התגובות |

עו"ד פלדמן: אין סיכוי להוכיח שלא אנסת

תגובות רבות מתקבלות לאחר ההכרעה גם מהמערכת הפוליטית, כולן של נשים. יחימוביץ': החלטה שמוכיחה שוויון בפני החוק, ומהווה מסר מחזק לנשים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מיד לאחר הכרעת בית המשפט הבוקר (חמישי) שלא לקבל את ערעורו של משה קצב, ולהשאיר את גזר הדין המטיל עליו שבע שנות מאסר, אמר פרקליטו של הנשיא לשעבר, עו"ד אביגדור פלדמן, כי "אני מאחל לכל אחד מאיתנו שיגיע גבר או אשה ויגיד 'לפני 11 שנים אנסת אותי'. תנסה להוכיח שלא אנסת, אין לך שום סיכוי". פלדמן הוסיף כי "למרות גזר הדין, במקרים רבים המתלוננת שיקרה... ברגע שהמתלוננת זוכה באמון השופטים אין מה לעשות. אם חושבים שתפקידו של בית המשפט הוא לקבוע אם עדים דוברים אמת או לא, חבל על הכסף של הסנגורים". ואילו עו"ד נעמי גרנות, נציגת הפרקליטות במשפט, אמרה כי "גזר הדין מאשר שהכל במדינת ישראל שווים בפני החוק".

גם מהמערכת הפוליטית התקבלו תגובות רבות לפסק הדין, אולם רק נשים בחרו להביע את דעתן על הכרעת בית המשפט בפומבי. יושבת ראש מפלגת העבודה, חה"כ שלי יחימוביץ', שאף העידה במשפט קצב מטעם התביעה, אמרה על החלטת העליון כי "הצדק נעשה ונראה. זוהי החלטה שחשיבותה כפולה: אזרחי ישראל יודעים כעת כי יש שוויון בפני החוק וכי דין נשיאים ואנשים רבי כוח כדין אדם מן הישוב, ובעיקר מדובר במסר חינוכי ומחזק לנשים ולנערות בישראל, היודעות כעת כי גופן אינו הפקר, וכי אם חלילה יהיו קורבן לעברייני מין, הן יזכו לסעד ולעשיית צדק מן המשטרה, הפרקליטות ובתי המשפט, והדין ימוצה עם התוקף גם כאשר הוא בעל שררה ומעמד". יחימוביץ' הוסיפה כי נוכח מתקפת החקיקה הפרועה נגד בית המשפט העליון, מדגישה ההחלטה את הצורך בעצמאותו ובחוסנו.

יושבת ראש האופוזיציה, חה"כ ציפי לבני, אמרה לאחר הכרעת בית המשפט כי "בית המשפט קבע שהצדק נעשה - ונגמרו סימני השאלה שניסו להטיל על כתפי המתלוננות. מהיום הזה ואילך- שלא יעז איש לטעון שמדובר בנשים שניסו להתנכל לנשיא אלא בנשים אמיצות שצריכות לתת כוח לכל מוטרדת שחוששת להתלונן."

חברות הכנסת זהבה גלאון ושלי יחימוביץ, בהפגנה למען הדחת קצב מנשיאות המדינה, 2007

לדברי השרה לימור לבנת, העומדת בראש ועדת השרים לענייני מעמד האשה, "יום שבו נשיא מדינת ישראל נשלח באופן סופי לכלא הוא יום עצוב, אבל החלטת בית המשפט מעבירה מסר חשוב לנשים בישראל, היודעות היום שאין מי שמותר לו לכפות עצמו עליהן באונס, במעשה מגונה, או בהטרדה, ויהיה רם ונישא ככל שיהיה". לבנת הוסיפה כי "קורבנות תקיפה מינית באשר הן יודעות היום שלמרות שהדרך לחשיפת האמת היא לעיתים קשה, ארוכה ומייסרת, סופה בהוצאת הצדק לאור. השופטים הבהירו כי חובתנו לתמוך בכל מי שאוזרת אומץ להתלונן. אין לי ספק שבשורה התחתונה החברה הישראלית תצא מחוזקת מהפרשה העגומה הזו שמגיעה היום לסיומה".

חה"כ זהבה גלאון ממרצ, אמרה כי דחיית הערעור מבצרת את כבודן וחירותן של נשים, גם מול אנשי שררה. לדבריה, "מדובר לא רק בהכרעת דין חשובה במישור הצדק הציבורי, להוקעתם של עברייני מין, אלא, גם מסר לנשים אמיצות, שהתלוננו, והוכפשו. יש לקוות, שהדבר יעודד גם נשים אחרות, לעמוד על זכותן לאוטונומיה מוחלטת על גופן, גם מול אנשי שררה. נקווה שבימים הקרובים יפסק החזיון ההזוי של אנס מורשע המהלך חופשי"

חה"כ ציפי חוטובלי מהליכוד אמרה כי "הרשעת קצב היא קו פרשת המים בנושא האוטונומיה של נשים על גופן. מקווה שעם הכרעת קצב נשליך מעל דפי ההיסטוריה את היחס המשפיל והפוגעני כלפי נשים בכל שכבות האוכלוסיה".

יו"ר נעמת, עו"ד טליה לבני, אמרה בתגובה להרשעת קצב כי "קורבנותיו של קצב יישאו עוד שנים רבות את צלקות הפרשה, אך מדינת ישראל לפחות תוכל להשאיר עתה מאחור פרק מכוער במיוחד בתולדותיה. להכרעת הדין הזו תהיינה השלכות חיוביות שיהדהדו מהיום והלאה וייתנו רוח גבית לקורבנות עבירות מין לעתיד". גילה אושרת, יו"ר ויצו ישראל, מסרה כי "אנו גאות במתלוננות, שספגו באומץ רב את מסכת ההשפלות שהיה עליהן לעבור- אין ספק שהכרעת ביהמ"ש תוציא את הקורבנות 'מהכלא' שבו הן חיו ותכניס אליו את האיש שפגע בהן".

מאיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית נמסר בתגובה כי: לאחר חמש שנים מייגעות ומתסכלות עבור הנפגעות והציבור בישראל, הגיעה פרשה כאובה וקשה זו לסיומה, עם החלטת בית המשפט העליון כי משה קצב הינו עבריין מין סדרתי, שניצל את כוחו ואת סמכותו, שיקר, בדה ראיות ושיבש הליכי משפט לכל אורך הדרך.

בהחלטה שהתקבלה היום, הביע ביהמ"ש אמון ותמיכה מלאה בעדויות הנפגעות, שגילו אומץ רב, העידו וסיפרו במשטרה, בפרקליטות ובבית המשפט את אשר עולל להן משה קצב, בעודו מכהן כשר בממשלת ישראל וכנשיא מדינת ישראל.

ההחלטה מעבירה מסר ברור וחד משמעי שדין אדם רם מעלה, כנשיא מדינה, כדין כל עבריין מין ומקומו בבית הכלא ושיקולים אחרים אינם מין העניין. חשוב, שנשים וגברים המצויים תחת איום ופגיעה מינית של מעסיק או במסגרת עבודה, ידעו שיש להם כתובת ומענה ראויים.
אנו מקוות כי האמירה שיצאה היום מבית המשפט העליון תעביר מסר לציבור כי אין לנהוג בסלחנות כלפי עברייני מין המנצלים את כוחם וסמכותם, ובכך למעשה תסייע במניעת אלימות מינית בחברה ובמיגורה של התופעה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ