"מוות לערבים" ו-"גבעת אסף" בבית קברות מוסלמי בי-ם

הכתובות רוססו על 15 מצבות שהושחתו בבית הקברות בממילא. אתמול נעצר חשוד בריסוס כתובות הסתה במשרדי שלום עכשיו

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

בבית קברות מוסלמי בירושלים התגלו היום (חמישי) כתובות שרוססו על כ-15 מצבות שבורות. על המצבות בבית הקברות בממילא, סמוך למוזיאון הסבלנות בבירה, נכתב: "מוות לערבים" ו-"גבעת אסף", המאחז שעל פי הכרעת בג"ץ מיועד להיהרס.

עדיין לא ידוע מי אחראי להשחתת הקברים ומתי האירוע התרחש, ובמשטרה נטען כי האירוע מוכר להם. עם זאת, עד כה לא דווח עליו, והוא בוצע על רקע החלטת בג"ץ לפנות מספר מאחזים עד לסוף השנה, ובהם גם מאחז "גבעת אסף". לפני כחודש הושחתו מצבות בשני בתי קברות, מוסלמי ונוצרי ביפו.

סיעת מרצ אמרה בתגובה כי "הימין הקיצוני ממשיך במסע הטרור הפחדני נגד אנשים וסמלים, ולצערנו רשויות החוק ממשיכות לנהוג ביד רכה נגד המבצעים ושולחיהם. אנו שומעים גינויים למעשים משמאל ומימין, אך בפועל ההסתה ברחוב הישראלי נמשכת וכוחם של הקיצונים רק הולך וגובר".

הקברים שהושחתוצילום: סלמן אמיל

מקואליציית הארגונים "שראקה" נמסר בתגובה כי "לא יעלה על הדעת שנמשיך לקום מדי בוקר אל עוד אירוע טרור המכונה אמנם 'תג מחיר', אך זו אינה תגובה ולא מחיר אלא פעילות אלימה יזומה וגזענית נגד ערבים ונגד יהודים שפועלים למען שוויון ושלום. טוב תעשה ממשלת ישראל ומשטרת ישראל אם יכירו כי מדובר במצב חירום וכי יש לנקוט בכל האמצעים על מנת לעצור את האלימות המשתוללת הזו שעלולה חלילה להגיע לכדי רצח". 

אתמול עצרה המשטרה צעיר בן 21 בחשד שריסס כתובות "תג מחיר" וכתובות נאצה נגד ערבים, ובחשד לאחריות לאיום סרק בהטמנת פצצה במשרדי "שלום עכשיו". החשוד שנעצר אתמול כבר נעצר בעבר לאחר שצלצל לביתו של מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, ואיים לפגוע בו. אלא שלאחר חקירתו במשטרה בעקבות האיום הוא שוחרר לביתו. אתמול האריך בית משפט השלום בירושלים את מעצרו בשישה ימים.

בחקירתו הודה בתחילה החשוד בחלק מהמעשים המיוחסים לו, בהם גם גרימת נזק למכונית של ערבי. הוא סיפר שעשה זאת כי הוא "שונא ערבים ושונא שמאלנים". אלא שלאחר מכן חזר בו מהודאתו, וכעת הוא מכחיש את כל המיוחס לו. לטענת סנגורו, עו"ד שאול עזרא, ההודאה אינה קבילה שכן חולצה ממנו תחת לחץ. גם כשהודה במעשים בתחילה, דחה הצעיר את החשד שהוא האחראי לריסוס הכתובות בביתה של חגית עופרן, ראש ועדת המעקב אחר הבנייה בהתנחלויות בשלום עכשיו.

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, הבטיח אתמול לאנשי שלום עכשיו שהמשטרה עושה כל מאמץ להבטיח את שלומם ולתפוס את האחראים לפעולות נגדם.

במקרה אחר שבו התעורר חשד לפעולות המכונות "תג מחיר", נחלה אתמול המשטרה כישלון בבית המשפט. המשטרה סברה כי יש לה די ראיות נגד שלושה חשודים שנתפסו בוואדי ערה לאחר רצח המשפחה באיתמר, כשברשותם שלושה בקבוקי בנזין. השלושה טענו שהיו בדרכם לקברי צדיקים, ולקחו בנזין למקרה שייתקעו.


Read this article in English: 'Death to Arabs' scrawled across Muslim gravestones in Jerusalem

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ