ביניש תבקש לפתוח רשימת המועמדים לעליון; השרים שלום וישי תומכים

גורמים משפטיים פנו באחרונה לנשיאת העליון והביעו חשש מפני הדיל הנרקם למינוי שלושה שופטים חדשים לעליון, ובהם גם השופט נועם סולברג

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

לקראת כינוס הישיבה של הוועדה לבחירת שופטים ביום ראשון, פנו לנשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש גורמים המזוהים עם המאבקים נגד הפגיעה בבית המשפט העליון בשנים האחרונות והעלו באוזניה חששות כבדים מפני הדיל הנרקם בוועדה לבחירת שלושה שופטים לבית המשפט העליון. ביניש צפויה לבקש לפתוח את רשימות המועמדים לבית המשפט העליון ולהוסיף בין היתר מועמדים ממוצא מזרחי לתפקיד. הבוקר  (שלישי) הביעו המשנה לראש הממשלה סילבן שלום וסגן ראש הממשלה אלי ישי את תמיכתם בפתיחת הרשימה.

על פי הדיל, שמקדם שר המשפטים יעקב נאמן, ימונה לבית המשפט העליון שופט המחוזי נועם סולברג, הנתמך על ידי הפוליטיקאים הימנים בוועדה לבחירת שופטים, ובתמורה ימונה שופט המחוזי צבי זילברטל המזוהה עם ביניש. בנוסף, על פי הדיל, תתמנה לבית המשפט העליון גם נשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב, דבורה ברלינר, שהוצגה על ידי נאמן לכל אחד מהמחנות בוועדה כמי שמשתייכת למחנה שלו דווקא ולא של המחנה היריב.

בין היתר ציינו גורמים שפנו לביניש כי מינויו של סולברג, יליד 1962, עכשיו כשהוא צעיר יחסית לשופט בית המשפט העליון, יקנה לו אופק שיפוטי ארוך יחסית - 20 שנה - ובנוסף הוא צפוי להתמנות בעתיד לנשיא בית המשפט העליון, בהנחה שמינוי נשיא ימשיך להתבצע על פי שיטת הסניוריטי.

נאמן וביניש בטקס מינוי שופטים בבית הנשיא, באוגוסטצילום: תומר אפלבאום

כמו כן העלו גורמים שונים את הצורך להציב בדיל אפשרי, מול מועמדותו של סולברג, מועמדים בולטים המזוהים עם רעיונות של שמירה על זכויות אדם, כדוגמת פרופ' דפנה ברק ארז, דיקנית הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב המופיעה עדיין ברשימות המועמדים לכהונה בבית המשפט העליון, וכן פרופ' מרדכי קרמניצר, סגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה.

בנוסף העלו גורמים בפני ביניש את החשש כי מינויו של סולברג לעליון עלול לפתוח פתח למינוי מועמדים לבית המשפט העליון בעלי "תווית פוליטית" או אג'נדה, וכי המינוי יפגע במורשת בית המשפט העליון.

בכנס הצעירים בקרית גת שנערך הבוקר אמר המשנה לרה"מ סילבן שלום כי "בשביל לשמור את אמון הציבור בביהמ"ש העליון, חייבים לתת מענה להומוגניות ולפלורליזם חברתי, יש לתת ייצוג הולם לכל חלקי האוכלוסייה. הוועדה למינוי שופטים הוציאה מתוכה קבוצות מסוג מסויים – גברים אשכנזים, יהודים וחילונים, שהם רק 15% מהאוכלוסייה".

סגן רה"מ אלי ישי שהגיע לכנס התייחס לכך שאין מועמדים מזרחיים לבית המשפט העליון. "כבר שנים שאני מתריע על אפליה בעניין, וצריך לתקן את זה. פניתי לשר המשפטים כבר לפני מספר שנים וגם בתקופה האחרונה. צריך לתקן את המצב שיהיה ייצוג הולם לבית המשפט".

ישיבת הוועדה לבחירת שופטים נקבעה ליום ראשון הקרוב, אולם עדיין לא ברור אם בסופה ייבחרו שלושה שופטים חדשים לבית המשפט העליון בשל מתיחות וחשדנות רבה השוררות בין ביניש לנאמן, שנובעות בין היתר מהפרסומים בעיתונות סביב הדיל המתגבש.

על פי הערכות שהשמיעו שלשום גורמים בוועדה לבחירת שופטים, לא מן הנמנע כי גם שלושת השופטים בוועדה, ובראשם ביניש, יסכימו לדחות את הליך הבחירה ביום ראשון ולאפשר להעלות מועמדים נוספים לשיפוט מלבד אלה המופיעים ברשימות המועמדים שפורסמו בעבר, ובכלל זה גם מועמדים ממוצא מזרחי. יצוין כי הצגת מועמדים נוספים לשיפוט מחייבת לאפשר לציבור להגיש הסתייגויות מהמינוי במשך 30 יום.

לדברי הגורמים, הרחבת הרשימה והוספת מועמדים נוספים יאפשרו למשל לבחור בסבב המינויים הקרוב ארבעה שופטים לבית המשפט העליון - גם במקום השופט אליעזר ריבלין שיפרוש במאי 2012. הרחבת היריעה באופן זה תאפשר לעבות את הדיל במועמדים נוספים שביניש מעוניינת לשלב ותאפשר גם לה להעביר דיל מאוזן יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ