האסיר מספר 1 |

העליון דחה פה אחד את ערעור קצב; ירצה 7 שנות מאסר

חמש שנים לאחר שנחשפה הפרשה, הרכב השופטים קיבל פה אחד את עדותה של א', קבע שהיא אמינה והכריע: לא נתערב בהחלטת בית המשפט המחוזי בעניינו של קצב. הוא יתחיל לרצות את עונשו בתחילת דצמבר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

11:10: קצב חזר לביתו בקרית מלאכי מלווה בבני משפחתו.

10:51: בעקבות הכרעת העליון נמסרו תגובות רבות מצד דמויות ציבוריות וארגונים. יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני אמרה כי "נגמרו סימני השאלה שניסו להטיל על כתפי המתלוננות. מהיום הזה ואילך- שלא יעז איש לטעון שמדובר בנשים שניסו להתנכל לנשיא אלא בנשים אמיצות". יו"ר מפלגת העבודה ח"כ שלי יחימוביץ', שהעידה במשפט קצב מטעם התביעה, מסרה: "הצדק נעשה ונראה. זוהי החלטה שחשיבותה כפולה: אזרחי ישראל יודעים כעת כי יש שוויון בפני החוק וכי דין נשיאים ואנשים רבי כוח כדין אדם מן היישוב, ובעיקר מדובר במסר חינוכי ומחזק לנשים ולנערות בישראל, היודעות כעת כי גופן אינו הפקר...".

10:35: סניגורו של קצב, עו"ד אביגדור פלדמן: למרות גזר הדין, במקרים רבים המתלוננת שיקרה... ברגע שהמתלוננת זוכה באמון השופטים אין מה לעשות. אם חושבים שתפקידו של בית המשפט הוא לקבוע אם עדים דוברים אמת או לא, חבל על הכסף של הסנגורים". הוא ציין כי בכוונת צוות ההגנה לשקול את צעדיו ולבדוק אם יש מקום לבקש דיון נוסף.

10:32: עורך דינה של א': היא חשה סיפוק ושביעות רצון מהעונש החמור שקצב קיבל. יאמר לזכותו של בית המשפט שהוא הציג את פרצופו האמיתי של קצב. היא (א') טענה לאורך כל הדרך שהוא מניפולטיבי, שלח שליחים להכשילה, הכין מסמכים ומכתבים ליום סגריר כמי שידע שיום אחד הוא יידרש לזה.

10:16: הנשיא לשעבר ומקורביו יוצאים מאולם בית המשפט, הדיון בעניינו הסתיים. קצב יצא מהאולם מלווה בבני משפחתו, הוא קיבל חיבוקים מחלק ממקורביו שהגיעו לתמוך בו, ונכנס למכוניתו בפנים חתומות.

10:10: סניגורו של קצב, עו"ד ציון אמיר, מבקש לדחות את כניסתו לכלא בכמה שבועות. השופטים הסכימו לבקשה והכריעו: קצב ייכנס למאסר של שבע שנים ל-7 בדצמבר, בעוד קצת פחות מחודש.

10:06: גזר הדין: השופטים קבעו כי עונשו של קצב מידתי ולא חטורג ממדיניות הענישה המקובלת. על כן עונשו לא יוקל והוא ירצה עונש של שבע שנות מאסר. בתגובה לדברים פרץ קצב בבכי.

10:05: השופטים על טענת ההגנה בנוגע לסיקור התקשורתי המוגזם: אנו מסכימים כי בפרשה זו העיסוק התקשורתי חצה כל גבול. עם זאת, בטענות הללו אין כדי להביא לביטול כתב האישום. לדבריהם, קצב היה האזרח מספר אחת מעמדו היה צריך להיות ברור לו שהוא עומד באור הזרקורים אין בפגם זה לפגוע בעקרונות הצדק וביטול כתב האישום

10:04: השופטים ביקרו את התנהלות היועץ המשפטי לשעבר בתיק, מני מזוז: אין זה נכון שהיועץ המשפטי התייחס התייחסות מרשיעה. טוב אם לא היו נאמרים. אל לו, ליועץ להיגרר אחר התקשורת ולהתבטא. 

9:50: עו"ד של א', דניאל סרור: "היא חשה הקלה רבה, שהצדק ניצח והאמת יצאה לאור. חומרת העונש אותו פסק בית המשפט מעולם לא היתה חשובה בעבורה, כמו עצם ההרשעה והאמון שנתן בה בית המשפט. היא שמחה שהפרשה מאחוריה והחיים לפניה, והיא תשמח לשוב לאנונימיות המבורכת ולשגרת חייה".

9:44: בית המשפט דחה את הערעור בעניין מעשים בעלי אופי מיני שביצע קצב ב-ה' ו-ל'. "מצאנו שטענותיהן מחזקות זו את זו", אמרו.

9:36: השופטים קובעים פה אחד: משה קצב, נשיא המדינה לשעבר, אשם באונס.

9:29: השופטים דחו את טענת האליבי של קצב, לפיה א' הזמינה את החדר במלון, לה ולגבר זר. השופטים קובעים שוב כי עדותה של א' מהימנה, ועדות קצב בלתי מהימנה. באשר לאירוע האונס השני, אומרים השופטים: אין לומר כי הסיפור לא ייתכן חרף טענת האליבי של קצב והשיכחה של א' באשר לפרטים בהתרחשות האירוע.

9:23: קצב, מוקף בסנגוריו ובני משפחה, מאזין לשופטת בפנים מאובנות בזמן שהיא מקריאה את פסק הדין. השופטים מזכירים שוב: לא מצאנו ראיה שהיו יחסי מין בהסכמה.

9:18: השופטים: השתכנענו כי התקיימו כל יסודות העבירה וקיבלנו את גרסתה של א'. הם דחו את הטענה בנוגע לקו ההגנה החלופי של פרקליטי קצב, לפיו יכול להיות שהתקיימו יחסים בין השניים בהסכמה. "נאשם הטוען שלא היה כלל בזירה אף שהראיות מצביעות שהיה בה, דומה לנאשם שותק", אמרו השופטים.על קו ההגנה החלופי הם אומרים: זו אותה גברת בשינוי אדרת.

9:16: עדויות מאולם בית המשפט: קצב יושב קפוא בכיסאו, והוא לא מגיב להקראת פסק הדין.

9:14: השופטים טענו בהקראת פסק הדין כי קצב נתפס באי אמירת אמת.

9:09: השופטים התייחסו למכתב האהבה ששלחה א' לאחר ביצוע מעשי האונס שבהם הורשע קצב. לדבריהם, אמנם מדובר בסתירה, אך הם לא רואים הצדקה להתערב בקביעת בית המשפט המחוזי שהחליט על סמך התרשמות. הם טענו כי אי דיוקים וסתירות בגרסתה לא מעלים חשש ששיקרה. "אי הדיוקים נובעים מחלוף הזמן ומטבעו של הזיכרון האנושי", קבעו.

תם ונשלם? דברו על פסק הדין של קצב בפייסבוק

9:06: השופטים מסבירים כי הם מקבלים את עדותה של א', שלדבריהם נמצאה אמינה. לדבריהם, אם היא היתה רוצה להעליל עליו משהו היא היתה מספרת סיפור פשוט יותר.

9:04: השופטים: הגענו להכרעה פה אחד שאין הצדקה להתערב בהחלטת בית המשפט המחוזי בעניינו של קצב.

9:04: השופטת נאור מקריאה את האישומים נגד קצב

9:03: השופטת מרים נאור: לא מצאנו מקום להרחיב, נקריא תקציר בלבד. הגענו לאותה מסקנה משפטית - פה אחד.

9:01: המצלמות יוצאות מחוץ לאולם הדיונים, בתוך זמן קצר הדיון הגורלי בעניינו של הנשיא לשעבר יחל.

9:00: קצב לוחץ את ידיהם של חלק ממקורביו ותומכיו. השופטים נכנסים לאולם, הקהל עומד.

8:56: קצב נכנס לאולם בית המשפט העליון מלווה בבניו, רגע לפני תחילת הדיון הגורלי. בקרוב יינתן פסק הדין בעניינו. הוא לא אמר דבר עם כניסתו.

8:52: פרקליטו של קצב, עו"ד ציון אמיר, נכנס גם הוא לאולם בית המשפט העליון.

8:42: קצב הגיע לבית המשפט העליון מלווה בבניו.

6:50: הנשיא לשעבר משה קצב יצא מביתו בקרית מלאכי לכיוון ירושלים, שם ישמע את ההכרעה בעניינו בבית המשפט העליון בירושלים. הוא יצא ללא רעייתו, גילה.

חמש שנים וחצי לאחר חשיפת הפרשה, וקרוב לחצי שנה מאז היה אמור להתחיל בריצוי עונשו, שמע הבוקר נשיא המדינה לשעבר, משה קצב, את פסק הדין של בית המשפט העליון בערעור שהגיש על האשמתו בשורת עבירות מין, ובהן שני מעשי אונס. בשעה תשע בבוקר התכנסו שופטי בית המשפט העליון מרים נאור, עדנה ארבל וסלים ג'ובראן, והחלו להקריא את תמצית פסק הדין שכתבו באשר לערעור על העונש ועל העונש, 7 שנות מאסר בפועל.

בדצמבר בשנה שעברה הורשע קצב בשורת עבירות מין: שני מעשי אונס שביצע בא' ממשרד התיירות בבית מלון בירושלים ובלשכת השר בתל אביב וכן במעשה מגונה בכח. כמו כן הורשע קצב במעשה מגונה והטרדה מינית של ל' שעבדה בבית הנשיא ובהטרדה מינית של ה' שגם היא עבדה בבית הנשיא. בנוסף הורשע הנשיא לשעבר בשיבוש מהלכי משפט. אתר "הארץ" מלווה את הבוקר הדרמטי בדיווחים חיים מבית המשפט.

Read this article in English: Israel's Supreme Court rules Former President Moshe Katsav to go to prison for rape

7 מתוך 7 |
הרכב השופטים שדחה את ערעור קצב, היום
1 מתוך 7 |
משה קצב חוזר לביתו לאחר דחיית ערעורו, לפני שבועיים
2 מתוך 7 |
משה קצב לאחר דחיית ערעורו

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ