תומר זרחין

"אדוני מצפה ממתלוננת לרשום כל חיבוק וכל פרטים הקשורים אליו?". תהייה זו הייתה רק אחת משורת הערות ארוכה שהשמיעו שופטי בית המשפט העליון בדיונים שנערכו באוגוסט האחרון בערעורו של נשיא המדינה לשעבר, משה קצב, שהורשע בשורת עבירות מין, ובראשן אונס.

השופטים - מרים נאור, עדנה ארבל וסלים ג'ובראן - העלו בשלושת ימי הדיונים תמיהות וספקות רבים, שעלו לאור טענות צוות ההגנה של קצב. אחת הטענות שזכתה לתשומת הלב המרבית נגעה לטענת ההגנה - שנדחתה על ידי בית המשפט המחוזי - באשר לטיב היחסים בין קצב ובין א' ממשרד התיירות, שקצב הורשע באינוסה בשתי הזדמנויות.

הפרקליטים טענו כי על בית המשפט לבחון את הראיות ולקבוע מה היה טיב היחסים - שלא היו כלל יחסי מין, שהיה קשר אינטימי שלא בהכרח הביא ליחסי מין, שהיה קשר אינטימי והיו יחסי מין מלאים, או אפשרות נוספת לפיה היה קשר אינטימי והיו יחסי מין מלאים, אך הסכמתה של א' לא היתה חופשית, שכן היו יחסי מרות בין קצב לבינה.

אל מול דבריהם של הפרקליטים, ולאור גרסתו של קצב במשטרה ובמשפט, לפיה לא היה לו כל קשר אינטימי-מיני עם א' ממשרד התיירות - הקשה השופט ג'ובראן על הפרקליטים. "כדי שביהמ"ש ידון באפשרויות הרבות שאדוני מצטט", אמר ג'ובראן לעו"ד אביגדור פלדמן, מסנגוריו של קצב, "האם לא מן ההכרח שהמערער יטען אותן בצורה מפורשת, אחרת הנושא קשה להתייחסות?", ובהזדמנות אחרת אף הוסיף: "יכולתם לפתור זאת אם המערער היה מוסר את גרסתו, וכאן יכולתם 'להתקזז' ולומר כי היא לא דוברת אמת". שלושת השופטים הדגישו כי אפשר להבין כי גרסת המתלוננות אינה מדויקת, שנים לאחר שחוו את הטראומה הכרוכה בעבירת מין.

דברים דומים השמיע ג'ובראן גם באשר לגרסאותיה השונות של א' ממשרד התיירות ביחס לברכת שנה טובה ששלחה לקצב חודשים אחרי מקרי האונס: "אי אפשר לצפות ממתלוננת לקחת יומן ולרשום בדיוק מה קרה, וזה אחרי כמה שנים". ג'ובראן הוסיף תמיהה מדוע לא נקט קצב צעדים ישר כאשר קיבל את אותו "מכתב אהבה", כפי שכינו זאת הסנגורים. "אדם בתפקיד בכיר כמותו", שאל ג'ובראן, "מקבל מכתב כזה מלא באהבה, הוא לא צריך לחשוב, האם לא היה ראוי שיזמין אותה עם המנכ"ל (מנכ"ל בית הנשיא, ת.ז) לחקירה, ולהגיד אני לא שייך לזה? מדוע לא עשה כלום?".

השופטים גם דחו את טענת הפרקליטים כי המכתב הוא ראיה לקשר האישי-אינטימי ביניהם, ודבקו באישור שנתן ביהמ"ש המחוזי להסברים הפסיכולוגיים באשר לשליחת מכתב אישי ואוהב לכאורה של קורבן עבירת מין אל מי שפגע בה. "בית המשפט שמע את ההסבר", אמרה השופטת נאור לפלדמן, שביקש להציג את הסבריו לכתיבת המכתב. "גם שלה וגם של הפסיכולוגים", הוסיפה השופטת ארבל, ואילו נאור הקשתה: "האם המכתב הזה לא נשלח ליועץ המשפטי? או למשטרה בשלב שדוד ליבאי ייצג אותו?", ונענתה בשלילה.

סוגיה נוספת שזכתה להערה עוקצנית מצדה של נאור לסנגורים נגעה ל"קלטות יואלי", ובהן הוקלטה א' ממשרד התיירות מבקשת ממקורבו של קצב, אורי יואלי, שיסייע לה למצוא עבודה בבית הנשיא, או אצל חבריו - וזאת לאחר מקרי האונס. הפרקליטים ביקשו להדגיש כי הדבר לא עולה בקנה אחד עם הטענה כי קצב אנס אותה, אך השופטת נאור התייחסה דווקא לעובדה כי לא מדובר בהקלטות מקוריות, וכי ההקלטות שהוצגו הן עותקים שהורכבו מקטעי שיחות, ולא משיחות שלמות ורצופות. "הקלטות עברו כל מיני גלגולים מופלאים", העירה נאור.

אמירות דומות הושמעו גם באשר לבקשת הפרקליטים להציג לבית המשפט ערימת גזרי עיתונות, שלטענתם מלמדים על חריצת דינו של קצב בתקשורת, שהשפיעה לטענתם על השופטים. "אנשי ציבור ככל שהם בכירים יותר, לכאורה אי אפשר לשפוט אותם?", ציינה השופטת ארבל, ואילו השופטת נאור העירה לעו"ד אמיר "אדוני לא חלק על זה שמותר לעיתונות לסקר, נכון?".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ