חוק לשון הרע |

לעצור את סתימת פיות העיתונאים

איזה שלדים יש בארון של יוזם הצעת החוק החדשה בנושא לשון הרע, יריב לוין, ואילו חברי כנסת מעוניינים בחוק שכזה

גידי וייץ
גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גידי וייץ
גידי וייץ

בחודש נובמבר 1999 הזמינה המשטרה שוב את איש העסקים והמושך בחוטים דוד אפל לחקירה בחשדות שונים שהצטברו נגדו. ימים ספורים אחרי החקירה המתוקשרת, התקשר לאפל איש הליכוד עו"ד יריב לוין.

"החליטו להילחם באבטלה במשטרה באמצעותך", אמר שומר החוק לאפל. "שטויות, מנוולים", הגיב אפל, שהיה אז אחת הדמויות המשמעותיות ביותר במארג הכוחות בישראל: קבלן עשיר, בעל השפעה במרכז הליכוד, ששרים ושועים חיזרו על פתחיו. גם המשטרה התעניינה באותן שנים באפל, וניהלה נגדו חקירות שונות, בין השאר בחשד למתן שוחד לאישי ציבור.

עו"ד לוין היה באותן שנים ראש סיעת מח"ץ בלשכת עורכי הדין, שאחראית בין השאר לבחור נציגים לוועדה למינוי דיינים. באחת הבקשות להאזין לשיחות של אפל, טענה המשטרה כי התעניינותו בזהות הדיינים נגעה לאינטרס שהיה לו בעסקת נדל"ן. בבקשה שהוגשה לבית המשפט נכתב כך: "באשר לבחישות במינויים, עולה כי אפל נמצא בקשרים עם עו"ד יריב לוין.

לוין פונה לאפל ושואל אותו מה מעניין אותו בתחום המינויים. הוא מתחייב לתמוך במי שאפל יורה לו. אפל אומר שהוא יחשוב וייתן תשובה. בתמורה מבטיח אפל ללוין לשוחח עם אורי שני (אז מנכ"ל הליכוד - ג"ו) לגבי פתרון איזושהי בעיה שנוצרה ללוין, והוא אכן עושה כך". במקום אחר נכתב: "בנוסף עולה כי יריב לוין מעורה לגבי הרכב הוועדה למינוי שופטים והוא מעדכן בכך את אפל".

ח"כ יריב לויןצילום: שפלן טס

למען הסדר הטוב יובהר כי בדיאלוג הזה אין דבר שאינו חוקי, אלא דוגמה, לא מחמיאה אולי, לקשר בין קבלן קולות רב עוצמה לעסקן אמביציוזי. בעבר אמר לוין על הפרשה כי "זו היתה טקטיקת משא ומתן מכוונת מראש, לא להעלות את הלהבות, לכבד את דודי אפל. נתתי לו הרגשה טובה, אבל היה מנוי וגמור עמי לעשות מה שחייבה טובת עורכי הדין". לוין אמר אז כי בעניינים אחרים הוא פעל בניגוד לעמדתו של אפל בסוגיות הקשורות ללשכת עורכי הדין.

לאפל היתה באותן שנים תפישת עולם מגובשת. הוא חשב שלבית המשפט העליון יש כוח דורסני, שזו אליטה שמאלנית-אשכנזית בעלת אלמנטים מושחתים, אליטה שמגנה על יקיריה ומחסלת את יריביה. אפל היה משוכנע שגם העיתונות החוקרת סימנה אותו ורודפת אותו ממניעים זרים. "אני אגיש 40 תביעות נגד האיש הזה", פירט אז אפל באחת משיחות הטלפון את המתכון הבטוח להשתקתו המיידית של עיתונאי חוקר שהציק לו.

באותן שנים שבהן נמנה עם החזקים, ניצל אפל את השפעתו הרבה במסדרונות השלטון כדי להביא את תפישת עולמו לכדי ביטוי ומימוש. ב-2010 התרסקו הפנטזיות: אחרי משפט ממושך פסק בית משפט השלום בתל אביב כי אפל נתן שוחד לאישי ציבור. על איש העסקים המקושר נגזרו שלוש שנות מאסר. אפל ערער, והחלטה בעניינו תתקבל בקרוב.

חקיקה ראויה או צעד מסוכן? עשו לנו לייק ודברו על זה בפייסבוק

גם אם חלילה יישלח לכלא, יכול אפל להתנחם בעובדה שבכנסת יושב נציג נאמן לחלק מרעיונותיו, אלה שנועדו לתת עוד ביס לתפוח המצטמק שפעם קראו לו הדמוקרטיה הישראלית. מנחם בגין היה הסנדק בברית המילה של יריב לוין. אם היה קם היום מקברו ומביט בעולל שגדל להיות פרלמנטר ישראלי, היה בוודאי מתבייש מאוד. בשנתיים שבהן הוא יושב בכנסת הוא יוזם חוקים שנועדו לפגוע באופן אנוש באותה דמוקרטיה שברירית, שבגין התאמץ כל כך לשמר. "בג"ץ מסכן את יכולת קיומנו", הצהיר באחרונה לוין בראיון לעלון ימין, "הוא בעל אג'נדה שמאלנית". באותה נשימה טען למקרתיזם של מערכת אכיפת החוק: "אני יודע היטב שרבים חוששים לומר את הדברים בגלוי", אמר אמיץ הלב באותו ראיון, "מניסיון העבר, אנשים שפתחו את הפה - נולדו נגדם לפתע תיקים והאשמות, כי עמדתם לא היתה נוחה למערכת".

עכשיו חתום לוין על הצעת החוק שנועדה להשית על כלי תקשורת סנקציות קשות אם יוציאו את דיבתו של מאן דהוא. לוין לא מעוניין להגן על שמו של האזרח הקטן באמצעות החוק הזה. שמו של האזרח הקטן נפקד בדרך כלל מהעיתונים וממהדורות החדשות. האזרח הקטן בדרך כלל אינו מגיש תביעות דיבה. נדמה כי לוין מעוניין לחוקק את החוק הדרקוני הזה כדי להפחיד ולסתום את הפה לעיתונות הביקורתית, כדי שתמעט לעסוק בו ובחבריו לפרלמנט. הלא אלה הם הקליינטים הקבועים של מתי המעט שעוד עוסקים בז'אנר הנכחד של עיתונות חוקרת, מטילת ספק ונשכנית. באמצעות החוק הזה רוצים לוין וחבריו לאותת איתות מובהק: אל תתעסקו אתנו. אל תחטטו בהיסטוריה הפרטית שלנו, אל תזכירו לנו מכרים מן העבר הרחוק שפעם התנדבנו לשרת בנאמנות, תיזהרו.

שימו לב לחברי הכנסת שתומכים בחוק הזה. תזכרו את השמות ואת הפרצופים. ביום שבו תיכתב ההיסטוריה השחורה שלנו, שתתעד את התרסקות הדמוקרטיה, יוקדש להם פרק. בין התומכים בחוק תמצאו גם כמה אנשים עם ערמות של חמאה על הראש, כאלה שלא רוצים שתדעו עליהם את האמת, כאלה שרוצים לשמור על עדר הפילים החזקים מפני זבובי המוסקיטו שלעתים נדירות עוד עוקצים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ