ראש הממשלה נתניהו הורה לדחות את ההצבעה על חוק השימוע לשופטים

מנגד, נתניהו אמר לשרי הליכוד כי הוא תומך בחוק להגבלת התרומות לארגוני השמאל, אך הוא דורש לחולל בו שינויים משמעותיים לפני שיובא להצבעה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר היום (ראשון) בישיבת שרי הליכוד כי הוא מעוניין לדחות את ההצבעה היום על הצעת החוק שתכליתה לחייב מועמדים לשיפוט בבית המשפט העליון להתייצב לשימוע פומבי בפני ועדת החוקה של הכנסת. על פי הערכות במערכת הפוליטית, ההצבעה צפויה להידחות בשבוע.

מנגד, נתניהו אמר לשרים כי הוא תומך בחוק להגבלת התרומות לארגוני השמאל, אך הוא דורש לחולל בו שינויים משמעותיים לפני שיובא להצבעה סופית בכנסת.

גם היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, התייחס הבוקר להצעת החוק וציין כי הוא מתנגד ליוזמה. וינשטיין סבור כי ההצעה אינה חוקתית ולא עומדת במבחן בג"ץ.

יוזמי הצעת החוק מעריכים כי הצליחו לגבש רוב קטן לאישורו בוועדת השרים לחקיקה. פילוח שערכו בשבוע שעבר יוזמי ההצעה, חברי הכנסת זאב אלקין ויריב לוין מהליכוד, העלה כי שמונה מבין חברי ועדת השרים לחקיקה (שלושת נציגי ישראל ביתנו, שני שרי ש"ס והשרים דניאל הרשקוביץ, יולי אדלשטיין, מיכאל איתן) יתמכו בחוק. שר נוסף מהליכוד, שזהותו אינה ידועה, הודיע שיתמוך בחוק בוודאות.

חמישה שרים יתנגדו לחוק (גדעון סער, בני בגין, דן מרידור, שלום שמחון ואורית נוקד), ועמדתם של שישה נוספים (יעקב נאמן, לימור לבנת, גלעד ארדן, יוסי פלד, משה כחלון, יובל שטייניץ וישראל כץ) טרם התבררה. עם זאת, ועדת השרים לחקיקה - הגוף הקובע כיצד יצביעו כל חברי הקואליציה בכנסת - היא גוף שמכריע לא פעם על בסיס "דילים" קואליציוניים ולחצים פוליטיים של הרגע האחרון, כך שגם מציעי החוק סירבו להתחייב אתמול לתוצאות ההצבעה.

על פי הצעת החוק, כל מינוי של נשיא בית המשפט העליון ושל שופטי העליון יותנה בשימוע פומבי למועמדים בוועדת החוקה של הכנסת. אם הוועדה תפסול את מועמדותו, לא יוכל המועמד לכהן בבית המשפט העליון. בדרך זו, החוק יקנה לוועדת החוקה של הכנסת - הנהנית כיום מרוב ביקורתי כלפי מערכת המשפט - זכות וטו על מינוי שופטים לעליון ועל מינוי נשיא בית המשפט לעליון.

חברי הכנסת נערכים לשבוע שבו יועלו להצבעה שורה של חוקים נוספים לצמצום חופש הביטוי ולהחלשת מערכת המשפט: שני חוקים שיפגעו בארגוני זכויות אדם; חוק להגדלה משמעותית של פיצויים בגין הוצאת לשון הרע; חוק המבטל את ההגבלה על אופק הכהונה של נשיא בית המשפט העליון, שיסלול את דרכו של השופט אשר גרוניס לכס הנשיאות וחוק לשינוי הרכב הוועדה למינוי שופטים, שיסלול את דרכו של השופט השנוי במחלוקת נועם סולברג.

Read this article in English: Netanyahu postpones controversial bill on vetting Supreme Court candidates

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ