השר לשעבר, שלמה בניזרי הגיע לכלא מעשיהו; שר האוצר לשעבר, אברהם הירשזון, הגיע לכלא חרמון

שני השרים לשעבר הגיעו לבתי הכלא בו הם ירצו את עונשם. ישי לבניזרי: ש"ס איתך. אנחנו בטוחים שהנשיא יחון אותך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר העבודה והרווחה לשעבר, שלמה בניזרי, הגיע הבוקר (שלישי) לכלא מעשיהו ברמלה, שם הוא אמור לרצות את עונש המאסר שנגזר עליו. במקביל, הגיע שר האוצר לשעבר, אברהם הירשזון, לכלא חרמון שבגליל התחתון שם הוא ירצה את עונשו.

יממה לפני הכלא, שלמה בניזרי נפרד

עשרות פעילי ש"ס ובהם שרים וח"כים הגיעו לשערי מעשיהו כדי ללוות את בניזרי בבואו לרצות את עונש המאסר שנגזר עליו. כוחות משטרה גדולים אבטחו את סביבת הכלא. פעילי ש"ס חילקו מדבקות ועליהן תמונתו של בניזרי בצירוף הכיתוב "הוא זכאי". בין תומכיו של בניזרי שהגיעו למקום נמנו גם שר הפנים, אלי ישי, שר הבינוי, אריאל אטיאס, וכן ח"כ משולם נהרי, ח"כ אברהם מיכאלי, ח"כ דוד אזולאי ח"כ נסים זאב, ח"כ יצחק וקנין ואמנון כהן.

בניזרי, היום בכלא מעשיהו. תצלום: אמיל סלמן / ג'יני

עם הגיעו למתחם הכלא נטל בניזרי מיקרופון וקרא לעשרות הפעילים שבאו ללוותו "אני מודה לכם השנים הטובות, מודה להורי, מודה לח"כים של ש"ס ולשריה. בעזרת השם נשוב במהרה". בניזרי קרא למלוויו לא להתלהם ולא לנהוג באלימות, אף שרבים מהם הטיחו בנציגי התקשורת קריאות נאצה. למרות זאת, עשרות הפעילות גידפו וקיללו את העיתונאים שהגיעו לסקר את האירוע.

"מדינת ישראל, משטרת ישראל ומערכת המשפט חייבות לשעות היום חשבון נפש", אמר בניזרי טרם כניסתו לכלא. "למרות שעדים במשפט הפלילו את עצמם בזה אחר זה, כולם חיפשו רק אותי כשאין ראיות מעשיות נגדי מלבד אותן עדויות". מי שליווה את בניזרי עם כניסתו לכלא, הוא בנו נתנאל שאמר "אבא ביקש מאיתנו להיות חזקים בתקופה הקרובה, ואנחנו נלווה אותו ונדאג לו".

"אחים לא מפקירים. ש"ס איתך ונציגיה כאן" אמר היום השר אלי ישי לבניזרי. "אנחנו בטוחים שהנשיא יחון אותך. נעשה לך עוול. אנחנו בטוחים שהנשיא פרס יחון אותך". ח"כ דוד אזולאי מש"ס אמר בסמוך לכניסה לכלא מעשיהו כי "זה יום קשה. היום הזה צריך להיות יום של חשבון נפש למערכת המשפט במדינת ישראל, שכן קשה לומר שמקרה דנן היה משפט צדק. הייתה כאן רדיפה, ויצירת תקדים על חשבון אדם חף מפשע"

הירשזון הסתפק באמירת "בוקר טוב"

שר האוצר לשעבר הגיע לכלא חרמון כשהוא מלווה בשני בניו. הירשזון לא הורשה להכניס את מכוניתו הפרטית למתחם הכלא והוא נאלץ לצעוד לשערי הכלא. טרם כניסתו לכלא הסתפק הירשזון באמירה קצרה של "בוקר טוב", וסירב למסור כל פרט אחר. בכניסה לכלא קיבלו אותו נציגים של שירות בתי הסוהר והוא החל בהליך הקליטה. הירשזון הגיע מלווה בשני בניו שסירבו לשוחח עם כלי תקשורת.

הירשזון הורשע בגניבת כ-1.8 מיליון שקלים מכספי הסתדרות העובדים הלאומית ונידון למאסר של חמש שנים וחמישה חודשים. את יומו האחרון לפני הכניסה לכלא חרמון בצפון הארץ בילה הירשזון בחיק משפחתו בביתו שברמת אביב. בניו שהו עמו בבית ומדי פעם התקשר מישהו מבני המשפחה המורחבת לאחל לו בהצלחה. הירשזון הקפיד לענות למי שדרש בשלומו: "השבח לאל ובריאות לשואל". בצהריים הוא יצא לערוך רכישות אחרונות לכלא - הוא דאג לבוא מוכן.

הירשזון, היום, מגיע לכלא חרמון. תצלום: ירון קמינסקי

בזמן שעבר מאז שנגזר דינו, עבר הירשזון כמה פגישות הכנה לקראת הכניסה לכלא אצל בכיר בשירות בתי הסוהר לשעבר, יצחק ניר. ניר, שסירב לאשר שהירשזון עבר אצלו את הקורס, סיפר כי "הקורס מיועד לאנשים שאף פעם לא היו בכלא. הוא נמשך בין שמונה לעשר שעות, בכמה מפגשים". ניר מסרב לנקוב במחיר שירותיו ורק אומר שהוא מותאם ליכולתו של הלקוח. חיפוש מהיר באינטרנט מעלה תביעה של ניר מ-2002 נגד אסיר שלא שילם לו כ-2,000 דולר בעבור הכנתו.

בפגישות מקבל האסיר לעתיד מידע על כל העומד בפניו. ניר מסביר: "בשלב הראשון, מה שחשוב לדעת זה איך להתכונן להיכנס לכלא: מה הציוד שמותר לקחת, כספים - כמה לקחת, איך תהליך המיון והכניסה, איך להתנהג בכלא, כל מיני נורמות התנהגות". לדבריו, "הוא ייפגש עם אנשים שהוא לא הכיר בחיים - כל מיני עבריינים, אז איך להיזהר מהם, איך לנהוג כלפיהם, איך לנהוג כלפי הסגל, כלומר לכבד אותם, לא להתנשא, לא לבקש פריבילגיות, כי את זה הם לא אוהבים".

"אמרתי לילדים שיילכו בדרך התורה, זה יהיה החוסן שלי במקום אפל כזה", כך סיפר השר לשעבר שלמה בניזרי שנפרד אמש מבני משפחתו לקראת כניסתו הבוקר לכלא מעשיהו. תומכיו מתכננים ללוות אותו בשיירת מכוניות מפתח ביתו בירושלים עד שערי בית הכלא ברמלה, שם יישא בניזרי נאום קצר. בניזרי ירצה ארבע שנות מאסר, כפי שגזר בית המשפט העליון, לאחר שהורשע בקבלת שוחד.

בניזרי הוסיף כי שלשום ביקר אצל הרב עובדיה יוסף, מנהיגה הרוחני של ש"ס, שלדבריו "בכה כמו ילד קטן. הוא אמר שנעשה לי עוול, הוא כואב את כאבי". "הדבר היחיד ששמעתי", ציין, "הוא שרק בעוד שנה אזכה לחופשה ראשונה, ושבכל ביקור אזכה לראות רק חלק מהילדים, ורק לחצי שעה. חוץ מזה, הכי חשוב שתהיה שם פינה שבה אפשר ללמוד תורה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ