חבר בוועדה: להציב איש ימין נוסף כמועמד לעליון

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

גוברים הלחצים לדחות את ישיבת הוועדה לבחירת שופטים הקרובה, שעל סדר יומה בחירת שלושה שופטים לבית המשפט העליון. הוועדה אמורה להתכנס ב-20 בנובמבר, אולם גוברים הקולות בוועדה ומחוצה לה לפתוח את רשימות המועמדים מחדש ולאפשר בחירה בהשתתפות הנציגים החדשים של לשכת עורכי הדין בוועדה. יחד עם זאת, גורמים בוועדה העריכו אתמול כי דרכו של נעם סולברג לבית המשפט העליון סלולה. במסגרת העסקה שהתגבשה, העריכו הגורמים כי מינויו צפוי לזכות ברוב המבוסס גם על חלק משופטי בית המשפט העליון, גם אם בהתנגדותה של נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש.

בימים האחרונים נשמעו בקרב הפוליטיקאים הימניים בוועדה קולות המסתייגים מהעסקה המתגבשת, לפיה בסבב המינויים הקרוב לבית המשפט העליון ימונה שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, נעם סולברג, הנתמך על ידי הפוליטיקאים הימניים בוועדה, תמורת מינויו של שופט בית המשפט המחוזי בירושלים צבי זילברטל, הנתמך על ידי ביניש. במסגרת העסקה צפויה להיבחר לעליון גם נשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב, דבורה ברלינר.

אחד מחברי הוועדה אמר בימים האחרונים בשיחות סגורות כי יש לשאוף למינוי שופט המזוהה עם הימין, בנוסף על סולברג. חבר הוועדה הציע לפתוח את הרשימה למועמדים נוספים המזוהים עם הימין, גם במחיר דחיית הליך הבחירה עד לאחר פרישתה של ביניש. לדבריו, מינויה של ברלינר, על אף היותה משתייכת לזרם הדתי-לאומי, לא יכול להיחשב כהישג עבור הימין, שכן אופק הכהונה של ברלינר עד למועד פרישתה קצר, בהשוואה לשופט כמו סולברג, שנחשב לשופט צעיר וצפוי לכהן שנים רבות בעליון עד לפרישה.

לדברי חבר הוועדה, יש לדרוש הצבת מועמד מובהק נוסף המזוהה עם הימין, נוסף על סולברג. ברשימות המועמדים הקיימות מופיעים שני מועמדים חובשי כיפה, המתגוררים מעבר לקו הירוק: שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, ישעיהו שנלר, תושב קרני שומרון, והפרופ' דב פרימר, תושב מעלה אדומים.

אתמול פורסם ב"הארץ" כי חברים בוועדה לבחירת שופטים מבקשים לפתוח את רשימות המועמדים, ולהוסיף, בין השאר, מועמדים ממוצא מזרחי. זאת מכיוון שלאחר פרישתו של השופט אדמונד לוי, לא מכהנים שופטים מזרחיים בבית המשפט העליון. לדרישה להוסיף לרשימת השמות גם מועמדים מזרחיים, הצטרפה בימים האחרונים קבוצת אנשי אקדמיה ורוח, שפנו לוועדה וביקשו לאפשר ייצוג לשופט ממוצא מזרחי. עם החותמים נמנו הפרופסורים יוסי יונה, יהודה שנהב, אורנה בן נפתלי, הד"ר יפעת ביטון והד"ר יוסי דהאן. "אנו צופים בדאגה במגמה המסתמנת, של הדרה נוספת של מזרחים ממוקד השפעה חשוב כבית המשפט העליון", כתבו החותמים, "עד כדי היעדרם המוחלט ממנו".

בחירת נציגי הלשכה בוועדה נקבעה ל-22 החודש, יומיים לאחר הישיבה בה אמורים להיבחר השופטים לבית המשפט העליון. אתמול נודע כי גורמים בלשכה המזוהים עם גיא-רון, בוחנים אפשרות לעתור לבג"ץ נגד סירובו של נאמן לדחות את כינוס הוועדה החודש. הדבר בא לאחר שנאמן דחה בשבוע שעבר את בקשתה של עו"ד רחל בן ארי, אחת משני נציגי הלשכה בוועדה לבחירת שופטים, שטענה כי אין תוקף מוסרי לבחור שופטים לבית המשפט העליון ב-20 לנובמבר, כשיומיים אחר כך, תבחר לשכת עורכי הדין מחדש את נציגי הלשכה בוועדה לשלוש השנים הבאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ