השרים ברק וסער נגד היוזמה לערוך שימוע לשופטים: "הצעה מסוכנת"

שר החינוך תקף את הצעת החוק של חבריו לסיעה, וקרא לשרים לדחות אותה מחר בהצבעה. "זו אינה דרכו של הליכוד", טען. ברק: נאבק ביוזמה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שר החינוך גדעון סער ושר הביטחון אהוד ברק תקפו הערב (שבת) את חוק השימוע בכנסת לשופטים, שיעלה להצבעה מחר בוועדת השרים לענייני חקיקה. "על ועדת שרים לחקיקה לדחות את הצעת החוק המעבירה, למעשה, את סמכות בחירת שופטי בית המשפט העליון מהוועדה לבחירת שופטים לועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנס", אמר סער, החבר בוועדת השרים.

לדבריו, "מדובר בהצעה מסוכנת, שתביא לפוליטיזציה מוחלטת וחסרת מעצורים של הליכי בחירת שופטי בית המשפט העליון. ההצעה תהפוך את בית המשפט העליון לשלוחה כנועה של הרוב הפוליטי, המשתנה מעת לעת. זו אינה דרכו של הליכוד ומעולם לא היתה דרכו של הליכוד".

שר הביטחון ברק אמר הערב כי הוא מתנגד בחריפות להצעת החוק, וששרי העצמאות יצביעו נגדו בוועדת השרים לחקיקה. "מדובר בהצעה מסוכנת שתפגע בעצמאותם של שופטי בית המשפט העליון. זו הצעה רעה, וניאבק בכל האמצעים כדי לעצור את המגמה ההרסנית הפוגעת ברקמה העדינה של עליונות המשפט".

גם יו"ר מפלגת העבודה ח"כ שלי יחימוביץ' התייחסה הערב להצעת החוק וקראה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, לעצור את "החקיקה הפרועה נגד בית המשפט העליון ואת הרס שלטון החוק, המתבצעים בחסותך ובידיעתך. בימי בגין זה לא היה קורה".

ח"כ כרמל שאמה הכהן מהליכוד תקף גם הוא את הצעת החוק: "ההצעה טומנת בחובה סיכון לא מבוטל להכנסת הכנסת והמערכת הפוליטית באופן בוטה ולא מידתי אל כותלי בית המשפט העליון. יחד עם זאת, ברור לכולם שהשיטה הנוכחית מייצרת הרכבים לא מאוזנים המעוותים את פני בית המשפט העליון, ואולי גם את מחשבתו. במידה והצעת החוק תגיעה להכרעה בוועדת החוקה, אאלץ לבחור -בתור חבר בוועדה - איזו שיטה פחות גרועה. כרגע, התחרות בינהן צמודה מאוד".

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון מחר בהצעת החוק של יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יריב לוין, ויו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, חבריו של השר סער לסיעה. הצעת החוק קובעת כי בחירת שופטי בית המשפט העליון תעשה רק לאחר קיום שימוע פומבי בוועדת החוקה של הכנסת.

על פי ההצעה, אם הוועדה תפסול את מועמדותו של השופט המיועד, הוא לא יוכל לכהן כשופט ונשיא בבית המשפט העליון. לפי שעה לא ברור אם יש רוב בוועדת השרים שיתמוך בחוק. משמעות החוק, אם יתקבל, היא כי לכנסת תוענק זכות וטו על מינוי שופטים לעליון ועל מינוי נשיא בית המשפט העליון.

השרים ברק וסער בכנסתצילום: סלמן אמיל

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ