הקרב על בית המשפט העליון |

הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת החוק לשינוי הוועדה לבחירת שופטים

החוק, שיחזק את כוחו של שר המשפטים נאמן בוועדה, אמור לסלול את דרכו של נועם סולברג לבית המשפט העליון. ברק ביקש להתנגד ונעדר מההצבעה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה אתמול בקריאה טרומית את "חוק אילטוב" לשינוי הרכב הוועדה למינוי שופטים. החוק השנוי במחלוקת יקודם בימים הקרובים ב״מסלול מהיר״, וכבר ביום שני הקרוב הוא צפוי לעלות שוב להצבעה בקריאה ראשונה. יוזמי החוק, ח"כ רוברט אילטוב מישראל ביתנו וח"כ זאב אלקין מהליכוד, פועלים כדי להשלים את החקיקה עד לכינוס הוועדה לבחירת שופטים - כדי לחזק את כוחו של שר המשפטים בוועדה ולאפשר לו למנות את השופט נועם סולברג למשרת שופט עליון.

אם יעבור בקריאה שנייה ושלישית, אמור החוק לחייב את לשכת עורכי הדין לאייש את שני המושבים שהוקצו לה בוועדה בנציג אחד מהקואליציה בלשכה, לצד נציג אחד מהאופוזיציה. בכך יחוזק לכאורה כוחו של שר המשפטים, יעקב נאמן, ותקוצר דרכו של סולברג לעליון. נאמן, שאיננו ח"כ ואיננו יכול להצביע, לא נכח כלל באולם המליאה. חברי סיעת העצמאות, בראשם שר הביטחון, אהוד ברק, החברים בקואליציה, החרימו את ההצבעה בניגוד לעמדת הקואליציה. 50 ח"כים תמכו בהצעה, 35 התנגדו ושניים נמנעו.

החוק גובש משום שכיום עו"ד יורי גיא-רון, יו"ר הלשכה לשעבר המזוהה עם נשיאת העליון דורית ביניש, הוא זה ששולט במועצה הארצית של הלשכה, שהיא הגוף שממנה את הנציגים לוועדה. ח:כ אילטוב טען אתמול לפני ההצבעה בדיון כי החוק כלל איננו פרסונלי ולא נועד להכשיר מועמדות של שופט זה או אחר למשרת שופט עליון. ״תפסתם טרמפ על מציאות שאיננה קיימת״, אמר אילטוב לחברי הכנסת. השר גלעד ארדן אמר במליאה ״למי שטוען כי החוק הוא לא דמוקרטי, ועדת השרים תטען שזה חוק מאוד דמוקרטי. אם מישהו יטען שזה חוק םרסונלי, נטען שיש לו קשרים פרסונליים ללשכת עורכי הדין״. ח"כ רוני בר און אמר ״החוק פה הוא מוקש גדול לדמוקרטיה ולהפרדת הרשויות במדינת ישראל. אף פעם לא התערבה ממשלה בענייני לשכת עורכי הדין. תמיד עמדת הממשלה היתה לתת ללשכה לעשות מה שהם רוצים. להתערב בבחירות ללשכה? זה לא היה מעולם, עד שבאה הממשלה הרעה הזאת״.

מנסחי החוק הבינו כי לא יספיקו לחוקק את החוק עד מועד הבחירות בלשכת עורכי הדין למועמדיה לוועדה למינוי שופטים. תחילה, תיכנן יו"ר הקואליציה, זאב אלקין, לקיים מרתון הצבעות על החוק, כדי להשלימו לחלוטין בתוך שבוע. אלא שהחוק החדש נתקל בקשיים רבים: משרד המשפטים קבע שהנוסח הנוכחי שלו איננו חוקתי. כמו כן, כניסתו של החוק לתוקף תדרוש כמה שבועות נוספים עד לפרסומו ברשומות. זאת בשעה שהאופוזיציה תכננה מהלך נרחב שנועד לסכל את ההצבעה עליו בפרק זמן קצר כל כך. כתוצאה מכך, בימים האחרונים העריכו בקואליציה כי לא יספיקו להשלים את חקיקת החוק עד לבחירות לנציגות לשכת עורכי הדין בוועדה שיתקיימו ביום שלישי הבא.

חברי קדימה מניפים דגלים שחורים במחאה על אישור החוקצילום: סלמן אמיל

אולם כדי שהחוק יעבור וישפיע על הרכב הוועדה שתדון במינויו של סולברג, הגה אלקין "תרגיל פרלמנטרי": אף כי החוק החדש לא יושלם עד מועד הבחירות בלשכת עורכי הדין, יתווסף לו סעיף שיחייב את הלשכה לערוך בחירות מחודשות מיד עם כניסתו לתוקף, בהן יידרשו המצביעים לבחור לוועדה נציג אחד מהקואליציה ונציג אחד מטעם האופוזיציה. על פי ההערכות בכנסת, שר המשפטים יעקב נאמן עשוי להחליט לדחות את מועד כינוס הוועדה לבחירת שופטים בשבועות אחדים, כדי לאפשר לקואליציה להשלים את חקיקתו של החוק וללשכת עורכי הדין לקיים בחירות חוזרות.

קודם לכן אישרה הכנסת בקריאה ראשונה את "חוק גרוניס", הסולל את דרכו של השופט אשר גרוניס למשרת הנשיא הבא של בית המשפט העליון. 52 חברי כנסת תמכו בהצעה, 35 התנגדו לה. נוסח החוק, שיזם ח"כ יעקב כ"ץ (האיחוד הלאומי), מבטל את המגבלה המרכזית שמנעה את קידומו של גרוניס למשרה הרמה: החוק קובע כי לא תוטל כל מגבלה של גיל בקרב שופטי העליון כתנאי לבחירתם לתפקיד הנשיא. לגרוניס נותרו עוד פחות משלוש שנים עד פרישתו לגמלאות מיום פרישתה של בייניש, והחוק הקיים כיום אוסר על הצגת מועמדות לשופטים שהתקופה הנותרת לכהונתם נמוכה משלוש שנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ