מאריה עד משה |

הנבחרים הקודמים שנשלחו לכלא

משה קצב הוא הדמות הציבורית שתרצה את עונש המאסר הארוך ביותר בכלא הישראלי, אולם הוא לא הראשון שנכנס לכלא: קדמו לו הירשזון, בניזרי וגם פלאטו שרון

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

הבוקר (חמישי) הכריע בית המשפט העליון בערעורו של משה קצב, וקבע כי הוא יישלח לשבע שנות מאסר ובכך קיבל את הכרעת בית המשפט המחוזי. קצב, הנשיא לשעבר, הוא הדמות הציבורית שתרצה את עונש המאסר הארוך ביותר בכלא הישראלי, אך הוא אינו הראשון. לפניכם תזכורת למספר שרים וחברי כנסת שכבר נכנסו בעבר בשעריו של בתי הכלא, חלקם ערערו, אחרים עוררו מחאה ציבורית חריפה, ואחד אפילו מתכנן לחזור לפוליטיקה.

אברהם הירשזון – עונש המאסר החמור ביותר על איש ציבור בישראל

במרץ 2007 השעה את עצמו שר האוצר בממשלתו של אהוד אולמרט, אברהם הירשזון, לאחר שהמשטרה פתחה בחקירות נגדו בגין חשד למעילה בכספי הסתדרות העובדים ועמותת ניל"י. ביוני 2009 הרשיע בית המשפט את הירשזון כי לקח לכיסו 1.7 מיליון דולר, בעת שהיה יו"ר ההסתדרות בשנים 1998-2005. בספטמבר 2009 נגזרה על הירשזון תקופת מאסר של חמש שנים וחצי, עונש המאסר הארוך ביותר שנגזר על איש ציבור בישראל, בנוסף לקנס כספי בסך 450 אלף שקל. לאחר שערעורו לא התקבל, החל הירשזון לרצות את עונשו בכלא חרמון ב-2 בספטמבר 2009.

הירשזון נכנס לכלא חרמון, 2009צילום: קמינסקי ירון

הירשזון טען במהלך המשפט כי מעשיו ראויים להיחשב כפגם אתי, ולא כעבירה פלילית. "אני אנסה להסביר שכל אגורה הגיעה לי, אבל הדרך קלוקלת ואני לא יכול להסביר את הדבר", אמר בתחילת משפטו. בשנה שעברה עו"ד בן צור אמר בבית המשפט בשנה שעברה, בדיון על קיצור עונשו של הירשזון, כי "גם כשהירשזון יסיים את ריצוי עונשו לא צפוי לו עתיד סוגה בשושנים. ביתו מומש, הוא מצוי בחוסר כל. ישנן תביעות משפטיות נגדו, ההתמוטטות הכלכלית כבר קיימת".

שלמה בניזרי – ממתין לחנינה מהנשיא

בדיוק ביום בו נכנס הירשזון לכלא, החל לרצות עונש מאסר גם שלמה בניזרי, שהורשע כי בעת שהיה שר העבודה והרווחה קיבל שוחד של מאות אלפי שקלים מחברו משה סלע, בעליהן של חברות כוח אדם המביאות עובדים זרים לישראל. בית המשפט גזר על בניזרי עונש מאסר של 18 חודשי מאסר. הן בניזרי והן המדינה ערערו על גזר דינו. לבסוף בחר בית המשפט לקבל את ערעור המדינה, ועונשו של בניזרי הוכפל לארבע שנות מאסר, וקנס כספי של רבע מיליון שקלים.

בפסק דינו כתב שופט בית המשפט העליון אדמונד לוי כי "צר לי, באמת ובתמים, על בניזרי. צר לי על הרב שהרביץ תורה באחרים, אולם הוא עצמו לא הקפיד למלא אחר האיסור ליטול שוחד". כניסתו של בניזרי לכלא לוותה בדרמה רבה, כשהגיע לכלא מעשיהו כשעיניו דומעות והוא נסער, מלווה בהמוני תומכים וחברי כנסת מש"ס שקראו "הוא זכאי". בתחילת 2010 הגיש בניזרי בקשה לחנינה, והתיק ממתין עדיין להכרעת הנשיא פרס, שבוחר בינתיים שלא לקבל החלטה בפרשה.

שלמה בניזרי נכנס לכלא מעשיהו מלווה בעשרות תומכים, 2009צילום: אפלבאום תומר

אריה דרעי – מחאה, הפגנות ושירים

קריאות "הוא זכאי" אל עבר בניזרי הדהדו את משפטו המתוקשר של אריה דרעי בשנות ה-90 המוקדמות. נגד דרעי גובשו שני תיקים: "התיק האישי", שלפיו קיבל שוחד ששימש לקניית דירות בירושלים, ו"התיק הציבורי", לפיו בעת שהיה מנכ"ל משרד הפנים ושר הפנים, העביר דרעי כספים מהמשרד לגופים חרדיים שהקימה ש"ס. דרעי המשיך להנהיג את תנועת ש"ס גם לאחר הגשת כתב האישום נגדו.

בית המשפט גזר לבסוף על דרעי ארבע שנות מאסר. הוא נכנס אל כלא מעשיהו בשנת 2000, כשמחוץ לבית הכלא מתקיימת עצרת בהשתתפות אלפי אנשים. גן לאחר מאסרו המשיכו תומכיו במחאה ציבורית למען שחרורו, שכלל הפגנות, מודעות ענק ושירים שנכתבו במיוחד עבורו. עונשו של דרעי קוצר לבסוף והוא שוחרר לאחר שנתיים. בחודש יוני האחרון, כשנה לאחר סיום תקופת הקלון שהוטלה עליו, הכריז דרעי כי בכוונתו לחזור לחיים הפוליטיים, אולם הוא לא הבהיר באיזו מסגרת יתמודד. הוא ציין כי בכוונתו "ללכד את הציבור, כדי שאם נלך לתהליך שלום - נהיה מאוחדים".

מודעת תמיכה באריה דרעי בשכונת הר נוף בירושליםצילום: ליאור מזרחי באובאו

שמואל פלאטו שרון – הפרנקים צרפתיים, הכלא ישראלי

מעט לאחר ששרון הגיע לארץ מצרפת בשנות ה-70, ביקשה ממשלת צרפת להסגירו, בשל חקירתו על עבירות מס במדינה. בשנות ה-70, לאחר כהונתו כחבר בכנסת התשיעית, הוא הורשע בעבירות של הבטחות שווא ומתן שוחד בחירות, ואז נגזר עליו מאסר על תנאי. כ-20 שנים מאוחר יותר, בשנת 2000, הורשע שרון בשנית, הפעם בקבלת דבר במרמה, לאחר שקיבל מחברה צרפתית סכום של עשרה מיליון פרנקים צרפתיים. אז נגזר עליו עונש מאסר בפועל, של 11 חודשים, אותו ריצה בבית הכלא חרמון. בשנים האחרונות ניתן למצוא את שרון, שידוע בשל קריאתו "מה אתה עשית בשביל מדינה?", הרחק מהחיים הפוליטיים, מגיש תכניות רדיו ומחברם של מספר ספרים.

עמרי שרון – הפרדה בכלא מאסירי ימין

בנו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון וחבר בכנסת ה-16, נידון לשבעה חודשי מאסר ב-2006, לאחר שהורשע בעבירות על חוק מימון מפלגות, רישום כוזב במסמכי תאגיד, קבלת תרומה אסורה ושבועת שקר. שרון הורשע על פי הודאתו בעבירות הנוגעות לתקופה בה אביו התמודד על ראשות הליכוד ב-1999, והוא שימש מנהל מסע הבחירות. שירות בתי הסוהר הפריד בינו לבין פעילי ימין, מחשש שיפגעו בו בשל זיהויו עם ההתנתקות. הוא השתחרר מכלא מעשיהו לאחר ארבעה חודשי מאסר, בשל קיצור שליש מעונשו על התנהגות טובה. בתחילת השנה פורסם כי שרון מקיים מגעים עם ערוץ 1, להגשת תכנית שתעסוק באיכות הסביבה, אולם הצעת קבוצתו של שרון לא זכתה בסוף במכרז של רשות השידור.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ