השופט צבי כספי על השופטת בדימוס שידלובסקי אור: לבי למתדיינים בפניה

בדיונים בתביעה נגד השופטת בדימוס שסירבה לשלם ערבות עליה חתמה, תקף אותה כספי ותהה כיצד אינה מכירה את החוק

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

בהתבטאות חריגה מפי איש מערכת המשפט, תקף בשבוע שעבר בהחלטתו השופט צבי כספי מבית משפט השלום בתל אביב את השופטת המחוזית בדימוס, מיכאלה שידלובסקי אור. לבי לציבור המתדיינים אשר נדון בפניה ולמערכת המשפט אשר בה כיהנה - כתב כספי בהחלטה שיפוטית נגד שידלובסקי אור - רעייתו של שופט בית המשפט העליון בדימוס תיאודור אור ובעבר שופטת מחוזית בירושלים - המשמשת היום יועצת בכירה למחשוב מטעם הנהלת בתי המשפט.

"אני יכולה להגיד שאני בהחלט נדהמתי למקרא הדברים הבוטים והלא נכונים שכתב השופט כספי", אמרה אמש שידלובסקי אור ל"הארץ". "אני מרגישה שבכך 'זכיתי' להצטרף לשורת אישים במערכת המשפט שזכו לחוות על בשרם את נחת לשונו המשתלחת. הבעיה שלו היא עם עצמו מול המערכת".

כספי ידוע כילד הרע של מערכת המשפט, וכבר כינה בעבר את המערכת כ"מושחתת". באחרונה הודיע כספי - שידוע בתכתובות דואר אלקטרוני ארסיות שבהן ביקש להמריד שופטים נגד ראשי מערכת המשפט - על כוונתו לפרוש מכס השיפוט. ברקע הדברים המלצה נדירה להעמידו לדין משמעתי, בשל העובדה כי הוא משיאני השופטים המעכבים מתן פסקי דין.

שידלובסקי אורצילום: קמחי מוטי

התקרית המאוד לא שגרתית האחרונה אירעה במסגרת תיק שנדון בפניו, בו היתה שידלובסקי אור - יחד עם נתבעים נוספים - ערבה להלוואה שניתנה על ידי בנק לאומי. לאחר שהלווים לא פרעו את ההלוואה, דרש הבנק לממש את הערבות עליה חתמו הערבים, בהם שידלובסקי אור. לטענתה של שידלובסקי אור - שסירבה לשלם את החוב - היא הגישה תצהיר שלפיו היא הסכימה לערוב ללווים רק להלוואה בסכום של 200 אלף דולר ולתקופה של שנה אחת. זאת אף שעל פי נוסחו של כתב הערבות, אין מועד לפקיעתה ולכל אשראי שניתן ללווים.

"דבריה של שידלובסקי אור בעניין זה מאלפים", כתב בשבוע שעבר השופט כספי, ותיאר כיצד השופטת בדימוס תיארה בתצהירה כיצד פקידה בשם שרי הסבירה לה שמדובר בהלוואה לשנה אחת, וכי שרי היא זאת שהסבירה לה את זכויותיה לפי חוק הערבות. עוד הוסיפה כי הליך החתימה על הערבות היה מהיר ביותר ואיש לא "הסביר לה דבר כזה או אחר".

"תמהני על שידלובסקי אור", כתב כספי. "שופטת מחוזית בדימוס שבעת החתימה על כתב הערבות היתה עדיין שופטת מחוזית בתפקיד, שצריכה לקבל הסברים על זכויותיה על פי חוק הערבות מפי הפקידה שרי. לא זו אלא שלבד מהסברים שקיבלה משרי הפקידה, מתלוננת על כך שבעת החתימה אין שידלובסקי אור מקבלת הסברים על מה היא חותמת".

אולם כספי לא מסתפק בתמיהות אלה. "האם במהלך חייה המקצועיים לא עסקה או אמורה היתה לעסוק עשרות אם לא מאות אם לא אלפי פעמים בהוראות החוק הנ"ל ובמשמעותם של מסמכים כתובים?", תמה כספי. "אם התשובות לכל השאלות הנ"ל חיוביות הרי שלבי לציבור המתדיינים אשר נדון בפניה ולמערכת המשפט בה היא כיהנה. אלא שבכל הכבוד, איני מאמין לשידלובסקי אור בכל הנוגע לסיפור המעשיות הנ"ל וגם זאת לצערי לא אופציה נוחה במיוחד למעמדו של שופט מחוזי לשעבר". עם זאת, נתן כספי לשידלובסקי אור רשות להתגונן מפני התביעה.

בעבר מתח כספי ביקורת בוטה על כוונתם של נציבת תלונות הציבור על שופטים הקודמת, טובה שטרסברג-כהן, ושל הנציב הנוכחי אליעזר גולדברג, לשנות את החוק כך שסמכויותיהם יורחבו. בדואר אלקטרוני שהפיץ לשופטים כתב: "השאלה היא איך יוכל שופט מכהן להמשיך בכהונתו, כאשר הוא נתון לסחטנות יומיומית ואיך תפעל מערכת השיפוט כשהיא מאוישת על ידי שופטים מפוחדים, אפילו יותר מעתה?". באחרונה כתב ביחס לקידום הצעת החוק להרחבת סמכות הנציב כי "התעלה על הדעת יריקה יותר בוטה בפרצופכם?".

בתכתובת אלקטרונית אחרת, כתב כספי כי "יש לי ביקורת קשה ביותר על המערכת שכולכם, אבל כולכם, אומרים בחדרי חדרים שהיא מושחתת, לא הוגנת ולא הגונה, אבל אין לאף אחד מכם את האומץ להגיד זאת בגלוי".

בעבר התפרסמה שידלובסקי אור על כך שעיכבה מתן פסק דין במשך כעשור, ובעקבות כך חויבה המדינה לשלם פיצוי של יותר מ-200 אלף שקל. בנוסף, לפני כשנתיים, בזמן הליך הבחירה לתפקיד היועמ"ש חשף "הארץ" כי בעלה, תיאודור אור - שעמד בראש ועדת איתור היועמ"ש - קידם את מועמדותו לתפקיד של מנהל מערכת בתי המשפט, השופט משה גל. זאת בשעה שגל פעל להביא לסגירת התיק נגד שידלובסקי אור בפשרה. עוד פורסם כי גל הביא להעסקתה של שידלובסקי אור כיועצת לבתי המשפט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ