הקרב על בית המשפט העליון |

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת "חוק גרוניס"

החוק, המבטל מגבלה המונעת שופטים להתמנות לתפקיד נשיא העליון, אם נותרו פחות מ-3 שנים לכהונתם, נועד לסלול את דרכו של גרוניס לתפקיד

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מליאת הכנסת אישרה היום (שני) בקריאה ראשונה את "חוק גרוניס", הסולל את דרכו של השופט אשר גרוניס למשרת הנשיא הבא של בית המשפט העליון. 52 חברי כנסת תמכו בהצעה, 35 התנגדו לה. נוסח החוק, שהביא במקור ח"כ יעקב כ"ץ (האיחוד הלאומי) מבטל את המגבלה המרכזית שמנעה את קידומו של גרוניס למשרה הרמה: החוק קובע כי לא תוטל כל מגבלה של גיל בקרב שופטי העליון כתנאי לבחירתם לתפקיד הנשיא. לגרוניס נותרו עוד פחות משלוש שנים עד פרישתו לגמלאות מיום פרישתה של בייניש, והחוק הקיים כיום אוסר על הצגת מועמדות לשופטים שהתקופה הנותרת לכהונתם נמוכה משלוש שנים.

גרוניס הוא מתנגד בולט לאקטיביזם השיפוטי של נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש וקודמה אהרן ברק. ההשקפה השמרנית שלו עולה ממאות פסקי דין שכתב, מאז קיבל מינוי של קבע כשופט בבית המשפט העליון ב-2003. הוא נזהר מביטול חקיקה של הכנסת ונמנע מביטול חקיקת משנה; הוא מתח ביקורת על השימוש הנפוץ מדי בעקרון הסבירות, החביב על עורכי דין המגישים עתירות לבג"ץ, בבואם לתקוף החלטות של רשויות השלטון; הוא אפילו עשה מה שלא היה עולה, קרוב לוודאי, על דעתם של רוב עמיתיו בבית המשפט העליון: הטיל ספק בכך שעניין שהובא לפניו הוא שפיט. גרוניס גם הביע עמדה מסויגת ביחס לזכותו של עותר ציבורי, שאין לו זיקה ישירה למעשה השלטוני שהוא מבקש לתקוף, להתייצב בשערי בית המשפט העליון.

החוק זכה לביקורת נוקבת מצד ספסלי האופוזיציה, בשל היותו פרסונלי, ונתפר למידותיו של גרוניס - כדי לאפשר לו לזכות בכהונה הרמה על פני המועמדים האחרים. ח"כ ניצן הורוביץ ממרצ אמר בדיון, ״אין לי דבר נגד מועמדותו של גרוניס לנשיא בית המשפט העליון, אבל חוק פרסונלי שמיועד לאדם מסוים הוא לא חוק ראוי במדינה מתוקנת. כל המערכת של בחירת שופטים שהיא בלתי תלויה, אתם רוצים לחסל ולעשות פוליטיזציה. למה ללכת סחור סחור? תורידו את הגרזן כמו שאתם רוצים״.

ח"כ יצחק (בוזי) הרצוג אמר בדיון: ״המהלך עצמו של התערבות בכל התהליכים. ומצד שני שמהלכים אימים על מערכת בתי המשפט גורמים לכך שבית המשפט שהוא אתרוג עדין הולך ונשחק ומאבד את מעמדו כלב הפועם של הדמוקרטיה. הטרגדיה הגדולה שלנו היא שהגל העכור ששוטף את ישראל ומובל על ידי קואליציה פנאטית גורמת לכך שהדמוקרטיה שלנו תיחלש. אין לי שום דבר כלפי גרוניס. הוא היה מרצה שלי. הניסיון להלך אימים על מערכת בתי המשפט יגרמו לכך שהציבור ייאבד את אמונו במערכת המשפט ומי שישלם את המחיר הם אזרחים״.

יעקב כ"ץ, יוזם החוקצילום: סלמן אמיל

    מנגד, ח"כ אורי אריאל, חבר הוועדה לבחירת שופטים, זעם על הביקורת שהטיחו חברי האופוזיציה בפוליטיזציה של מערכת המשפט. ״כחבר הוועדה לבחירת שופטים אני מציע לכם לבחון אותנו במבחן התוצאה. יש מעל 30 שופטים שבחרנו בוועדה בראשות שר המשפטים. האם יש מישהו פה שיכול להעיר הערה אחת על הבחירות? שיקום״.

    יו"ר הקואליציה, זאב אלקין, לעג לביקורת שמתחה "קדימה" על החוק וקרא לחבריה, ״אל תהיו יו יו״. לדבריו, ״הדיון כאן צבוע. זה נכון לגבי החוקים היום וזה נכון לגבי השיח בזמן האחרון. ציפי לבני היתה שרה בממשלה שבה פרידמן יזם וביצע שינויים דרמטיים בבית המשםט העליון והיא תמכה בהם עם שאר חברי קדימה. מאסנו בצביעות הזאת״.

    הזינו שם שיוצג באתר
    משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ