יום הדין של קצב |

בית המשפט העליון יכריע הבוקר סופית: לכלא או הביתה

חצי שנה לאחר שביהמ"ש המחוזי שלח אותו ל-7 שנות מאסר, יודיעו השופטים ג'ובראן, ארבל ונאור האם הם מקבלים את ערעורו של הנשיא השמיני

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

חמש שנים וחצי לאחר חשיפת הפרשה, וקרוב לחצי שנה מאז היה אמור להתחיל בריצוי עונשו, ישמע הבוקר נשיא המדינה לשעבר, משה קצב, את פסק הדין של בית המשפט העליון בערעור שהגיש על האשמתו בשורת עבירות מין, ובהן שני מעשי אונס. בשעה תשע בבוקר ייכנסו שופטי בית המשפט העליון מרים נאור, עדנה ארבל וסלים ג'ובראן, ויקריאו את תמצית פסק הדין שכתבו באשר לערעור על העונש ועל העונש, 7 שנות מאסר בפועל.

גורמים בסביבתו של קצב העריכו אמש כי ייתכן ששופטי הערעור ייזכו את קצב באחד משני האישומים באונס, ומכאן שיפחיתו בהתאם בעונש המאסר שנגזר עליו. אפשרות שנייה שהעלו הייתה כי השופטים ישאירו את ההרשעה כולה בעינה, אולם יקלו בעונשו.

בכל מקרה כזה, בו עונש המאסר נשאר על כנו או מופחת, יידרש קצב להתייצב לריצוי העונש בתוך מספר ימים. ייתכן עם זאת כי קצב יבקש דחיה קצרה נוספת בכניסתו לכלא, ובית המשפט יצטרך להכריע בבקשה.

משה קצב יוצא מביתו, הבוקרצילום: יואב גלאי

בדצמבר בשנה שעברה הורשע קצב בשורת עבירות מין: שני מעשי אונס שביצע בא' ממשרד התיירות בבית מלון בירושלים ובלשכת השר בתל אביב וכן במעשה מגונה בכח. כמו כן הורשע קצב במעשה מגונה והטרדה מינית של ל' שעבדה בבית הנשיא ובהטרדה מינית של ה' שגם היא עבדה בבית הנשיא. בנוסף הורשע הנשיא לשעבר בשיבוש מהלכי משפט.

שופטי המחוזי בתל אביב קבעו כי האליבי שלו הופרך וכי עדותו היתה "זרועת שקרים", כשציינו כי "גרסת הנאשם היתה שיקרית והוא אינו יכול להתל בתביעה ובבית המשפט ולקפץ מטענה לטענה". עם זאת נחלקו שופטי המחוזי באשר לעונש המאסר שיש לגזור על קצב, ובעוד השופטים ג'ורג' קרא ומרים סוקולוב סברו שיש לגזור עליו 7 שנים, סברה שופטת המיעוט יהודית שבח כי יש להסתפק ב-4 שנים, לאור משפט הציבור, התקשורת ורשויות אכיפת החוק עוד לפני משפט.

בערעור שהגיש במאי, טען קצב כי בית המשפט המחוזי התעלם מהאפשרות שעלתה מהראיות שהוצגו, לפיהן היו בין קצב לא' ממשרד התיירות יחסים בהסכמה או ניצול מרות, כזו שמהווה חריגה מיחסי עובד-מעביד, אך לא אונס. בחקירותיו במשטרה ובעדותו בבית המשפט כפר קצב באפשרות כי בינו לבין א' התקיימו יחסים שחרגו מיחסי עובד-מעביד והכחיש כל מגע מיני איתה.

בערעורם, לא בחלו סנגוריו של קצב בתקיפה ישירה של שופטי בית המשפט המחוזי. "דברים קשים בלבנו על בית המשפט, לא התקיים בו לדעתנו הציווי 'בצדק תשפוט את עמיתך'", כתבו עורכי הדין בערעורו של קצב. "המערער נכנס ביום הראשון למשפט כשאות קין של אנס ועבריין מין סדרתי מוטבע על מצחו כאות קין".

"כך קיבל בית המשפט את עמדתה הדמיונית של התביעה כי המערער הקים לו מעין ארכיון אימים שבו טמן את שרידי קורבנותיו, כמעין מרתף אימים של רוצח סדרתי הנוהג לשמר שרידי קורבנותיו, קצוות שיער, סיכת שיער, נעל בלה". לטענתם, הצגתו כך "עולה בקנה אחד עם מגמה ברורה של התביעה לדמוניזציה של המערער", נכתב בערעור. "לא נעשה שקר בנפשנו אם לא נגיד כי קונן בלבנו ספק, ואנו שואלים עצמנו יום יום במהלך המשפט ובמהלך הסיכומים, האם בינינו ובין הרכב השופטים הנכבד שישב בערכאה הדיונית לא מפריד אוקינוס של שנאה, דברי בלע שפשטו בכל אמצעי התקשורת וחלקם אף הגיעו לבית המשפט, זיהמו והכתימו את עדות המתלוננת והמשפט כולו".

בעת הדיונים בערעור, שהתקיימו בבית המשפט העליון באוגוסט, אמר פרקליטו, עו"ד ציון אמיר, כי הרשעתו של קצב בתקשורת היתה "ענישה קניבלית". אמיר הוסיף כי "עד שלא יראו את קצב תלוי על חבל התלייה, לא ינוחו. הוא מת מהלך כבר חמש שנים".

בני משפחתו של קצב הביעו במהלך הדיונים בבית המשפט העליון תקווה כי שופטי העליון יהיו קשובים לטענותיו ו"ירפאו את הפגמים" בפסיקת המחוזי.

Read this article in English: Supreme Court to rule on Katsav's appeal against rape conviction

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ