נעצר חשוד בריסוס כתובות ההסתה על משרדי תנועת שלום עכשיו בירושלים

נבדק החשד אם הצעיר שנעצר הוא זה שריסס את כתובות הנאצה על ביתה של פעילת הארגון. בעבר הוא נעצר בחשד שאיים על המזכ"ל, יריב אופנהיימר

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

הותר לפרסום: משטרת ירושלים עצרה אתמול (שלישי) בערב חשוד בריסוס כתובות הנאצה על משרדי שלום עכשיו בירושלים. כמו כן נבדק החשד עם אותו חשוד הוא זה שריסס את כתובות ההסתה על קירות הבניין בו מתגוררת פעילת שלום עכשיו בירושלים,חגית עופרן.

החשוד, צעיר בן 21 המתגורר ביישוב סמוך לבירה, נעצר אתמול על ידי צוות חקירה מיוחד של משטרת ירושלים לאחר פעילות מודיעינית, וזהותו נאסרה לפרסום. הוא הודה בריסוס כתובות "מוות לערבים" ו"תג מחיר" על קירות משרדי שלום עכשיו בשכונה הגרמנית בבירה, ובכך שאיים באינטרקום הכניסה למבנה כי הטמין פצצה במקום, מה שהתברר כאיום סרק. הצעיר אף הודה בריסוס כתובות במקומות נוספים ברחבי העיר ובסביבתה ובגרימת נזק לכלי רכב של תושב ערבי סמוך ליישוב שער בנימין לפני כמה שבועות. במשטרה בודקים, כאמור, את החשד אם הוא מי שעומד גם מאחורי ריסוס כתובות ההסתה בביתה של עופרן. במקרה זה, הצעיר לא מודה במעשה.

רב פקד יגאל אלמליח ראש משרד החקירות והמודיעין בתחנת שפט, אמר כי מדובר באותו צעיר שבתחילת ספטמבר איים טלפונית על מזכ"ל שלום עכשיו יריב אופנהיימר. "החשוד מודה בחמישה מקרים של פעולות תג מחיר", אמר, "קורה שאדם שנחקר על עבירה משוחרר בסופו של דבר. אנחנו בודקים את הקשרים שלו למקרים אחרים ולאירועים אחרים שהתרחשו בעיר". בחקירתו סיפר הצעיר שעשה את המעשים משום שהוא "שונא שמאלנים ושונא ערבים". במשטרה חוקרים אם הוא ביצע את המעשים לבדו או שהסתייע באנשים נוספים. כמו כן, ציינו במשטרה, הצעיר ניסה בעבר להתחבר לארגוני ימין.

כתובות הנאצה בביתה של חגית עופרן, אתמול. ההערכה היא שהכתובות נכתבו על רקע פינוי מאחז בתחילת השבועצילום: תומר אפלבאום

האירוע שהתרחש אתמול נחשב לחוליה האחרונה בשורה של פעולות המכוונות נגד אנשי התנועה בירושלים בחודשיים האחרונים. מוקדם יותר השבוע מתח מזכ"ל התנועה, יריב אופנהיימר, ביקורת נוקבת על המשטרה, שלדבריו "לא עושה די כדי למנוע מפעולות שכאלה להישנות". הוא סיפר כי התנועה פנתה למפכ"ל המשטרה, יוחנן דנינו, בדרישה שיגן על אנשי התנועה, אך פנייה זו לא נענתה.

ביום שישי רוסס מגן דוד על שער הבניין שבו שוכנים משרדי שלום עכשיו בירושלים, אירוע שבעקבותיו הגישה התנועה תלונה למשטרה. יומיים לאחר מכן, ביום ראשון השבוע, התגלו כתובות נאצה באותו המקום, נוסף להודעה על פצצה שהוטמנה לכאורה בבניין.

בספטמבר האחרון רוססו כתובות הקוראות לרצוח את עופרן על קירות ביתה. הדבר בא ימים ספורים לאחר פינוי מבנים לא חוקיים בהתנחלות מגרון. בין היתר נכתב "תג מחיר מגרון", "דיכוי בוגדים" ו"שלום עכשיו, הסוף קרב". בנוסף לכתובות הנאצה, הושחתה מכונית שחנתה מחוץ לבניין ­ ככל הנראה בגלל מדבקת "שלום" שהודבקה לזגוגיתה. צמיגי המכונית, ששייכת לשכנתה של עופרן, נוקבו ורוססו עליהם כתובות נאצה. בכתובות שהתגלו אתמול, ערב יום הזיכרון להירצחו של יצחק רבין, נכתב גם "רבין מחכה לך".

חגית עופרן בהפגנה מול בית ראש הממשלה, אתמולצילום: מיכל פתאל

עם גילוי הכתובות מיהרה עופרן להתלונן במשטרה, שהקימה צוות חקירה מיוחד שפועל בשיתוף עם השב"כ. הם אמרו כי הם בודקים אם קיים קשר בין האירוע אתמול לזה שאירע בתחילת ספטמבר בביתה של עופרן. הם סירבו להתייחס לטענות שלום עכשיו.

עופרן אמרה אתמול ל"הארץ" כי "אני מרגישה שהפרופורציות בשיח הציבורי פה השתגעו. במה בסך הכל מדובר? בוויכוח ציבורי משמעותי וחשוב על עתיד המדינה". לדבריה, המקרה הנוכחי לא הביא אותה למחשבות על צמצום פעולתה או מעבר דירה. "זה לא מפחיד אבל בהחלט מטריד. הם מנסים להפחיד אותנו, אבל לא יצליחו", אמרה.

"זכיתי בכך שהעבודה שלי יכולה להשפיע על מה שחשוב וחיוני לישראל", הסבירה עופרן. "בגלל שיש כזו דה-לגיטימציה של השמאל, שאנחנו רואים יוזמות חקיקה בכנסת שנועדו לסגור ארגונים ולסתום פיות ולהפוך אותנו למוקצים, הדבר יוצר אווירה שמאפשרת גם פעילות כזאת, פעילות אלימה כלפי אנשי שמאל. בן אדם הגון אמור להמשיך את הוויכוח הציבורי ולא לסגת מזה".

אתמול ביקרה את עופרן משלחת של פעילים מארגון "ארץ שלום" עם הרב מנחם פורמן. עופרן סיפרה כי "הם הביעו זעזוע. כמובן שהם לא מסכימים אתי ועם העמדות שלי אבל הם רצו להגיד שהם מתנגדים בכל תוקף למה שקרה. אני מאמינה שרוב הציבור בישראל, כולל רוב הציבור בהתנחלויות, הוא נגד הפעילות האלימה וצריכים לשים לב שהשיח הציבורי מידרדר בגלל הדה-לגיטימציה של צד אחד".

בתנועת שלום עכשיו אמרו בתגובה כי "האחריות על פעולות תג מחיר מונחת על כתפיו של נתניהו. ההסתה וההתלהמות של חברי הקואליציה בעד המאחזים הבלתי חוקיים ונגד מערכת המשפט וארגוני השמאל מחלחלות לשטח ומעניקות גיבוי למפגעי תג מחיר". בתנועה שוקלים להציב באופן עצמאי מצלמות אבטחה במשרדי התנועה.

אמש הפגינו כמאה פעילי שמאל מול בית ראש הממשלה בירושלים בקריאה "לרסן את הימין המשתולל". זאת, על רקע ריסוס כתובות הנאצה בביתה של עופרן. בהפגנה הונפו דגלים ושלטים שעליהם נכתב "תג מחיר = טרור יהודי" ו"רבותי, ההיסטוריה חוזרת".

Read this article in English: Jerusalem police arrest suspect in 'Price Tag' attack on Peace Now activist

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ