תומר זרחין
עפרה אידלמן
תומר זרחין
עפרה אידלמן

בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע היום (שני) את שר האוצר לשעבר, אברהם הירשזון, בעבירות של גניבה בידי מנהל בפרשת מעילת הענק בהסתדרות העובדים הלאומית (הע"ל). סכום הגניבה מסתכם בקצת יותר ממיליון שקל. הירשזון הורשע גם בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, במרמה והפרת אמונים בתאגיד, בהלבנת הון וברישום כוזב במסמכי תאגיד. עם זאת, זוכה הירשזון בשני סעיפים מכתב האישום הכוללים את מימון הפריימריז ומימון כנס פוליטי.

בפתח הדיון, אמרה השופטת ברכה אופיר-תום, כי "יותר מכל, היה קשה לקבל טענת תום הלב שהעלה הנאשם בבואו להסביר את אי מערובותו בפרשת השחיתות שחגגה בזמנו. אילולא פתח ראש הע"ל את השער רחב בפני כל אותם בכירים, שהפכו את הנהלת הארגון לקזינו, אפשר והגשת האישום היתה נמנעת".

הירשזון הואשם בגניבת 2.5 מיליון שקלים מכספי הסתדרות העובדים הלאומית ועמותת ניל"י. על פי האישום נגדו, בשנים 1998-2005, בהן כיהן כיו"ר הע"ל, נגנבו מכספי שני הגופים 12.3 מיליון שקלים שחולקו בינו לבין חמישה עובדים נוספים, שכבר הודו והורשעו בהסדרי טיעון.

על פי כתב האישום, בשנים אלה הירשזון קיבל לידיו במזומן מדי חודש 25 אלף שקלים כתשלום הוצאות בסך כולל של כ-1.2 מיליון שקלים, ופעמיים בשנה קיבל "מענקי חג" בסך 10-30 אלף שקלים במזומן, בסך כולל של 160 אלף שקלים. בעבור כל נסיעה לחו"ל קיבל בין 2,000 ל-3,000 דולר במזומן, ובנוסף לקח 600 אלף שקלים מכספי הע"ל למימון הפריימריז שלו לליכוד בשנים 1998 ו-2002. בנוסף, יוחסו לו הוצאות רכב מנופחות, קבלת החזרים על ארוחות במסעדות יוקרה ועל תרופות - להם לא היה זכאי.

בתגובתו לכתב האישום הוא הודה בקבלת 1.16 מיליון שקל אך טען שניתנו לו על חשבון הסדר פרישה סופי עם הע"ל שטרם נערך לו. כפי שפורסם לראשונה ב"הארץ", ערב עדותו הוא אף החזיר להע"ל סכום זה.

הירשזון טען כי לקח את הכסף במזומן בשל האיסור החל על חברי כנסת לקבל משכורת שנייה מגורם נוסף מלבד הכנסת. בשלב הסיכומים במשפטו טען עורך דינו, הד"ר יעקב וינרוט, כי הירשזון אולי אשם בהפרת אמונים, אך לא בגניבה.

השופטת דחתה את מרבית טיעוניו, והרשיעה את הירשזון בקבלת תשלומים חודשיים מהע"ל, בקבלת "כספי חגים" ובקבלת כספים למימון נסיעותיו לחו"ל. הוא הורשע גם בשתי עבירות קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות בקשר להחזרי הוצאות שקיבל עבור ארוחות בסופי שבוע ובמזנון הכנסת.

"טענתו של הירשזון כי צפה על המתרחש מלמעלה אין בה כדי להועיל לו כפי שיוכח בהמשך", כתבה השופטת אופיר-תום. לדבריה, "גירסאות הירשזון קלושות וצצו יש מאין", וכי "ניסיונו של הנאשם למזער ולהקטין את מעורבותו בנעשה בהע"ל בלט. מנהל או דירקטור נושאים באחריות עליונה למתרחש בתאגיד שבניהולם והדברים בררים שאם לא כן מה הטעם בישיבתם שם", המשיכה אופיר-תום. "לגבי התשלומים החודשיים שהגיעו מדי חודש לביתו בכל ארבע השנים, קשה לדעת משום שהנאשם אמר דברים והיפוכם, הלך קדימה ואחורה.", הוסיפה.

פרקליטו של הירשזון, עו"ד יעקב וינרוט, אמר לאחר הקראת הכרעת הדין כי בכוונתו לערער על ההחלטה. "צריך לזכור שהירשזון זוכה משתי עבירות חמורות מאוד שמסתכמות בכ-800 אלף שקל. גם לפי בית המשפט מדובר בגניבה של 1.2 מיליון שקל, והכסף הזה הוחזר ערב עדותו".

ששת הנאשמים הנוספים בפרשה נידונו לעונשים הנעים בין חצי שנת עבודות שירות למאסר בפועל של ארבע שנים ושמונה חודשים. הפרקליטות כבר הביעה עמדתה בבית המשפט כי על הירשזון לקבל עונש דומה בחומרתו לעונש המקסימלי שניתן בפרשה.

היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז ופרקליט המדינה משה לדור, הביעו סיפוק מהחלטת בית המשפט שקיבל את עמדת התביעה, "תוך קביעת נורמות משפטיות וציבוריות ראויות באשר לאחריות האישית ולשמירת כללי טוהר המידות על ידי אנשי ציבור".

בהודעה משותפת, ציינו השניים, שתיק זה הוא דוגמא לפעולות האכיפה הנרחבות והשיטתיות של רשויות האכיפה בשנים האחרונות נגד תופעות של שחיתות שלטונית וציבורית - פעולות אכיפה המופנות גם כלפי הדרגים הבכירים ביותר, בלא מורא ובלא משוא פנים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ