממושך, והוסיף לחבקה גם לאחר שהעירה לו על כך וביקשה שיחדל. לגבי ל' נטען כי ביום שבו נערכה לקצב מסיבת יום הולדת, חיבק אותה קצב ממושכות והטה את פניו אל צווארה "כמי שמבקש להריח אותה, וזאת לשם גירוי מיני". על פי האישום, ל' עזבה את הלשכה נסערת ובוכה.

בתגובה להגשת כתב האישום, אמר יועץ התקשורת של קצב כי "מצער מאוד שהיועץ המשפטי לממשלה לא קיבל את המלצת 5 הבכירים בפרקליטות המדינה שהציעו לסגור את התיק".

לדבריו, "מדובר בכתב אישום ללא תשתית ראייתית. ההתעקשות של מזוז להגיש את כתב האישום בניגוד לעמדת 5 בכירי הפרקליטות שטיפלו בתיק תתברר בבית המשפט. מדובר בהעתק טיוטת כתב האישום מינואר 2007, אותה טיוטה שהיועמ"ש ואנשיו כבר הודיעו לבג"ץ שאין בה ראיות להרשעה ושזו הסיבה שבגללה ביקשו להגיע לעסקת טיעון. ולכן הופתענו היום מהגשת כתב האישום אך משהוגש אנחנו נוכיח בבית המשפט את חפותו של משה קצב ונוכיח את הרדיפה ואת הכשלים בהתנהלותו של מזוז אשר כנראה כבר לא יהיה בתפקידו כשבית המשפט יכריז על זיכויו של משה קצב".

עוד בנושא:

מזוז משיב מלחמה: מערכה חסרת מעצורים העיתונאים רינו צרור ושלום ירושלמי הוצאו מהאולם בעת נאום קצב משרד המשפטים: אין שיקולים זרים בעניין קצב צוות ההגנה של קצב יבקש ממזוז להעיד השכנים בקרית מלאכי עדיין מאמינים בחפותו של הנשיא לשעבר א': אני שמחה ולא חוששת ממשפט גם האזרח מס' 1 חייב לשמור את איבריו לעצמו / יולי תמיר פרשנות: עבירת המין החמורה ביותר

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ