הממשלה תדון בחוק שיחייב שימוע בכנסת למועמדים לעליון

החוק, שיאפשר לח"כים להטיל וטו על זהות נשיא בית המשפט, יונח על שולחן ועדת השרים לחקיקה; עדיין לא ברור אם יש לחוק רוב בוועדת השרים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון ביום ראשון הקרוב בהצעת החוק של יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יריב לוין, ויו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, הקובעת כי בחירת שופטי בית המשפט העליון תעשה רק לאחר קיום שימוע פומבי בוועדת החוקה של הכנסת. על פי ההצעה, אם הוועדה תפסול את מועמדותו של השופט המיועד, הוא לא יוכל לכהן כשופט ונשיא בבית המשפט העליון. לפי שעה לא ברור אם יש רוב בוועדת השרים שיתמוך בחוק

משמעות החוק, אם יתקבל, היא כי לכנסת תוענק זכות וטו על מינוי שופטים לעליון ועל מינוי נשיא בית המשפט העליון. כיום רק שלושת נציגי השופטים בוועדת לבחירת שופטים יכולים להטיל וטו ולמנוע כל מינוי שאינו מקובל עליהם.

ח"כ לוין אמר היום כי "זהו הקץ לשלטון משפטני השמאל הרדיקאלי ותחילת שיקום מערכת המשפט כולה. היום יצא לדרך מהלך היסטורי, שיביא לשינוי מן היסוד של שיטת מינוי השופטים ויקבע באופן ברור כי רצון הציבור גובר על האליטה המשפטית אשר ניהלה עד היום את מערכת המשפט בשיטת 'חבר מביא חבר'. החוק יביא לגיוון מלא של הרכב בית המשפט העליון ושעריו יפתחו בפני שופטים בני עדות המזרח, שופטים מהמגזר הרוסי ומהציבור הלאומי וימנע את מינוים של שופטים בעלי אג'נדות פוסט-ציוניות".

יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, אמר כי "הצעת החוק באה לתת לציבור מעורבות גדולה יותר בתהליך בחירת השופטים לבית המשפט העליון, על מנת להגביר את אמון הציבור במוסד בית המשפט. אין כל שחר להאשמות שהושמעו על כך שהצעת החוק תביא למעורבות פוליטיקאים בבית המשפט, כיוון שכבר היום פוליטיקאים מעורבים בכל התהליך דרך הוועדה למינוי שופטים. הצעת החוק באה למעשה לחשוף את עולם הדילים שנרקמים במחשכים - לאור היום ולדיון ציבורי פתוח כפי שמקובל בדמוקרטיות נוספות בעולם המערבי. השקיפות יכולה רק לחזק את הדמוקרטיה ואת אמון הציבור במערכת המשפט בישראל".

בקדימה מתחו ביקורת חריפה על הצעת החוק. "נתניהו והליכוד מנסים להלך אימים על מערכת המשפט, ולא בוחלים באף אמצעי לעשות זאת. הצעת החוק הזו היא ביטוי נוסף להתנהלות כוחנית וברוטאלית מבית מדרשה של מפלגה שפעם לחמה עבור חירות הפרט והיום רומסת ברגל גסה כל מי שלא מסכים לעמדותיה. בגין אמר שיש שופטים בירושלים ונתניהו אומר היום - העסקנים יחליפו השופטים".

בהודעת קדימה נאמר עוד כי "הליכוד לא מבין שהציבור לא יסבול התנהגות שמתאימה למשטרים אחרים לחלוטין ונציגיו בכנסת ילחמו בניסיון הבוטה הזה לקעקע את מערכת המשפט ולזהם אותה בשיקולים פוליטיים בוטים. פרסום הצעת חוק שכזו זמן קצר לאחר טקסי הזיכרון לרבין מוכיחה שבעוד יד אחת של הליכוד מדברת גבוהה גבוהה על שלטון החוק - היד השנייה לא מהססת לפגוע בו ולשנותו לבלי היכר. קדימה תלחם בניסיון של הליכוד לאיים על כל מערכת דמוקרטית בישראל".

ח"כ זהבה גלאון ממרצ, אמרה כי "הח"כים של הימין נהנים משכרון כוח ומנהלים תחרות מי ינחית את מהלומת המוות על בית המשפט. התביעה ממועמדים לשפיטה לרצות את הפוליטיקאים בקרקס של ועדת החוקה היא סוף הדמוקרטיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ