סערה במערכת הפוליטית בעקבות דבריו של שר המשפטים, יעקב נאמן

בכנס פוליטי אמש בירושלים קרא שר המשפטים, יעקב נאמן, להפוך את דיני התורה למשפט מחייב בחוק הישראלי; יו"ר מרצ: תהליך מדאיג של טאליבניזציה

הארץ
כתבי ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
כתבי ""

"הרעיון של נאמן צריך להטריד כל אזרח שאכפת לו מה יקרה במדינת ישראל מבחינת ערכיה והדמוקרטיה שלה", כך אמרה הבוקר (שלישי) יו"ר קדימה, ציפי לבני, בתגובה לדבריו של שר המשפטים, יעקב נאמן, אמש בכנס רבנים בירושלים. "הרעיון להחליש את המשפט או את החוק הישראלי בהלכות הוא רעיון שמחזיר אותנו לימים שבהם דובר במונחים של מדינת הלכה", אמרה לבני.

דבריו של נאמן אמש בכנס בירושלים עוררו הבוקר תגובות נזעמות במערכת הפוליטית. "צעד אחר צעד ננחיל לאזרחי ישראל את חוקי התורה ונהפוך את ההלכה למשפט המחייב במדינה", אמר שר המשפטים בכנס דיני ממונות שנערך במלון ריג'נסי בירושלים בנוכחות רבנים ודיינים. "יש להחזיר למדינת ישראל את מורשת האבות, דברי התורה הראשונים והאחרונים שבה יש פתרון מלא לכל השאלות שאנו עוסקים בהם".

יו"ר מרצ: תהליך מדאיג של טאליבניזציה של החברה הישראלית

"מצער להיווכח ששר המשפטים עצמו מתנכר לערכים המכוננים של מדינת ישראל, והוא אינו נאמן לעקרונות של ממלכתיות ואזרחות", אמר יו"ר מרצ, ח"כ חיים אורון. "הצהרותיו מלמדות על תהליך מדאיג של טאליבניזציה של החברה הישראלית ועל מחוזות ההזיה שאליה גלשה". גם ח"כ ניצן הורביץ תקף את דברי נאמן. "זהו חזון מעורר חלחלה שיציב את ישראל בלב העולם השלישי. דבריו עומדים בניגוד מוחלט לערכי מדינת ישראל והציונות", אמר ח"כ הורביץ.

פרופ' רובינשטיין: חזון נאמן ימיט אסון על המדינה

הפרופסור אמנון רובינשטיין, חתן פרס ישראל למשפט, אמר כי חזון נאמן ימיט אסון על המדינה, ויבריח מכאן חלק גדול מהישראלים. "הדבר מנותק מרוב רובו של העם היהודי ולאוכלוסיית המדינה. גם ככה יש לנו כפייה מצפונית בדיני נישואין, עכשיו תהיה כפייה מצפונית בכל דיני המשפט. נצטרך להחליף את כל השופטים בארץ ברבנים שתוצאות הפסיקה שלהם יהיו איומות ונוראיות".

יו"ר חד"ש: על ראש הממשלה לפטר את שר המשפטים

יו"ר חד"ש, מוחמד ברכה, קרא הבוקר לראש הממשלה, בנימין נתניהו, לפטר את השר נאמן. "שר המשפטים צריך ללכת. האיש שרואה את עיקר תפקידו בהקמת מדינת ישראל הפונדמנטליסטית - הוא סכנה לדמוקרטיה", אמר ח"כ ברכה. "הצהרתו של קיום דין תורה צעד אחר צעד הינה מסוכנת ומנוגדת לגישה של הרוב המכריע של אזרחי ישראל. האיש שמעלה מידי פעם סימני שאלה אודות יושרו וניקיון כפיו מוצא את מפלטו האחרון בשוביניזם דתי. האמירות של נאמן הן הכרזת הפיכה פונדמנטליסטית על הדמוקרטיה הפרלמנטארית, ועל ראש הממשלה לפטרו לאלתר.

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, מסר כי "שר המשפטים האמור לבצר את שלטון החוק הדמוקרטי ואת מערכת המשפט בישראל, בחר להעניק רוח גבית לקבוצה הרואה בבתי המשפט כערכאות גויים ולקעקע בכך, פעם נוספת את אמון הציבור בשלטון החוק". הוא הוסיף, כי "השלטת ההלכה על החוק הישראלי אינה עולה בקנה אחד עם עקרונות הדמוקרטיה הבסיסיים, ועם אופייה של מדינת ישראל כמדינה מתקדמת ונאורה".

במשרד המשפטים הכחישו הבוקר כי כוונתו של שר המשפטים הייתה להחליף את חוקי מדינת ישאל. "בהמשך לפרסומים בכלי התקשורת בנוגע להתבטאותו של שר המשפטים בכנס רבנים אמש, שר המשפטים פרופ' יעקב נאמן מבהיר כי אין בדבריו אלה משום קריאה להחליף את חוקי המדינה בחוקי ההלכה, לא במישרין ולא בעקיפין", נאמר בהודעה רשמית שפרסם המשרד.

בהכנת הידיעה השתתפו: יהונתן ליס, מזל מועלם, ג'קי חורי, יאיר אטינגר וברק רביד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ