"נאמן רוצה את סולברג והמטרה מקדשת אמצעים"

תומר זרחין
תומר זרחין

"יעקב נאמן רוצה לראות את נעם סולברג בבית המשפט העליון, כחלק מהאג'נדה שלו. הוא הופך אותו לסמל. אין לו אלוהים. מבחינתו המטרה מקדשת את כל האמצעים, גם באמצעות תרגילים". כך אמרה אתמול ל"הארץ" עו"ד רחל בן ארי, אחת משני נציגי לשכת עורכי הדין בוועדה לבחירת שופטים, על רקע הקרב על מינוים של שלושה שופטים לבית המשפט העליון, החודש.

את להיטותו של נאמן להביא לבחירתו של סולברג, שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, שחלק מפסיקותיו שנויות במחלוקת, מסבירה בן ארי כ"ניסיון לשנות את בית המשפט העליון ולפגוע במעמדו וברבים מהישגיו. אני מרגישה שיש פה אמירה ברורה של 'על אפכם ועל חמתכם אני אביא את סולברג לבית המשפט העליון'. המינוי הזה חשוב לנאמן כי אם סולברג ייבחר, נאמן ייראה בעיני הציבור שלו כמי שהביא את הסחורה. יש לו אג'נדה והמינוי הזה משרת אותה".

את צעדיו של נאמן בחודשים האחרונים, במעורבות בשינויי חקיקה הנוגעים לסדרים הפנימיים של לשכת עורכי הדין, מתוך כוונה להשפיע על הרכב הוועדה לבחירת שופטים, כפי שהצליח לעשות ביום ראשון בוועדת השרים לחקיקה, תולה בן ארי ב"להיטות של נאמן להביא למינויו של סולברג לעליון". לדבריה, "כל המהלכים שנקט נאמן בחודשים האחרונים, כולל השבוע בוועדת השרים לחקיקה, מלמדים על להט עצום להגיע למטרה הזאת, וכל פעם הוא מביא פתרונות אם משהו עלול לטרפד את המטרה".

אתמול שלחה בן ארי דרישה נוספת לנאמן לדחות את ישיבת הוועדה, הקבועה ל-20 בנובמבר. היא דרשה, בין השאר, כי יפורסמו בצורה מסודרת, ברשימה עדכנית אחת, כל שמות המועמדים לבית המשפט העליון, כפי שמחייב החוק - מה שלא נעשה עד היום.

נאמן נמנע מלפרסם רשימת שמות עדכנית, והפנה במקום זה בפרסום רשמי לרשימות מועמדים שפורסמו בשנים 2007-2009, שבהן בין השאר שמות שופטים שפרשו לגמלאות, שופטים שהסירו את מועמדותם ומועמדים שכבר נבחרו לבית המשפט העליון.

"נאמן רצה להרדים את הוועדה ואת הציבור, ולא לעורר התנגדויות, השגות או לחצים סביב המינוי לוועדה, אבל הדברים התפרסמו", היא הסבירה. "הוא מנסה לנטרל לחצים, גם של מועמדים שלא מוזכרים כחלק מהדיל. נאמן רצה שהליך הבחירה יהיה שקט, שכן כך הוא יוכל להעביר את הדיל ללא התנגדויות וללא הסתייגויות. טבעי שיהיה דיון ציבורי במועמדים לבית המשפט העליון. לא צריך להיבהל מדעות שונות ומהסתייגויות. חשוב לדעתי גם לפתוח את הרשימות למועמדים נוספים, בהם מזרחיים. חשוב לשמור על הליך שוויוני, שקוף ודמוקרטי".

לדבריה, מהלכיו של נאמן - תחילה בניסיון לשנות את הרכב המועצה הארצית של הלשכה, שהיא הגוף הבוחר את נציגי הוועדה לבחירת שופטים, וכעת בשריון מקומו של ראש הלשכה בוועדה לבחירת שופטים - היו יכולים להיראות כצעדים סבירים, המחייבים דיון לגיטימי, אולם בתזמון של בחירת שופטים לבית המשפט העליון, שימוש בחקיקה כדי להשפיע על תוצאות עבודת הוועדה מהווה זילות של הליך החקיקה ופגיעה בהליך בחירת השופטים לבית המשפט העליון.

לדיל המתגבש, לפיו סולברג ייבחר תמורת מינוים של השופט צבי זילברטל, המקורב לנשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש, ולמינויה של נשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב דבורה ברלינר, היא מסתייגת ומקווה שלא יעבור בוועדה.

מלשכתו של נאמן נמסר בתגובה כי "שר המשפטים מסרב להתייחס לכל הקשור לוועדה לבחירת שופטים, כפי שמחייב החוק".

תגובות