ביה"מ מאותת למשטרה: אין בידיכם ראיות להרשעת 3 נאשמים ב"תג מחיר"

ביהמ"ש דחה את ערעור המדינה על ההחלטה לשחרר שלושה חשודים בקשירת קשר לביצוע פשע, ומתח ביקורת חריפה על התנהלות המשטרה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון

בית המשפט המחוזי בירושלים דחה את ערעור המדינה על שחרורם של שלושה נאשמים בקשירת קשר לביצוע פעולת תג מחיר בצפון, תוך שהוא מותח ביקורת על חקירת המשטרה ומאותת כי אין בידיה ראיות שיובילו להרשעה.

מדובר בכתב אישום שהוגש נגד הלל ליבוביץ מחברון, ישראל כץ ממושב בצפון וקטין נוסף. השלושה נעצרו לראשונה בוואדי ערה בחודש מארס, יומיים לאחר רצח בני משפחת פוגל בהתנחלות איתמר. בחיפוש שנעשה במכוניתם נמצאו שלושה בקבוקי בנזין. אולם הם טענו כי הם בדרכם לקברי צדיקים, והבנזין שימש כגיבוי למקרה שיתקעו. השלושה שוחררו, וכעבור חודשיים התיק הועבר לימ"ר ש"י, והם נעצרו ושוחררו שוב.

כעת עבר התיק לידי היאחב"ל שביצע השלמת חקירה, במסגרתה נגבתה עדות נוספת משוטר שעצר אותם במארס ונזכר שבכלי רכבם היו גם גפרורים. על בסיס התפתחות זו, הוחלט להגיש נגדם כתב אישום ובקשה למעצר עד תום הההליכים אך בית משפט השלום שחרר אותם ללא תנאי.

היום עירערה המדינה על ההחלטה לשחררם לבית המשפט המחוזי. השופטת נאווה בן אור המליצה למשוך את הערר, אך נציג פרקליטות המדינה אמר כי פרקליט מחוז ירושלים החליט להגישו בכל זאת. בהחלטתה כתבה השופטת כי "רשויות אכיפת החוק העידו על עצמן בהתנהלותן כי אין הן מייחסות מסוכנות מיוחדת לנאשמים".

לדבריה, "החקירה התנהלה בעצלתיים. איש לא טרח לגבות עדות מפורטת משוטר הסיור. קשה לקבל היום טענה למסוכנות כאשר ההתנהלות סביב האירועים אינה מלמדת שכך סברו הרשויות בזמן אמת".

לגבי הראיות עצמן קבעה השופטת כי "לא נעלמו מעיני התהיות ביחס לראיות המבססות את האישום ואת סיכוי ההרשעה".

הכישלון המסתמן בתיק זה מצטרף לרשימת הכישלונות של צוות החקירה של היאחב"ל, שעצר חשודים בביצוע פעולות תג מחיר בבסיס חטמ"ר בנימין, במסגד בבית פאג'ר ובמסגד בטובא זנגריה, ששוחררו בכל המקרים על ידי בית המשפט בשל מחסור בראיות.

שלושת הנאשמים, שלשום בבית המשפטצילום: אפלבאום תומר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ